Διπλό... με "χρυσή" αλλαγή τον Φουάντ (Φώτος)

07.12.2013 - 18:50

Με… χρυσή αλλαγή τον Φουάντ Ινταμπντελάι ο οποίος μπήκε στο παιχνίδι σαν αλλαγή στο 74’ και πέντε λεπτά αργότερα πέτυχε ένα… προσωπικό γκολ, η ΑΕΛ πέτυχε δύσκολη εκτός έδρας νίκη με 1-0 στο παιχνίδι του «Μακαρείου» με την Δόξα. Πάρα πολύ καλός ο αγώνας, με τις δύο ομάδες να έχουν δοκάρια, χαμένες ευκαιρίες και να δείχνουν ικανές να φτάσουν στην νίκη. Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη νίκη για την ΑΕΛ και η τρίτη με μηδέν παθητικό.

Οι επιλογές του Χατζηλούκα

Κάτω απ’ τα γκολπόστ ήταν ο Μορφής, δεξί μπακ ο Περέιρα, αριστερό μπακ ο Μάρκες και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Λεονάρντο και Μπακέρο. Αμυντικά χαφ οι Οικονομίδης και Πάβλοβιτς, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Σουάρεζ, έξω δεξιά ο Πεδρίτο, έξω αριστερά ο Καρλίτος και στην κορυφή της επίθεσης ο Σόουζα.

Οι επιλογές του Πέτεφ

Κάτω απ' τα γκολπόστ ήταν ο Φεγκρούς, δεξί μπακ ο Αϊρόσα, αριστερό μπακ ο Καρλίτος και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Ντεντέ και Ουόν. Αμυντικά χαφ οι Νικολάου και Σακέτι, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Μπεμπέ, έξω δεξιά ο Μοντέιρο, έξω αριστερά ο Εντμάρ και στην κορυφή της επίθεσης ο Σα.

Ορεξάτος ο Μοντέιρο

Δυνατό ξεκίνημα για την ΑΕΛ στα πρώτα λεπτά, η οποία είχε δύο τελικές προσπάθειες με τον Μοντέιρο με την συμπλήρωση πέντε λεπτών, όμως ο Μορφής απέκρουσε σταθερά. Αυτό δεν σημαίνει ότι η Δόξα ξεκίνησε το παιχνίδι σε παθητικό ρόλο, αφού με τους ταχύτατους Καρλίτος και Πεδρίτο δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για γκολ.

Πρώτη κλασική ευκαιρία

Στο 25’ είχαμε την πρώτη σπουδαία ευκαιρία του αγώνα, για λογαριασμό της Δόξας. Ο Οικονομίδης πέρασε την κάθετη πάσα από τον άξονα προς τον Σόουζα, ο Φεγκρούς βγήκε λανθασμένα και δεν βρήκε την μπάλα, την οποία… τσίμπησε ο επιθετικός της Δόξας όμως από πλάγια θέση δεν μπόρεσε να σκοράρει, με το πλασέ του να κοντράρει και να φεύγει σε κόρνερ.

Έκλεισε το κέντρο

Στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους, η Δόξα κατάφερε να αναχαιτίσει την επιθετική δραστηριότητα της ΑΕΛ από τον άξονα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την κατοχή όμως να μην μπορούν να γίνουν απειλητικοί. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο ισόπαλο 0-0, με τελευταία καλή φάση το αριστερό συρτό σουτ του Εντμάρ το οποίο έφυγε έξω.

Κλασική ευκαιρία ο Σόουζα

Εξίσου καλός ο ρυθμός στο ξεκίνημα της επανάληψης, με την ΑΕΛ να έχει ένα καλό σουτ με τον Μπεμπέ όμως και πάλι η πρώτη κλασική ευκαιρία ανήκε στην γηπεδούχο Δόξα στο 53', με ίδιους τους πρωταγωνιστές όπως και στο πρώτο μέρος. Βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας από το κέντρο, ο Φεγκρούς έκανε λάθος έξοδο, ο Σόουζα έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να κυλά αργά και… βασανιστικά και να καταλήγει ελάχιστα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Αντίδραση, δοκάρι και κλασική...

Η ευκαιρία της Δόξας… ξύπνησε την ΑΕΛ η οποία μέσα σ’ ένα τρίλεπτο έφτασε δύο φορές κοντά στο γκολ. Αρχικά στο 57’ μετά από κάθετη πάσα του Μπεμπέ στον Μοντέιρο, ο τελευταίος σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Μορφή και τρία λεπτά αργότερα μετά από σέντρα και πάλι του Μπεπέ, ο Σα έκανε την κεφαλιά με τον Μορφή να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

"Ροντέο" και η μπάλα πάνω - κάτω

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι… ροντέο, με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει με μεγάλη ταχύτητα μπροστά στις δύο εστίες. Στο 71’ ήταν η σειρά  της Δόξας να χάσει κλασική ευκαιρία, με τον Πεδρίτο να φεύγει στην πλάτη της άμυνας και να κάνει το πλασέ, με την μπάλα να σταματά στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Φεγκρούς. Ένα λεπτό αργότερα, ο Έμπο ήταν αυτός που ελίχθηκε από δεξιά και έφτασε… φάτσα με τα γκολ, όμως ο Μορφής είπε και πάλι «όχι».

Αλλαγές ο Πέτεφ και γκολ ο Ινταμπντελάι

Ο Ιβάιλο Πέτεφ προχώρησε στις τρεις του αλλαγές βάζοντας στο παιχνίδι τους Έμπο, Ταρτζίνιο και Ινταμπντελάι, με τον τελευταίο να αποδεικνύεται και «χρυσή» αλλαγή. Στο 79’ πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και λίγο προς αριστερά, κράτησε παρά την πίεση και έκανε το δυνατό σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στην δεξιά γωνιά της εστίας του Μορφή… πετυχαίνοντας το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης και δίνοντας στην ΑΕΛ την σπουδαία νίκη με 1-0.

ΔΟΞΑ: Μορφής, Περέιρα, Λεονάρντο, Μπακέρο, Μάρκες, Πάβλοβιτς (9'Λόπες), Οικονομίδης, Καρλίτος (88'Ντοροσένκο), Σουάρεζ (82'Πεδρίνιο), Πεδρίτο, Σόουζα.

ΑΕΛ: Φεγκρούς, Αϊρόσα, Καρλίτος, Ουόν, Ντεντέ, Νικολάου, Σακέτι, Μπεμπέ, Μοντέιρο (67'Έμπο), Εντμάρ (76'Ταρτζίνιο), Σα (74'Ινταμπντελάι).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπακέρο, Καρλίτος (Δόξας), Μάρκες - Αϊρόσα (4η), Ουόν.

*Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κώστας Ψευδιώτης με βοηθούς τους Γιάγκο Τζιαπούρα και Μάριο Καλογήρου.

*Στο περσινό αντίστοιχο παιχνίδι η ΑΕΛ επικράτησε με 3-1.

*Με πέντε αλλαγές παρέταξε την ομάδα του ο Λούκας Χατζηλούκας. Μάρκες αντί Χαραλάμπους, Οικονομίδης αντί Ρόντρι, Σουάρεζ αντί Φερνάντες, Πεδρίτο αντί Βιλέλα και Σόουζα αντί Λόπο.

*Για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι ο Ιβάιλο Πέτεφ χρησιμοποιεί την ίδια εντεκάδα.

*Με 16 παίκτες ήταν η αποστολή της Δόξας λόγω των πολλών απουσιών που είχε η προσφυγική ομάδα.

*Αναγκαστική ήταν η αλλαγή του Πάβλοβιτς με τον Λόπες στο 9' λόγω τραυματισμού του πρώτου.

*Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Μάρκο Αϊρόσα και θα απουσιάσει από το επόμενο παιχνίδι της ΑΕΛ.

*Τέταρτη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα της ΑΕΛ.

*Τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι που η ΑΕΛ διατηρεί το μηδέν παθητικό.

*Τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι που μένει χωρίς νίκη η Δόξα και δεύτερη συνεχόμενη ήττα, με το ίδιο μάλιστα σκορ.

*Το γκολ του Φουάντ Ινταμπντελάι ήταν το πρώτο του στο φετινό πρωτάθλημα.