"Λύτρωση" και δικαίωση στο φινάλε (Φώτος)

23.11.2013 - 17:00

Από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό του Λεμεσιανού ντέρμπι, η ΑΕΛ ήταν η μοναδική ομάδα που έδειξε διάθεση να παίξει, να επιτεθεί και να σκοράρει. Μέχρι και το 89' το παιχνίδι ήταν στην... λευκή ισοπαλία και το αποτέλεσμα αυτό αν έμενε μέχρι το τέλος, θα ήταν άδικο για τους "γαλαζοκίτρινους". Άνθρωπος της τελευταίας στιγμής, αποδείχθηκε ο Μοντέιρο, ο οποίος στο 89' εκμεταλλεύτηκε μπέρδεμα στην άμυνα του Απόλλωνα και σκόραρε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, δίνοντας την πολύτιμη νίκη στην ομάδα του, που μείωσε στο -3 από την κορυφή. Κάκιστος ο Απόλλωνας, πραγματοποίησε την χειρότερη φετινή του εμφάνιση και δίκαια γνώρισε την ήττα.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από την κερκίδα του Απόλλωνα.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από την κερκίδα της ΑΕΛ.

Η διάταξη του Απόλλωνα

Κάτω απ' τα γκολπόστ ήταν ο Βάλε, δεξί μπακ ο Στυλιανού, αριστερό μπακ ο Βασιλείου και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Μερκής και Καρυπίδης. Αμυντικά χαφ οι Χαμντανί και Γκουγιόν, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Μεριέμ, έξω δεξιά ο Παπουλής, έξω αριστερά ο Ρομπέρ και στην κορυφή της επίθεσης ο Γκαρσία.

Η διάταξη της ΑΕΛ

Κάτω απ' τα γκολπόστ ήταν ο Φεγκρούς, δεξί μπακ ο Αϊρόσα, αριστερό μπακ ο Καρλίτος και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Ντεντέ και Ουόν. Αμυντικά χαφ οι Νικολάου και Σακέτι, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Μπεμπέ, έξω δεξιά ο Μοντέιρο, έξω αριστερά ο Εντμάρ και στην κορυφή της επίθεσης ο Σα.

Χωρίς φάση, αλλα με... κόρνερ

Χωρίς κάτι αξιόλογο το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Πολλές και δυνατές μονομαχίες, με την ΑΕΛ να έχει την ελαφριά υπεροχή και να κερδίζει εφτά κόρνερ (!) στα πρώτα έντεκα λεπτά, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να φτιάξει την πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα. Ο Απόλλωνας με την σειρά του δεν μπόρεσε να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή.

Κυριάρχησε η ΑΕΛ

Σταδιακά η ΑΕΛ άρχισε να κυριαρχεί στον αγώνα και από το 20' και έπειτα, έγινε πιο πιεστική. Στο 24' ο Ορλάντο Σα δοκίμασε το πόδι του χωρίς αποτέλεσμα και στο 26' μετά από σέντρα του Εντμάρ, ο Μοντέιρο έκανε το σουτ με την μπάλα να φεύγει ψηλά. Έχει την κατοχή η ομάδα του Ιβαήλο Πέτεφ και ψάχνει το γκολ.

Ευκαιρία με Μπεμπέ - Αλλαγή για Απόλλωνα

Όπως τελείωσε το πρώτο μέρος, έτσι άρχισε και το δεύτερο για την ομάδα της ΑΕΛ. Μόλις στο 48' ο Σα κέρδισε φάουλ σε πλεονεκτική θέση, με τον Μπεμπέ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να αναγκάζει τον Βάλε σε... απογείωση για να αποσοβήσει το γκολ. Στο 61' ο Χριστάκης Χριστοφόρου προχώρησε στην πρώτη αλλαγή για λογαριασμό του Απόλλωνα, με τον Κωνσταντίνου να παίρνει την θέση του Ρομπέρ.

Φρεσκάρισμα από Πέτεφ

Στο 70' ο Ιβαήλο Πέτεφ πέρασε στο παιχνίδι τον Έμπο αντί του Εντμάρ, θέλοντας να... φρεσκάρει την μεσοεπιθετική του γραμμή, βλέποντας την ομάδα του να έχει πτωτική πορεία. Τόσο ο Απόλλωνας όσο και η ΑΕΛ δεν είχαν ρυθμό και πέραν του φάουλ του Μπεμπέ, δεν υπήρχε άλλη φάση στο δεύτερο μέρος μέχρι και το 70'.

"Ζωντάνεψε" ξανά στο φινάλε

Με την είσοδο στο τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι άρχισε να βρίσκει ξανά ρυθμό όμως και πάλι απουσίαζαν οι μεγάλες ευκαιρίες. Στο 86' ο Έμπο πέρασε ωραία πάσα στον Μοντέιρο ο οποίος έκανε κακό κοντρόλ και έχασε την ευκαιρία να βγει... φάτσα με τον Βάλε και απειλήσει με γκολ.

"Λύτρωση" και δικαίωση στο φινάλε

Ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση των ενενήντα, η πίεση και η ανωτερότητα της ΑΕΛ απέφερε καρπούς με τον Μοντέιρο να χρίζεται σκόρερ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ και... μελέ στην περιοχή του Απόλλωνα, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στην συνέχεια ο Πορτογάλος χαφ των "γαλαζοκιτρίνων" επωφελήθηκε και εξ' επαφής έστειλε την μπάλα στα δίκτυα... γράφοντας το 1-0 και δίνοντας την νίκη στην ομάδα του.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Στυλιανού, Μερκής, Καρυπίδης, Βασιλείου, Χαμντανί (90'+1 Xάμπερ), Γκουγιόν (81'Κυριάκου), Παπουλής, Μεριέμ, Ρομπέρ (61'Κωνσταντίνου), Γκαρσία.

ΑΕΛ: Φεγκρούς, Καρλίτος, Ουόν, Ντεντέ, Αιρόσα, Νικολάου, Σακέτι, Μπεμπέ (90'+6 Θεοφίλου), Μοντέιρο, Εντμάρ (70'Έμπο), Σα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκαρσία, Βασιλείου, Καρυπίδης, Στυλιανού - Σακέτι, Νικολάου.

*Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μάριος Παναγή με βοηθούς τους Ιωάννη Λαζάρου και Δώρο Τούρο.

*Τελευταίο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες, ήταν ο περσινός τελικός Κυπέλλου με τον Απόλλωνα να κερδίζει με 2-1.

*Συνολικά πέρσι οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν πέντε φορές, με την ΑΕΛ να κερδίζει τρεις φορές, τον Απόλλωνα μία και ένα παιχνίδι να ολοκληρώνεται ισόπαλο.

*Χωρίς κανένα αγωνιστικό πρόβλημα ολοκληρώθηκε η αποστολή της ΑΕΛ, με όλους τους ποδοσφαιριστές να είναι στην διάθεση του Ιβαήλο Πέτεφ.

*Μοναδικός απόντας για τον τεχνικό του Απόλλωνα Χριστάκη Χριστοφόρου, είναι ο ανέτοιμος Άμπραχαμ Γκιέ.

*Πριν από την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε μονόλεπτη σιγή εις μνήμη του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας Γλκαύκου Κληρίδη.

*Στο 38', Γκαρσία και Σακέτι είχαν διαπληκτισμό με τον επιθετικό του Απόλλωνα να πετά την μπάλα στον αντίπαλό του. Αμφότεροι αντίκρισαν την κίτρινη κάρτα από τον κ. Παναγή, ο οποίος θα μπορούσε να δείξει ακόμα και κόκκινη στον Γκαρσία.

*Με το τέλος του α' μέρους, ο βοηθός προπονητής της ΑΕΛ Μάριος Νεοφύτου αποβλήθηκε για διαμαρτυρίες από τον διαιτητή της αναμέτρηση Μάριο Παναγή.

*Στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου ο διαιτητής της αναμέτρησης Μάριος Παναγή διέκοψε για λίγα λεπτά το παιχνίδι, λόγω ανάμματος και ρήψης καπνογόνων εντός αγωνιστικού χώρου από την κερκίδα των φίλων του Απόλλωνα.

*Διατέθηκαν 11.704 εισιτήρια χωρίς να υπολογίζονται τα παιδικά. Στο "Τσίρειο" βρέθηκαν γύρω στις 13 χιλιάδες.

*Δεύτερο γκολ στο πρωτάθλημα για τον μέσο της ΑΕΛ Χόρχε Μοντέιρο.