Στο πρώτο είχε Ρομέρο, στο δεύτερο ήταν... ΑΕΛ (Φώτος)

24.08.2014 - 20:50

Η Νέα Σαλαμίνα δικαίωσε τις προσδοκίες, έπαιξε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο, έφτιαξε κλασικές ευκαιρίες όμως ο Ρομέρο ήταν ανίκητος και η ΑΕΛ αφού άντεξε στην πίεση των "ερυθρολέυκων", στο δεύτερο ημίχρονο κυριάρχησε και έφτασε στην εκτός έδρας νίκη με 2-0. Σιέλης και Μπεμπέ οι σκόρερ για την ομάδα του Ιβάιλο Πέτεφ, η οποία ξεκίνησε με το... δεξί το νέο πρωτάθλημα και πλέον με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία θα ταξιδέψει στην Αγγλία για την ρεβάνς με την Τότεναμ.

Οι επιλογές του Λάρκου

Κάτω απ' τα γκολπόστ ήταν ο Μπρουκς, δεξί μπακ ο Γκράιμς, αριστερό μπακ Μιντίκκης και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Λεάντρο και Μοντέιρο. Αμυντικά χαφ οι Μπάμπα και Γκάμπι, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Λεόν, στις πτέρυγες οι Πεδρίτο και Βιλέλα και στην κορυφή της επίθεσης ο Τσιντί.

Οι επιλογές του Πέτεφ

Κάτω απ' τα γκολπόστ ήταν ο Ρομέρο, δεξί μπακ ο Καρλίτος, αριστερό μπακ ο Εντμάρ και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Σιέλης και Καντού. Αμυντικά χαφ οι Νικολάου και Ντιαλό, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Μπαρσέλος, έξω δεξιά ο Σαρντινέρο, έξω αριστερά ο Ταγκπατζούμι και στην κορυφή της επίθεσης ο Γκικίεβιτς.

Δυνατά οι γηπεδούχοι

Δυνατό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους στο πρώτο δεκάλεπτο, κέρδισαν την μάχη του κέντρου και δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για να φτάσουν στο γρήγορο γκολ. Θα μπορούσαν να το έχουν κάνει, όμως ο Τσιντί δεν μπόρεσε να νικήσει σε τετ α τετ τον Ρομέρο στο 7' και ο Καρλίτος έδιωξε σωτήρια.

Επιθέσεις από δεξιά

Η ΑΕΛ απάντησε με δύο τελικές προσπάθειες του Ταγκπατζούμι, δείχνοντας να βελτιώνεται από το δεκάλεπτο και έπειτα όμως η Νέα Σαλαμίνα συνέχισε να είναι επικίνδυνη, κυρίως όταν επιτίθετο από δεξιά όπου ανέβαζε πολλούς παίκτες και δημιουργούσε συνεχώς τις προϋποθέσεις για γκολ.

Από μία κλασική σε ένα λεπτό

Σταδιακά το παιχνίδι άρχισε να παίρνει πολύ καλό ρυθμό και σε διάστημα ενός λεπτού οι δύο ομάδες έχασαν από μία κλασική ευκαιρία. Αρχικά στο 30' ο Σαρντινέρο από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το πλασαριστό σουτ όμως ο Μπρουκς την ακούμπησε και την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια στο 31' ο Τσιντί έφυγε δυνατά από αριστερά και μπήκε στην περιοχή όμως το πλασέ του αποκρούστηκε από τον Ρομέρο.

Από μία κλασική, ξανά!

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να χάνουν από ακόμα μία κλασική ευκαιρία. Αρχικά η ΑΕΛ στο 40' με τον Ταγκπατζούμι, όμως το πλασέ του με το αριστερό έδιωξε σε κόρνερ ο Μπρουκς και δύο λεπτά αργότερα ο Τσιντί βρέθηκε για τρίτη φορά απέναντι στον Ρομέρο, όμως και πάλι ο πορτιέρο της Λεμεσιανής ομάδας είπε "όχι".

H σειρά του Γκικίεβιτς

Όπως τελείωσε το πρώτο μέρος, έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο, με κλασική ευκαιρία. Και αυτή για λογαριασμό της ΑΕΛ στο 48', όταν ο Σαρντινέρο ελίχθηκε από δεξιά και έκανε την παράλληλη σέντρα στην μικρή περιοχή, εκεί όπου ο Γκικίεβιτς ανενόχλητος έκανε την κεφαλιά... σημαδεύοντας τον Μπρουκς που έδιωξε ενστικτώδης.

Η υπεροχή... καρποφόρησε με Σιέλη

Η ελαφριά υπεροχή της ΑΕΛ στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους... καρποφόρησε στο 61', από στημένη φάση. Ο Καρλίτος κέρδισε φάουλ από δεξιά, ο Μπαρσέλος το εκτέλεσε στέλνοντας την μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής, εκεί όπου ο Σιέλης κινήθηκε ανενόχλητος και με δυνατή κεφαλιά... ψαράκι νίκησε τον Μπρουκς, για το 0-1.

Τρία λεπτά ήταν ακετά!

Στο 69' ο Ιβάιλο Πέτεφ προχώρησε στην πρώτη του αλλαγή περνώντας στο παιχνίδι τον Μπεμπέ αντί του Μπαρσέλος και ο "κοντός" χρειάστηκε μόλις τρία λεπτά για να κάνει αισθητή την παρουσία του. Στο 72' μετά από κατά μέτωπό επίθεση, έφτασε έξω από την μεγάλη περιοχή και με αριστερό πλασαριστό σουτ, έστειλε την μπάλα αρχικά στο αριστερό κάθετο δοκάρι και στην συνέχεια στα δίκτυα.

Διαδικαστικού χαρακτήρα

Διαδικαστικού χαρακτήρα το υπόλοιπο του αγώνα, με την ΑΕΛ να διαχειρίζεται καλά το υπέρ της σκορ και να φτάνει στην νίκη με 2-0, ξεκινώντας νικηφόρα το νέο πρωτάθλημα χάρις στα γκολ των Σιέλη και Μπεμπέ στο δεύτερο ημίχρονο.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μπρουκς, Γκράιμς, Μιντίκκης, Λεάντρο, Μοντέιρο, Γκάμπι (65'Λαμπρόπουλος), Μπάμπα, Λεόν, Πεδρίτο (77'Εζέ), Βιλέλα, Τσιντί (77'Ενρίκε).

ΑΕΛ: Ρομέρο,  Εντμάρ, Καρλίτος, Σιέλης, Καντού, Μπαρσέλος (69'Μπεμπέ), Νικολάου, Ντιαλό, Ταγκμπατζούμι (87'Ντανιελζίνιο), Σαρντινέρο (80'Ελευθερίου), Γκικίεβιτς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λεόν, Εζέ - Ταγκμπατζούμι, Εντμάρ, Σιέλης, Καντού.

*Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Χρίστος Νικολαΐδης με βοηθούς τους Σωτήρη Βίκτωρος και Μάριο Καλογήρου.