Ματσάρα... αλλά (χ)ωρίς νικητή (φώτος)

04.01.2014 - 17:00

Εξαιρετικό το ντέρμπι στο "ΓΣΠ", όμως χωρίς νικητή αφού ΑΠΟΕΛ και ΑΕΛ έμειναν στο 2-2 στο πρώτο τους ματς στο 2014. Φοβερό το πρώτο ημίχρονο με τέσσερα γκολ... Η ΑΕΛ προηγήθηκε με τον Μοντέιρο (6'), οι γηπεδούχοι το γύρισαν με Αλωνεύτη (26') και Μαντούκα (29' πέναλτι) ενώ ο Σα ισοφάρισε στο 34'. Με δέκα παίκτες έπαιξε η ΑΕΛ μετά το 81', αφού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Σακέτι.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν... απίστευτο, ίσως το καλύτερο στο φετινό πρωτάθλημα. Η ΑΕΛ ξεκίνησε ονειρεμένα αφού από το 6ο λεπτό, κιόλας, άνοιξε το σκορ και έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση. Ο Μπεμπέ βρήκε με μπαλιά τον Μοντέιρο και ο δεύτερος με ωραία προσπάθεια και σουτ από το ύψος της περιοχής, έκανε το 0-1.

Η συνέχεια, όμως, ανήκε στο ΑΠΟΕΛ... Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν μετά το γκολ αφού μπορεί να μην έκαναν το... εξαιρετικό παιχνίδι, παρόλα αυτά έφτιαξαν δυο καλές στιγμές για την ισοφάριση. Στο 9' το σουτ του Μοράις έφυγε λίγο έξω και στο 18' ο Φεγκρούς έπιασε την κεφαλιά του Χαραλαμπίδη. Τελικά, η τρίτη ήταν και... φαρμακερή αφού στο 26' η ομάδα του Δώνη έφτασε στο 1-1, με τον Αλωνεύτη να παίρνει το ριμπάουντ από φάουλ του Σέρτζιο και από κοντά να σκοράρει εύκολα.

Ο διεθνής ακραίος επιθετικός ήταν πρωταγωνιστής και της επόμενης φάσης, αφού στο 28' κέρδισε το πέναλτι από μαρκάρισμα του Ουόν και έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του να "γυρίσει" το ματς μέσα σε λίγα λεπτά. Ο Μαντούκα ανέλαβε την εκτέλεση και δεν λάθεψε, αφού νίκησε τον Φεγκρούς για το 2-1.

Εκεί που φάνηκε πως το ντέρμπι, πλέον, έγερνε προς την πλευρά του ΑΠΟΕΛ, η ΑΕΛ αντέδρασε άμεσα και επανέφερε την ισορροπία... Στο 34' μετά από φάουλ του Μπεμπέ, ο Σα κέρδισε την κεφαλιά και έκανε το 2-2, δίνοντας αυτή την φορά στους φίλους της ομάδας του, την ευκαιρία... να εκραγούν από χαρά.

Όπως ήταν και το λογικότερο, το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο ήταν διαφορετικό. Το ενδιαφέρον, ασφαλώς, παρέμεινε στα ύψη, όμως ο ρυθμός έπεσε, όπως και το επίπεδο του θεάματος.

Η ομάδα του Δώνη ήταν πιο επιθετική σε ολόκληρη την επανάληψη - την βοήθησε και η αποβολή του Σακέτι στο 81' - όμως έλειψαν οι πολλές φάσεις. Στο 59' ο Σέρτζιο με δυνατό σουτ απείλησε όμως ο Φεγκρούς έβγαλε δύσκολη απόκρουση, ενώ η ΑΕΛ είχε καλή στιγμή με τον Σα στο 67', όταν από πλάγια θέση δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πάρντο.

Ο Ελλαδίτης τεχνικός έβλεπε την ομάδα του να είναι πιο επιθετική και σταδιακά πέρασε στο παιχνίδι τους Σαντίν, Πιπίνη και Σέρινταν, όμως οι αλλαγές δεν βοήθησαν... Από την άλλη, ο Ιβάιλο Πέτεφ με την πάροδο του χρόνου έκανε πιο αμυντική την τακτική του, αφού έδειξε να συμβιβάζεται με την ισοπαλία.

Έτσι, μετά από ένα πολύ μέτριο δεύτερο μέρος που είχε πάθος αλλά όχι και καλές φάσεις, οι δυο ομάδες συμβιβάστηκαν στο 2-2 που διαμορφώθηκε στο... εντυπωσιακό πρώτο 45λεπτο.

AΠΟΕΛ (Γ. Δώνης): Πάρντο, Σέρτζιο, Ολιβέιρα, Αμορίν, Αντωνιάδης (74' Πιπίνης), Μοράις, Βινίσιους, Μπενασούρ (67' Σαντίν), Χαραλαμπίδης (83' Σέρινταν), Αλωνεύτης, Μαντούκα

ΑΕΛ (Ι. Πέτεφ): Φεγκρούς, Αϊρόσα, Ουόν, Ντεντέ, Καρλίτος, Οχένε (59' Ταρζίνιο), Σακέτι, Μπεμπέ, Εντμάρ (86' Θεοφίλου), Μοντέιρο, Σα

Κίτρινες: Ολιβέιρα, Μοράις / Ουόν, Μπεμπέ, Σα

Κόκκινες: - / Σακέτι (2η κίτρινη)

- Στον πρώτο γύρο είχε κερδίσει η ΑΕΛ με 2-1.

- Διατέθηκαν 11116 εισιτήρια.

- Ο Μάριος Νικολάου ήταν στην εντεκάδα αλλά ένοιωσε ενοχλήσεις στην προθέρμανση και την θέση του πήρε ο Κάρλος Οχένε.

- Το τρίτο του γκολ στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Ζόρζε Μοντέιρο.

- Στα τρία γκολ στο πρωτάθλημα έφτασε ο Στάθης Αλωνεύτης.

- Πέμπτο γκολ για τον Γκουστάβο Μαντούκα.

- Το ντεμπούτο τους με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ πραγματοποίησαν οι Σέσαρ Σαντίν και Χρήστος Πιπίνης.

- Στο γήπεδο βρέθηκε το τελευταίο απόκτημα του ΑΠΟΕΛ, ο Τομάς Ντε Βινσέντι.

- Διαιτητής ήταν ο Γιάννης Αναστασίου, με βοηθούς τους Μιχάλη Σωτηρίου και Σωτήρη Βίκτωρος. Τέταρτος ο Χρίστος Νικολαΐδης και παρατηρητής ο Γιώργος Πεκρής.