"Καθάρισε" το ντέρμπι... με τους αντικαταστάτες! (Φώτος)

16.02.2014 - 15:00

Παίζοντας όσο έπρεπε και σκοράροντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο με τους δύο… αντικαταστάτες του Ορλάντο Σα, η ΑΕΛ πέρασε νικηφόρο από το ουδέτερο «ΓΣΖ» επικρατώντας της Ανόρθωσης με 2-0. Καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα η Λεμεσιανή ομάδα… άνοιξε το σκορ με τον Καλουτζέροβιτς και έφτασε στο δεύτερο γκολ με τον Ινταμπντελάι. Με την νίκη της η ομάδα του Ιβάιλο Πέτεφ επανέφερε την διαφορά από την 2η θέση στο +4 ενώ η Ανόρθωση παρά την αλλαγή στην τεχνική ηγεσία και το ντεμπούτο του Νίκου Κωστένογλου, προσέθεσε μία ακόμη απογοητευτική εμφάνιση στο ενεργητικό της.

Οι επιλογές του Κωστένογλου

Κάτω απ’ τα γκολπόστ ήταν ο Βαλβέρδε, δεξί μπακ ο Δημητρίου, αριστερό μπακ ο Αβραάμ και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Ζόρζε και Σιέλης. Αμυντικά χαφ οι Μάκος και Οχαγιόν, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Μπεσέρα, έξω δεξιά ο Μακρής, έξω αριστερά ο Κάλβο και στην κορυφή της επίθεσης ο Κολαούτι.

Οι επιλογές του Πέτεφ

Κάτω απ’ τα γκολπόστ ήταν ο Φεγκρούς, δεξί μπακ ο Αϊρόσα, αριστερό μπακ ο Καρλίτος και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Ουόν και Ντεντέ. Αμυντικά χαφ οι Νικολάου και Γκέντσεφ, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Οριόλ, έξω δεξιά ο Μοντέιρο, έξω αριστερά ο Έμπο και στην κορυφή της επίθεσης ο Καλουτζέροβιτς.

Κατοχή η ΑΕΛ, χωρίς φάσεις

Χωρίς τίποτα αξιόλογο στο πρώτο τέταρτο του ντέρμπι. Η ΑΕΛ είχε την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας, χωρίς ωστόσο να μπορεί να γίνει απειλητική μπροστά από την εστία του Βελβέρδε. Αντίθετα η Ανόρθωση έδειχνε να έχει δυσκολίες στο κράτημα της μπάλας, κάνοντας πολλά λάθη στην μεσαία γραμμή. Γενικότερα και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν… προσεκτικά το παιχνίδι, θέλοντας να μην αφήσουν εκτεθειμένη την αμυντική τους γραμμή.

Πρώτη φάση - πρώτο γκολ

Στην πρώτη αξιόλογη φάση του αγώνα, η ΑΕΛ ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ στο 17'. Ο Μοντέιρο ελίχθηκε από δεξιά και έκανε την σέντρα, με τον Καλουτζέροβιτς να κινείται στην πορεία της μπάλας και με σουτ εντός περιοχής να νικά τον Βαλβέρδε… ανοίγοντας το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Καλή - διπλή - ευκαιρία

Στο 25’ η Ανόρθωση έκανε για πρώτη φορά… αισθητή την παρουσία της στο επιθετικό κομμάτι, πλησιάζοντας στην ισοφάριση. Αρχικά το σουτ του Κολαούτι απέκρουσε δύσκολα ο Φεγκρούς και στην συνέχεια ο Κάλβο από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να σκοράρει… σπαταλώντας την μεγάλη ευκαιρία.

Πιο... ζωηρή στην επανάληψη

Πιο… ζωηρή στην επανάληψη η Ανόρθωση, η οποία στα πρώτα λεπτά του β’ μέρους έδειξε διάθεση να ανεβάσει περισσότερους παίκτες στην επίθεση και να αναζητήσει με γρήγορο γκολ την ισοφάριση. Η ΑΕΛ από την πλευρά της συνέχισε στο ίδιο τέμπο, θέλοντας να κρατήσει την μπάλα στην μεσαία γραμμή και να μην επιτρέψει στην Ανόρθωση να απειλήσει την εστία του Φεγκρούς.

Ευκαιρία με Νικολάου

Η επόμενη καλή φάση του αγώνα ανήκε στην ΑΕΛ στο 72', σε μια φάση που στο ξεκίνημα της η Ανόρθωση ήταν αυτή που είχε τις προϋποθέσεις. Ο Κάλβο εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, όμως η μπάλα διώχθηκε και οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην αντεπίθεση από δεξιά με τον Μοντέιρο ο οποίος είδε απέναντι τον Νικολάου και τον τροφοδότησε, με τον αρχηγό της Λεμεσιανής ομάδας να κάνει το πλασέ όμως ο Βαλβέρδε να διώχνει.

Η ώρα του Φουάντ

Πέντε λεπτά αργότερα, η ΑΕΛ κέρδισε φάουλ σε καλή θέση από πλάγια και δεξιά όποιος έκανε επίθεση. Ο Μοντέιρο ανέλαβε την εκτέλεση πλασαριστά, ο Φουάντ Ινταμπντελάι κινήθηκε στο πρώτο δοκάρι και με έξυπνη φαλτσαριστή κεφαλιά νίκησε τον Βαλβέρδε… γράφοντας το 2-0 για την Λεμεσιανή ομάδα. Δεν σταμάτησε σε αυτό η ΑΕΛ, η οποία στο 85'... άγγιξε και τρίτο γκολ, όμως η εκτέλεση φάουλ του Μοντέιρο χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Βαλβέρδε.

Δίκαιη νίκη

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Κάλβο με αριστερό πλασέ… σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Φεγκρούς και το τελικό σφύριγμα της αναμέτρησης, βρήκε την ΑΕΛ να πανηγυρίζει μία δίκαιη νίκη, με σκορ 2-0.

Εντεκάδες:

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Βαλβέρδε, Δημητρίου, Αβραάμ, Σιέλης, Ζόρζε, Μάκος, Οχαγιόν (64'Mαραγκός), Μπεσέρα (79' Γκριγκαλασβίλι), Κάλβο, Μακρής (55'Μπεν Σουσιάν), Κολαούτι.

ΑΕΛ: Φεγκρούς, Γκέντσεφ, Μοντέιρο, Άντο (57'Οχένε), Νικολάου, Αϊρόσα, Καρλίτος, Ουόν, Ντεντέ, Οριόλ (81'Ελευθερίου), Καλουτζέροβιτς (66'Ινταμπντελάι).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μάκος, Δημητρίου - Γκέντσεφ, Ουόν (4η), Ινταμπντελάι.

*Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Χαράλαμπος Σκαπούλλης με βοηθούς τους Αριστείδη Χρίστου και Πέτρο Πέτρου.

*Το παιχνίδι ορίστηκε να διεξαχθεί στο ουδέτερο «ΓΣΖ», λόγω τιμωρίας της έδρας της Ανόρθωσης.

*Στο παιχνίδι του α’ γύρου η ΑΕΛ επικράτησε με 3-1 της Ανόρθωσης στο «Τσίρειο».

*Ντεμπούτο για τον Νίκο Κωστένογλου στον πάγκο της Ανόρθωσης, με τον Ελλαδίτη τεχνικό να αντικαθιστά τον Ζόρζε Κόστα.

*Το σημερινό είναι το πρώτο στην μετά Ορλάντο Σα εποχή για την ΑΕΛ.

*Εκτός πλάνων για την Ανόρθωση βρίσκονται οι τραυματίες Γκαρσία και Βέγκα και οι τιμωρημένοι Αλέξα, Άντιτς και Φοφανά.

* Εκτός αποστολής για την ΑΕΛ έμειναν ο τιμωρημένος Μπεμπέ και οι τραυματίες Εντμάρ και Σακέτι.

*Για δεύτερη φορά στο αρχικό σχήμα της ΑΕΛ βρέθηκε ο Έμπο Άντο. Η πρώτη ήταν με τον Λίτο Βιντιγκάλ στον πάγκο, στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Νέα Σαλαμίνα.

*Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Έντβιν Ουόν και θα απουσιάσει από το επόμενο παιχνίδι της ΑΕΛ, με τον Απόλλωνα.

*Πρώτη συμμετοχή στο φετινό πρωτάθλημα για τον μέσο της Ανόρθωσης Χρήστο Μαραγκό.