Έκανε τα δύσκολα... εύκολα από το ξεκίνημα (Φώτος /Βίντεο)

29.03.2014 - 18:52

Παίζοντας αποφασιστικά και επιθετικά από το πρώτο λεπτό, η ΑΕΛ έφτασε στην άνετη επικράτηση απέναντι στον Ερμη επικρατώντας του με το ευρύ 4-0. Μικολάου, Μπεμπέ και Οριόλ σκόραραν στο πρώτο μέρος και απλούστευσαν την υπόθεση "νίκη", με τον Μοντέιρο στην επανάληψη να σκοράρει το τελευταίο γκολ της αναμέτρησης. Την χειρότερη του εμφάνιση στο φετινί πρωτάθλημα και την μεγαλύτερη σε έκταση ήττα του, γνώρισε σήμερα ο Ερμής.

Οι επιλογές του Πέτεφ

Κάτω απ' τα γκολπόστ ήταν ο Φεγκρούς, δεξί μπακ ο Αϊρόσα, αριστερό μπακ ο Εντμάρ και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Ουόν και Θεοφίλου. Αμυντικά χαφ οι Νικολάου και Σακέτι, επιτελικό χαφ ο Μπεμπέ, έξω δεξιά ο Μοντέιρο, έξω αριστερά ο Οριόλ και στην κορυφή της επίθεσης ο Καλουτζέροβιτς.

Οι επιλογές του Παναγιώτου

Κάτω απ' τα γκολπόστ ήταν ο Χρυσοστόμου, δεξί μπακ ο Μαχράντζε, αριστερό μπακ ο Τσίνα και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Ζάρκοβιτς και Σαμάρας. Αμυντικά χαφ οι Μπεμπά και Πουτζιουρής, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Οκκάς, έξω δεξιά ο Δημητρίου, έξω αριστερά ο Παπαθανασίου και στην κορυφή της επίθεσης ο Ταγκπατζούμι.

Τρεις φάσεις στο πρώτο δεκάλεπτο

Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, η ΑΕΛ έφτασε τρεις φορές κοντά στο γκολ με τον Καλουτζέροβιτς. Μόλις στο 1' από σέντρα του Μοντέιρο από δεξιά, ο Σέρβος φορ έκανε την προβολή με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω, στην συνέχεια στο 7' μετά από ατομική προσπάθεια του Οριόλ, ο Καλουτζέροβιτς επωφελήθηκε και από πλεονεκτική θέση πλάσαρε, όμως άτσαλα με την μπάλα να φεύγει έξω και τέλος στο 9' μετά από κάθετη πάσα του Μπεμπέ, και πάλι ο φορ της ΑΕΛ έκανε το δυνατό σουτ με το αριστερό, με τον Χρυσοστόμου να διώχνει σε κόρνερ.

Γκολ ο αρχηγός

Η υπεροχή της ΑΕΛ ήταν δεδομένη και επισφραγίστηκε με το γρήγορο γκολ που έψαχνε από το πρώτο λεπτό του αγώνα. Στο 16' ο Εντμάρ εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Νικολάου κινήθηκε ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι και έκανε το πλασέ με το δεξί, πριν η μπάλα χτυπήσει στο έδαφος... ανοίγοντας το σκορ για την Λεμεσιανή ομάδα.

Απίστευτη ευκαιρία

Στο 26' ο Ερμής έχασε απίστευτη ευκαιρία για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Ο Δημητρίου πέρασε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Ταγκπατζούμι, ο οποίος είχε όλο τον χώρο και τον χρόνο να πλασάρει φάτσα στον Φεγκρούς, όμως καθυστέρησε και... τράκαρε στον πορτιέρο των γηπεδούχων, με την ευκαιρία να κάνει... φτερά.

Πέναλτι και... Μπεμπέ

Και όχι μόνο αυτό, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 30' η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Παπαθανασίου στον Καλουτζέροβιτς. Την... εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Μπεμπέ στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα και παρά την προσπάθεια του Χρυσοστόμου που έπεσε σωστά, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 2-0 και θέτοντας τις βάσεις για την σημαντική νίκη.

Και τρίτο γκολ με Οριόλ

Το... πάρτι από πλευράς συνεχίστηκε και στο 43' ήταν η σειρά του Οριόλ να προσθέσει το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ. Ο Μοντέιρο ελίχθηκε από δεξιά και έκανε το διαγώνιο σουτ, ο Χρυσοστόμου έδιωξε άτσαλα με την μπάλα να φτάνει στον Οριόλ ο οποίος από το ύψος του πέναλτι με δυνατό σουτ έκανε το 3-0.

"Έπεσε" ο ρυθμός

Χωρίς κάτι αξιόλογο στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τον ρυθμό να πέφτει αισθητά και την ΑΕΛ να μην δείχνει την ίδια επιθετικότητα όπως στο πρώτο μέρος, θέλοντας περισσότερο να διαχειριστεί το υπέρ της αποτέλεσμα. Αντίθετα ο Ερμής με τις αλλαγές του έγινε πιο επιθετικός, χωρίς ωστόσο να μπορεί να απειλήσει την εστία του Φεγκρούς.

Άνετα ο Μοντέιρο και τέλος

Από το 60' και έπειτα, οι άμυνες... άνοιξαν και οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες για να σκοράρουν. Στο 69' ο Μοντέιρο έφυγε στην πλάτη της άμυνας από δεξιά, χωρίς να πιέζεται, μπήκε στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Χρυσοστόμου... γράφοντας το τελικό 4-0.

ΑΕΛ: Φεγκρούς, Αϊρόσα (46'Καρλίτος), Ουόν, Θεοφίλου, Εντμάρ, Νικολάου (64'Γκέντσεφ), Σακέτι, Μπεμπέ (46'Οχένε), Οριόλ, Μοντέιρο, Καλουντζέροβιτς.

ΕΡΜΗΣ: Χρυσοστόμου, Μαχράτζε (46' Παουλίνιο), Τσίνα, Ζάρκοβιτς, Σαμάρας (52'Αλίμι), Μπεμπά, Πουτζιουρής, Δημητρίου, Οκκάς (60Ένρίκε), Ταγκμπατζούμι, Παπαθανασίου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Οριόλ - Οκκάς

*Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μάριος Μασιάς με βοηθούς τους Μάριο Δημητριάδη και Πέτρο Πέτρου.

*Στις δύο αναμετρήσεις της κανονικής διάρκειας, η ΑΕΛ έχει μία νίκη (με 1-0) και ένα παιχνίδι ολοκληρώθηκε ισόπαλο (1-1).

*Με το σημερινό ο Χόρχε Μοντέιρο έφτασε στα 12 γκολ στο πρωτάθλημα.