Στην κορυφή... μέχρι το 2014 (φώτος)

22.12.2013 - 18:00

Δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα απέναντι στον Εθνικό Άχνας η ΑΕΛ. Οι "γαλαζοκίτρινοι" κέρδισαν με 3-1 με σκόρερ τους Σα (16', 30' πέναλτι) και Μπεμπέ (64') ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Τσιντί πέτυχε το γκολ της τιμής (72'). Με το τρίποντο η ομάδα του Ιβάιλο Πέτεφ ανέβηκε στους 33 και θα υποδεχθεί το 2014 όντας μόνη στην κορυφή του πίνακα...

Η ΑΕΛ ξεκίνησε επιθετικά και στο πρώτο δεκάλεπτο έφτιαξε σε δυο-τρεις περιπτώσεις τις προϋποθέσεις για το γκολ χωρίς, όμως, να απειλήσει άμεσα. Ουσιαστικά στην πρώτη της μεγάλη φάση, η ομάδα του Πέτεφ έκανε το 1-0, όταν στο 16' μετά από γέμισμα του Μοντέιρο, ο Σα κέρδισε μια δύσκολη κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Το γκολ δεν άλλαξε πολλά στο παιχνίδι αφού η ΑΕΛ διατήρησε την απόλυτη υπεροχή και ο Εθνικός συνέχισε να ψάχνει μια αντεπίθεση για να ισοφαρίσει. Αυτό κόντεψε να συμβεί στο 25' όταν ο Φεγκρούς έκανε έξοδο και πρόλαβε τον Τσιντί, όμως στην απομάκρυνση η μπάλα κόντραρε στον Αφρικανό επιθετικό και έφυγε μόλις δίπλα απ' την κενή εστία της ΑΕΛ.

Τελικά όλα έγιναν πιο απλά στο 30ο λεπτό, όταν ο Σα κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι για το 2-0, που έδωσε στην ομάδα του μεγάλο προβάδισμα. Στο επόμενο λεπτό, πάντως, ο Εθνικός κόντεψε να μπει ξανά στο παιχνίδι, όμως το σουτ του Λάζιτς σταμάτησε στο δοκάρι του Φεγκρούς, στην τελευταία αξιόλογη στιγμή του πρώτου μέρους.

Το σκορ που ήταν ήδη στο 2-0 με την έναρξη του δευτέρου μέρους, δεν άφηνε και πολλά περιθώρια για κάτι εντυπωσιακό στην "επανάληψη". Όπως αναμενόταν, ο Εθνικός προσπάθησε να γίνει κάπως πιο επιθετικός για να ξαναμπεί στο ματς, όμως η ΑΕΛ έκανε σωστή διαχείριση και δεν αντιμετώπισε πρόβλημα να διατηρήσει το προβάδισμά της.

Με υπομονετικές επιθέσεις και χωρίς ρίσκα, οι γηπεδούχοι έψαξαν και το τρίτο γκολ, κάτι που έγινε στο 64'. Ο Μπαρμπούδης στην προσπάθειά του να απομακρύνει έκανε μεγάλο λάθος αφού δεν βρήκε την μπάλα, ο Μπεμπέ την κέρδισε και μπήκε στην περιοχή, όπου με πλασέ έκανε το 3-0 και έδωσε διαστάσεις στην τελευταία νίκη της ΑΕΛ για το 2013.

O Eθνικός που πλέον δεν είχε κάτι άλλο να χάσει, ανέβηκε πιο ψηλά στα τελευταία στάδια του αγώνα και επεδίωξε το γκολ... της τιμής. Κάτι που πέτυχε χωρίς να φτιάξει πολλές φάσεις, αφού στο 72' ο Τσιντί με πισινή κεφαλιά μετά από φάουλ του Αουρέλιο, μείωσε σε 3-1.

Η συνέχεια δεν επεφύλαξε κάτι αξιόλογο εκτός από ένα φάουλ του  Εντμάρ στο 91', το οποίο έδιωξε σε κόρνερ ο Ιωάννου. Οι δυο ομάδες σκέφτονταν στο τελευταίο εικοσάλεπτο... την ξεκούραση και το επόμενο παιχνίδι, έτσι οι ρυθμοί έπεσαν και το σκορ έμεινε στο "χορταστικό" 3-1.

ΑΕΛ (Ι. Πέτεφ): Φεγκρούς, Αϊρόσα, Θεοφίλου, Ουόν, Καρλίτος, Σακέτι (91' Κάσιο), Νικολάου (26' Ελευθερίου), Μπεμπέ, Μοντέιρο (78' Εντμάρ), Ταρζίνιο, Σα

Εθνικός Άχνας (Ν. Κολομπούρδας): Ιωάννου, Φραγκέσκου (46' Σοάρες), Ταλ, Μπαρμπούδης, Αουρέλιο, Λάζιτς, Χριστοφή (37' Λίλιου), Κατσής, Σίλας, Αμεσάν (38' Αρόγιο), Τσιντί

Κίτρινες: Καρλίτος, Θεοφίλου / Χριστοφή, Φραγκέσκου

Ενδιαφέρουν

- Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, η ΑΕΛ είχε κερδίσει 0-2 με γκολ του Ορλάντο Σα.

- Στα 10 γκολ στο πρωτάλημα ανέβηκε ο Ορλάντο Σα.

- Το δεύτερο του γκολ πέτυχε ο Λουτσιάνο Μπεμπέ.

- Με πρόβλημα τραυματισμού αποχώρησε ο Νικολάου στο 26'.

- Πριν το ξεκίνημα οι παίκτες των δυο ομάδων κατέθεσαν ανθοδέσμες εις μνήμη του αδικοχαμένου φίλου της ΑΕΛ, Θανάση Τσακανιά.

- Διαιτητής είναι ο Μάριος Τσαγγάρης. Βοηθοί οι Αγγέλα Κυριάκου και Μιχάλης Μαρίνου, τέταρτος ο Χρίστος Ηλία και παρατηρητής ο Μιχάλης Ιωάννου.