Ο Φεγκρούς… έκοβε και οι Μοντέιρο και Φουάντ σκόραραν (230 Φώτος / Βίντεο)

13.04.2014 - 18:54

Με πρωταγωνιστές τον Καρίμ Φεγκρούς, που… κατέβασε ρολά, και τους Ζόρζε Μοντέιρο και Φουάντ Ινταμπντελάι που σκόραραν στο 6΄ και στο 43΄ αντίστοιχα, η ΑΕΛ πήρε σπουδαία νίκη με 2-0 επί της Ομόνοιας, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής και 4ης της Β΄ Φάσης του πρωταθλήματος "Γλαύκος Κληρίδης". Πλέον, η Λεμεσιανή ομάδα θα κάνει Καλό «Γαλαζοκίτρινο» Πάσχα από το ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα, ενώ θα ταξιδέψει την Τρίτη του Πάσχα στο ΓΣΠ με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία ενόψει του ντέρμπι κορυφής με αντίπαλο το ΑΠΟΕΛ.

Πολύ δυνατά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες, με αποτέλεσμα μέχρι και το 6΄ να έχουν καταγραφεί μία σπουδαία ευκαιρία κι ένα γκολ.

Αρχικά, η Ομόνοια... απείλησε την εστία του Φεγκρούς μόλις στο 4΄, όταν ο Πλατινί έκανε την μπαλιά από τα αριστερά κι... έβγαλε μόνο το Σκέμπρι, αλλά ο Μαροκινός απέκρουσε το πλασέ του Μαλτέζου από το ύψος του πέναλτι, για να... απαντήσουν με τέρμα οι γηπεδούχοι δύο λεπτά αργότερα, όταν μετά από πάσα του Μπεμπέ από τα δεξία στον αμαρκάριστο Μοντέιρο, ο Πορτογάλος... νίκησε με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή το Μορέιρα, "γράφοντας" το 1-0.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι πολύ καλό και στο 8΄ ο Μορέιρα απέκρουσε το σουτ του Μοντέιρο από τα αριστερά και μέσα από την περιοχή, ενώ τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Φεγκρούς για να δηλώσει -εκ νέου- παρών, όταν ο Εφραίμ έφυγε μόνος, αλλά ο Μαροκινός... σταμάτησε -και- το πλασέ του διεθνή άσου.

Στο 13΄ ήταν η σειρά της ΑΕΛ για να... απειλήσει, και πάλι με το Μοντέιρο. Ο Πορτογάλος βγήκε μόνος από πλάγια δεξιά, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα... έφυγε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε το σουτ του Ουόν, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπεμπέ, πέντε λεπτά αργότερα.

Απ' εκεί και πέρα, ο ρυθμός... έπεσε για ένα δεκάλεπτο, με την Ομόνοια, ωστόσο, να προσπαθεί να... απειλήσει και να χάνει τρίτη μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει στο 29΄. Ο Εφραίμ... έφυγε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΛ κι... έβγαλε μόνο το Σκέμπρι, όμως ο Μαλτέζος σούταρε άουτ από το ύψος του πέναλτι, αποτυγχάνοντας να φέρει τον αγώνα στα ίσια.

Πέντε λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά της ομάδας του Πέτεφ να έχει μία καλή στιγμή, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπεμπέ, ο Ινταμπντελάι έκανε την κεφαλιά, με το Σκαραμοτσίνο, ωστόσο, να προλαβαίνει να απομακρύνει την μπάλα, προτού καταλήξει στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο 35΄ ο Σκέμπρι έφυγε μόνος -και πάλι- στην... πλάτη της άμυνας, ωστόσο κακώς υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ από τη βοηθό Αγγέλα Κυριάκου, και οκτώ λεπτά αργότερα, η γηπεδούχος διπλασίασε τα τέρματά της, όταν ο Φουάντ Ινταμπντελάι έγινε κάτοχος της μπάλας, μετά από λάθος του Σερφά, και με σουτ-κεραυνό μέσα από την περιοχή... νίκησε το Μορέιρα, "γράφοντας" το 2-0. Μία φάση, στην οποία οι "πράσινοι" διαμαρτυρήθηκαν ότι ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ, ωστόσο δεν ξεκαθαρίζει ακριβώς από τον τηλεοπτικό φακό κατά πόσον ήταν δικαιολογημένα τα παράπονά τους, όταν ο Νικολάου... χτύπησε την μπάλα, που κατέληξε στον Ινταμπντελάι.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πετύχουν ένα γκολ για να μπορέσουν να μπουν και πάλι στο "κόλπο" διεκδίκησης ενός βαθμού, ωστόσο στο 51΄ ο Εφραίμ δεν βρήκε την μπάλα μετά την καλή σέντρα του Πλατινί, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Σκέμπρι τροφοδότησε το Ρουσιά, που βρέθηκε μόνος απέναντι στο Φεγκρούς, αλλά δίστασε κι αντί να πασάρει είτε στο Μαλτέζο είτε στον Εφραίμ, που περίμεναν, πλάσαρε πάνω στο Μαροκινό κήπερ.

Στο 65΄ το σουτ του Πλατινί κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ, ενώ ένα λεπτό αργότερα το πλασέ του Ρούμπιο απέκρουσε ο Φεγκρούς σε νέο κόρνερ.

Η ΑΕΛ έκανε για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία της στην επανάληψη στο 70΄, όταν έχασε τεράστια ευκαιρία για να "γράψει" το 3-0. Ο Φουάντ Ινταμπντελάι βρέθηκε μόνος απέναντι στο Μορέιρα, αλλά ο Πορτογάλος απέκρουσε το πλασέ του.

Ακολούθως, ο Ρούμπιο έκανε ωραία ενέργεια και πλάσαρε άουτ στο 71΄, ενώ το σουτ του Οχένε στο 76΄... έφυγε μόλις άουτ.

Απ' εκεί και πέρα, ο ρυθμός... έπεσε, με τα πάντα να έχουν κριθεί, με το τελευταίο σφύριγμα του Μάριου Τσαγγάρη να βρίσκει τους "γαλαζοκίτρινους" να πανηγυρίζουν μία σπουδαία νίκη επί μίας μεγάλης αντιπάλου, κάνοντας ακόμα ένα σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου.

ΑΕΛ: Φεγκρούς, Αϊρόσα, Καρλίτος, Ουόν, Ποτοκάρ, Νικολάου, Σακέτι (14΄ Οχένε), Μπεμπέ, Μοντέιρο, Εντμάρ (81΄ Ελευθερίου), Ινταμπντελάι (79΄ Καλουντζέροβιτς).

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μορέιρα, Κυριάκου, Πλατινί, Σερφά, Σκαραμοτσίνο, Σερτζίνιο, Μαργκάσα, Ασίς (46΄ Ρουσιάς), Αλίπιο (60΄ Ρούμπιο), Εφραίμ, Σκέμπρι (76΄ Τέιλορ).

Κίτρινες Κάρτες: Ποτοκάρ, Καρλίτος.

** "Κόπηκαν" 4.208 εισιτήρια.

** Στον αγώνα του Α΄ Γύρου οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα, ενώ στο παιχνίδι του Β΄ Γύρου κέρδισε η ΑΕΛ με 3-1.

** Με δύο αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 29ης αγωνιστικής και 3ης της Β΄ Φάσης του πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Απόλλωνα παρέταξε την ΑΕΛ ο Ιβάιλο Πέτεφ. Ο Ποτοκάρ πήρε τη θέση του Ντεντέ και ο Ινταμπντελάι του Καλουντζέροβιτς.

** Με τρεις αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 29ης αγωνιστικής και 3ης της Β΄ Φάσης του πρωταθλήματος με αντίπαλο το ΑΠΟΕΛ παρέταξε την Ομόνοια ο Κώστας Καϊάφας. Ο Πλατινί πήρε τη θέση του Λεάντρο, ο Ασίς του Φερνάντες και ο Αλίπιο του Ρούμπιο.

** Τρίτος προπονητής στον πάγκο της Ομόνοιας στις αναμετρήσεις με την ΑΕΛ. Τον Α΄ Γύρο ήταν ο Τόνι Σαβέφσκι, το Β΄ ο Μιγκέλ Άνχελ Λοτίνα και τώρα ο Κώστας Καϊάφας.

** Επιστροφή στο αρχικό σχήμα της ΑΕΛ για τον Ποτοκάρ από τις 9 Μαρτίου και τον εκτός έδρας αγώνα πρωταθλήματος με αντίπαλο την Αλκή (3-0).

** Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη φορά που ο Φουάντ Ινταμπντελάι ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα της ΑΕΛ σε αγώνα πρωταθλήματος των "γαλαζοκιτρίνων". Η προηγούμενη ήταν στις 22 Φεβρουαρίου και στο Λεμεσιανό ντέρμπι με τον Απόλλωνα (0-1).

** Επιστροφή στο αρχικό σχήμα της Ομόνοιας για το Νούνο Ασίς από τις 19 Φεβρουαρίου και τον αγώνα κυπέλλου με αντίπαλο τον Απόλλωνα και πάλι στο Τσίρειο Στάδιο (είχε τραυματιστεί και αντικατασταθεί στο 24΄ στην ήττα με 1-0). Η τελευταία φορά που είχε αγωνιστεί ως βασικός στο πρωτάθλημα ήταν στις 25 Ιανουαρίου και την εντός έδρας νίκη με 5-0 επί της Αλκής.

** Επιστροφή στο αρχικό σχήμα της Ομόνοιας για τον Πλατινί από τις 9 Μαρτίου και τον εντός έδρας αγώνα πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Εθνικό Άχνας (1-0).

** Επιστροφή στο αρχικό σχήμα της Ομόνοιας για τον Αλίπιο από τις 15 Φεβρουαρίου και τον εντός έδρας αγώνα πρωταθλήματος με αντίπαλο την ΑΕ Κουκλιών (2-1).

** Ο Πλατινί είναι ο έκτος ποδοσφαιριστής που κλήθηκε να καλύψει το αριστερό άκρο της Ομόνοιας τη φετινή σεζόν, μετά τους Σκαραμοτσίνο, Λεάντρο, Μαργκάσα, Χαραλάμπους και Θερβέρα.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Μοντέιρο έφτασε τα 14 στο φετινό πρωτάθλημα, με τον Πορτογάλο να σκοράρει για τρίτο σερί παιχνίδι -σκόραρε και κόντρα σε Ερμή και Απόλλωνα.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Σακέτι με τον Οχένε στο 14΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Φουάντ Ινταμπντελάι έφτασε τα 4 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Αυτή ήταν η πρώτη φορά που η Ομόνοια δέχθηκε περισσότερα από ένα γκολ σε παιχνίδι πρωταθλήματος με τον Κώστα Καϊάφα στον πάγκο της ομάδας.

** Ο Γιώργος Ελευθερίου έκανε την επανεμφάνισή του στους αγωνιστικούς χώρους, μετά την εκτός έδρας αναμέτρηση με την ΑΕ Κουκλιών (4-0), που διεξήχθη στις 19 Μαρτίου.

** Ο Μορέιρα είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής της Ομόνοιας, ο οποίος έχει αγωνιστεί και στα 30 παιχνίδια πρωταθλήματος, χωρίς να έχει χάσει λεπτό.

** Αυτή ήταν η 13η εντός έδρας νίκη της ΑΕΛ στο φετινό πρωτάθλημα, σε σύνολο 15 αγώνων -έχει ακόμα μία ισοπαλία και μία ήττα.

** Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της Ομόνοιας με τον Κώστα Καϊάφα στον πάγκο της ομάδας και πρώτη στο πρωτάθλημα μετά τις 19 Ιανουαρίου, όταν είχε ηττηθεί και πάλι από την ΑΕΛ με 3-1.

** Χωρίς νίκη στο Τσίρειο Στάδιο, σε πρωτάθλημα και κύπελλο, ολοκλήρωσε τη φετινή σεζόν η Ομόνοια. Σε σύνολο επτά αγώνων έμεινε μακριά από τη νίκη. Συγκεκριμένα, σε τρεις αγώνες με τον Απόλλωνα σε πρωτάθλημα και κύπελλο η Ομόνοια έχασε στα δύο με 1-0, ενώ στον αγώνα της Β΄ Φάσης του πρωταθλήματος αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0. Με τον Άρη και τα δυο παιχνίδια (πρωτάθλημα / κύπελλο) έληξαν ισόπαλα 1-1, ενώ με την ΑΕΛ δέχθηκαν δύο ήττες με 3-1 και 2-0.

** Η Ομόνοια αγνοεί την εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα από τις 9 Φεβρουαρίου, όταν και είχε κερδίσει τη Νέα Σαλαμίνα με 1-0 στο γήπεδο "Αμμόχωστος".

** Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μάριος Τσαγγάρης, με βοηθούς τους Σωτήρη Βίκτωρος και Αγγέλα Κυριάκου, ενώ τέταρτος ήταν ο Μάριος Νικολάου.