Δυο γκολ, τρεις βαθμοί, μισό πρωτάθλημα (φώτος)

03.05.2014 - 18:52

Έχασε κάποιες ευκαιρίες πριν να ανοίξει το σκορ με τον Ινταμπντελάι στο 60', όμως η ΑΕΛ με άλλο ένα γκολ του Μοντέιρο στο 85', κέρδισε τον Ερμή στο "Αμμόχωστος" με 0-2 και έκανε το μεγαλύτερο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, μετά την νέα ήττα του ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα του Πέτεφ που έκανε πολύ καλή εμφάνιση, είναι πλέον στο συν έξι, τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος και... αυτός ο τίτλος δεν χάνεται!

Αστοχία και Αραμπατζής...

Όπως αναμενόταν, η ΑΕΛ μπήκε πιο επιθετικά και στο 6' είχε καλή στιγμή, με τον Μοντέιρο να βρίσκει όμορφα τον Οχένε, που "φάτσα" με τον Αραμπατζή έκανε αμέσως το σουτ στην κίνηση, όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω. Ο Αφρικανός έχασε ακόμα μεγαλύτερη ευκαιρία δυο λεπτά αργότερα, αφού στο τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα και λίγο πλάγια, έκανε το πλασέ όμως ήταν και πάλι λίγο άστοχος. Στο 11' ήταν η σειρά των γηπεδούχων να "απειλήσουν" με ένα πολύ μακρινό φάουλ του Ταραλίδη, όμως ο Φεγκρούς ήταν στην σωστή θέση και έδιωξε σε κόρνερ.

Έτοιμος ήταν και ο Αραμπατζής στο 15', ο οποίος μπλόκαρε το σουτ του Μπεμπέ, στην τρίτη ευκαιρία της ΑΕΛ. Ο Ελλαδίτης πορτιέρο έβγαλε φοβερή απόκρουση και στο 24' σε σουτ του Οχένε, ενώ στο ριμπάουντ ο Εντμάρ σούταρε έξω, με τον Αραμπατζή να είναι εκτός θέσης. H ΑΕΛ είχε νέα καλή στιγμή στο 33' με ένα φάουλ του Μοντέιρο από πολύ πλάγια, το οποίο για εκατοστά μόλις, δεν βρήκε στόχο. Στο διάστημα που ακολούθησε μέχρι την ανάπαυλα, η ΑΕΛ διατήρησε την υπεροχή, ήταν πιο επιθετική και στο 45' είχε ένα καλό σουτ του Μοντέιρο, όμως... μέχρι εκεί, έτσι λόγω αστοχίας των "γαλαζοκίτρινων" αλλά και Αραμπατζή, το 0-0 διατηρήθηκε μέχρι το ημίχρονο.

Φουάντ, Μοντέιρο και... συν έξι

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους το παιχνίδι ήταν αρκετά ισοζυγισμένο, με την ΑΕΛ όμως να είναι και πάλι η πιο επικίνδυνη ομάδα και να έχει καλή στιγμή στο 52', όταν από καλή θέση ο Μπεμπέ με σουτ "ανάγκασε" τον Αραμπατζή σε νέα επέμβαση.

Ο... χορός των χαμένων ευκαιριών για την ΑΕΛ, έκλεισε στο 60' όταν ο Ινταμπντελάι βγήκε "φάτσα" με τον Αραμπατζή και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 0-1, βάζοντας τις βάσεις για το τρίποντο και το μεγαλύτερο βήμα προς την κατάκτηση του τίτλου.

Μετά που πήρε το προβάδισμα, η ΑΕΛ έλεγξε απόλυτα το παιχνίδι και δεν επέτρεψε στον Ερμή να κυνηγήσει κάτι, αφού πίεζε ψηλά και κέρδιζε γρήγορα την μπάλα. Παρόλα αυτά, ο Ερμής στο 73' έφτιαξε την μοναδική του κλασική ευκαιρία στην "επανάληψη", όμως ο Φεγκρούς βγήκε έγκαιρα και μπλόκαρε το σουτ του Μανού, από το ύψος της μικρής περιοχής.

Και αφού διατήρησε το προβάδισμά της χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, η ΑΕΛ λίγο αργότερα "σκότωσε" το παιχνίδι... Ο πολυτιμότερος της παίκτης φέτος - ο Μοντέιρο - στο 85' έκανε το 0-2 με εξαιρετικό κτύπημα φάουλ και σφράγισε το τρίποντο, που δίνει το... μισό πρωτάθλημα στην Λεμεσιανή ομάδα.

Ερμής (Ν. Παναγιώτου): Αραμπατζής, Μαχτράτζε, Ζάρκοβιτς (65' Δημητρίου), Ντε Πίνα (46' Σαμάρας), Τσίνα, Ταραλίδης, Αλίμι, Μανού, Μοράν (62' Πουτζιουρής), Ταγκμπατζούμι, Παπαθανασίου

ΑΕΛ (Ι. Πέτεφ): Φεγκρούς, Ελευθερίου, Θεοφίλου, Ποτοκάρ, Καρλίτος, Νικολάου, Οχένε (82' Γκέντσεφ), Μπεμπέ, Μοντέιρο, Εντμάρ (66' Αϊρόσα), Ινταμπντελάι (88' Οριόλ)

Κίτρινες: Ταραλίδης (4η), Μαχτράτζε / Ποτοκάρ

Ενδιαφέρουν

- Στα 17 γκολ ανέβηκε ο Χόρχε Μοντέιρο.

- Στα πέντε γκολ στο πρωτάθλημα έφτασε ο Φουάντ Ινταμπντελάι.

- Ο Ντε Πίνα αντιμετώπισε πρόβλημα και στο ημίχρονο άφησε την θέση του στον Σαμάρα.

- Στον πρώτο γύρο οι δυο ομάδες έμειναν στο 1-1, ενώ στο β' γύρο και στην 28η αγωνιστική, είχε κερδίσει η ΑΕΛ (1-0 και 4-0).

- Διαιτητής ήταν ο Κώστας Ψευδιώτης και βοηθοί οι Νίκος Καλησπέρας, Πανίκος Δημητρίου. Τέταρτος ο Μάριος Νικολάου και παρατηρητής ο Κύρος Γεωργίου.