Ψηλά... με τον ηγέτη τον "κοντό" (Φώτος)

02.02.2014 - 18:53

Με ηγέτη και σκόρερ τον Λουτσιάνο Μπεμπέ, η ΑΕΛ επικράτησε σχετικά εύκολα της Νέας Σαλαμίνας με 2-0, πήρε ρεβάνς για την ήττα του α' γύρου και επανήλθε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Ο "κοντός" ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα, σκοράροντας και τα δύο γκολ της ΑΕΛ, το πρώτο στο 15' με ωραίο διαγώνιο σουτ και το δεύτερο στο 62' με άψογη κεφαλιά! Με εξαίρεση το πρώτο τέταρτου δευτέρου ημιχρόνου, η Νέα Σαλαμίνα παρουσιάστηκε κατώτερη των προσδοκιών.

Oι επολογές του Πέτεφ

Κάτω απ' τα γκολπόστ ήταν ο Φεγκρούς, δεξί μπακ ο Αϊρόσα, αριστερό μπακ ο Εντμάρ και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Ντεντέ και Ποτοκάρ. Αμυντικά χαφ οι Νικολάου και Οχένε, επιτελικό χαφ ο Μπεμπέ, έξω δεξιά ο Μοντέιρο, έξω αριστερά ο Οριόλ και στην κορυφή της επίθεσης ο Σα.

Οι επιλογές του Λάρκου

Κάτω απ' τα γκολπόστ ήταν ο Σέτκους, δεξί μπακ Ψιάνος, αριστερό μπακ ο Μιντίκκης και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Μοντέιρο και Ντομπρασίνοβιτς. Αμυντικά χαφ οι Παναγή και Καλογέρης, επιτελικό χαφ ο Λεόν, έξω δεξιά ο Ρόκε, έξω αριστερά ο Μεγκόλο και στην κορυφή της επίθεσης ο Εζέ.

Ορεξάτα η ΑΕΛ

Ορεξάτα και με διάθεση να σκοράρει νωρίς για να θέσει τις βάσεις για εύκολη επικράτηση, ξεκίνησε την αναμέτρηση η ΑΕΛ, η οποία πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο έφτιαξε 2-3 καλές προϋποθέσεις για γκολ με τους Σα και Οριόλ. Αντίθετα η Νέα Σαλαμίνα στο πρώτο δεκάλεπτο περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, θέλοντας αρχικά να αναχαιτίσει την επιθετικότητά της ΑΕΛ.

To πείσμα του Μπεμπέ και το λάθος του Μοντέιρο

Η επιθετικότητα της ΑΕΛ επέφερε... καρπούς μόλις στο 15', έστω και αν το γκολ προήλθε από λάθος της αντίπαλης άμυνας. Σα και Μπεμπέ συνδυάστηκαν ωραία, ο Έντερ Μοντέιρο έδειχνε να ελέγχει όμως ολιγώρησε, ο Μπεμπέ πίεσε και... τσίμπησε την μπάλα βγαίνοντας απέναντι στον Σέτκους και πλασάροντας εύστοχα... ανοίγοντας το σκορ για την ΑΕΛ. Όχι μόνο αυτό, αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Οχένε με διαγώνια σουτ από δεξιά έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Ξεκίνημα με απίστευτη ευκαιρία

Με την Νέα Σαλαμίνα να χάνει απίστευτη ευκαιρία στο 47', ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Μετά από εκτέλεση κόρνερ από δεξιά και... μπέρδεμα στην άμυνα της ΑΕΛ, ο Καλογέρης ανενόχλητος από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα απελπιστικά έξω, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Πίεζε η Σαλαμίνα, σκόραρε ο Μπεμπέ

Η Νέα Σαλαμίνα συνέχιζε να έχει μεγαλύτερη επιθετικότητα και να ψάχνει την ισοφάριση, όμως ο Λουτσιάνο Μπεμπέ είχε αντίθετη άποψη. Στο 62' Σα και Εντμάρ συνδυάστηκαν ωραία από αριστερά, ο τελευταίος έκανε την σέντρα στην αντίπαλη περιοχή με τον Μπεμπέ να κινείται σαν κρυφός φορ στο πρώτο δοκάρι κάνοντας μια δύσκολη και πανέμορφη φαλτσαριστή κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα του Σέτκους για το 2-0.

Τυπικής διαδικασίας το φινάλε

Μετά και το δεύτερο γκολ, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, η ΑΕΛ έκανε περισσότερο συντήρηση δυνάμεων και η Νέα Σαλαμίνα... παραδόθηκε. Έτσι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης Μάριου Παναγή, βρήκε την ΑΕΛ να επικρατεί με 2-0 της Νέας Σαλαμίνας και να επανέρχεται στην κορυφή του πρωταθλήματος.

ΑΕΛ: Φεγκρούς, Μοντέιρο, Σα, Εντμάρ (80'Θεοφίλου), Νικολάου, Μπεμπέ (84'Καλουτζέροβιτς), Αϊρόσα, Ποτοκάρ, Ντεντέ, Οριόλ (76'Γκέντσεφ), Οχένε.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Σέτκους, Ντομπρασίνοβιτς, Μοντέιρο, Λεόν, Εζέ (64΄Παύλου), Μεγκόλο, Καλογέρης, Παναγή (47'Koύσουλος), Ρόκε (72'Βαττής), Μιντίκκης, Ψιάνος.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λεόν.

*Διαιτητής της αναμέτρησης ηταν ο Μάριος Παναγή με βοηθούς τους Μάριο Δημητριάδη και Γιάγκο Τζιαπούρα.

*Στο παιχνίδι του α' γύρου, η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε της ΑΕΛ με 2-0.

*Ντεμπούτο για την ΑΕΛ πραγματοποίησε ο Γκέντσεφ.

*Αναγκαστική ήταν η αλλαγή του Εντμάρ με τον Θεοφίλου λόγω τραυματισμού του πρώτου.