Πολλά τα γκολ, λίγα τα χειροκροτήματα (βίντεο/φώτος)

14.09.2014 - 18:07

Με δυο γκολ σε κάθε ημίχρονο (Ντανιελζίνιο 1', Καντού 11', Γκικίεβιτς 49', Μπαρσέλος 60'), η ΑΕΛ πέρασε... αέρας απ' το "Μακάρειο" όπου κέρδισε την Δόξα με 0-4. Η Λεμεσιανή ομάδα πέτυχε μια άνετη νίκη όμως την πανηγύρισε σχεδόν... μεταξύ συγγενών και φίλων αφού και σε αυτό το παιχνίδι όπως και σε αρκετά άλλα, άλλων ομάδων, πολύ λίγοι οπαδοί έδωσαν το παρόν τους στις εξέδρες.

Ξεκίνημα... όνειρο

Το παιχνίδι δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει καλύτερα για την ΑΕΛ αφού στην πρώτη της επίθεση, έφτασε στο γκολ. Ο Ελευθερίου έκανε το γέμισμα από δεξιά και βρήκε τον Ντανιελζίνιο στην περιοχή, ο οποίος από κοντά και εντελώς αμαρκάριστος, με κεφαλιά τιμώρησε την τραγική αμυντική συμπεριφορά της Δόξας, για το 0-1 στο 57ο δευτερόλεπτο.

Το ιδανικό ξεκίνημα είχε και συνέχεια αφού στο 11' ο Μπεμπέ γέμισε από αριστερά με φάουλ και ο Καντού με προβολή έκανε εύκολα το 0-2, απέναντι σε μια Δόξα που είχε φοβερά προβλήματα στην άμυνα.

H εξέλιξη πολύ λογικά επηρέασε την εικόνα του αγώνα, αφού πλέον η ΑΕΛ έπαιζε "σίγουρα" και με μηδενικό ρίσκο ενώ η Δόξα έβγαλε κάποιες αξιόλογες επιθέσεις, όμως ήταν ανύμπορη να απειλήσει τους φιλοξενούμενους, που "καθάριζαν" χωρίς πρόβλημα. Είναι χαρακτηριστικό πως η επόμενη αξιόλογη φάση μετά το δεύτερο γκολ σημειώθηκε στο 39,' με ένα μακρινό σουτ του Ντανιελζίνιο που έφυγε λίγο έξω. Έτσι η ΑΕΛ πήγε στα αποδυτήρια, έχοντας στο χέρι το γερό προβάδισμα που πήρε απ' τα πρώτα λεπτά.

Άλλα δυο και περίπατος

Ο Κρισμάρεβιτς έκανε δυο αλλαγές στο ημίχρονο ώστε να αντιδράσει η ομάδα του και στο 48' είχε καλή στιγμή, όταν ο Φερνάντες βρήκε ωραία τον Ράμος, που από κοντά και αμαρκάριστος, δεν μπόρεσε να κάνει καλή προβολή. Οι γηπεδούχοι όχι μόνο δεν σκόραραν, αλλά στο επόμενο λεπτό δέχθηκαν άλλο ένα εύκολο γκολ, όταν ο Σαρντινέρο από δεξιά βρήκε τον Γκικίεβιτς στην περιοχή, που απλώς κατεύθυνε την μπάλα στα δίκτυα από κοντά, για το 0-3.

Ο καλός ρυθμός διατηρήθηκε και με το παιχνίδι ουσιαστικά να είναι "τελειωμένο" πλέον οι δυο ομάδες έπαιζαν πιο ελεύθερα. Έτσι η Δόξα στο 59' με τον Εμάνουελ είχε καλή φάση ενώ στο επόμενο λεπτό ο Μπαρσέλος έκανε το 0-4 από κοντά, μετά από τριπλή προσπάθεια.

Απ' εκεί και πέρα σταδιακά τα δυο σύνολο κατέβασαν ρυθμό, με την ΑΕΛ πάντα να ελέγχει και να ψάχνει και άλλο γκολ, χωρίς όμως να... φορτσάρει ιδιαίτερα. Έτσι το 0-4 διατηρήθηκε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, που βρήκε την ομάδα του Πέτεφ να επιστρέφει στην Λεμεσό με ένα τρίποντο που το είχε μεγάλη ανάγκη.

Δόξα (Σ. Κρισμάρεβιτς): Φερνάντο, Ραούλ, Μάρκες, Ζόρζε, Άλβαρο, Σιόντης, Λίβινγκστον (46' Ντε Σόουζα), Φερνάντες, Χιγκόν (66' Νίλσον), Έκτορ (46' Εμάνουελ), Ράμος

ΑΕΛ (Ι. Πέτεφ): Ρομέρο, Ελευθερίου, Καντού, Σιέλης, Εντμάρ, Μπεμπέ, Ντιαλό (63' Ζεζίνιο), Σαρντινέρο, Μπαρσέλος, Ντανιελζίνιο (78' Καλό), Γκικίεβιτς

Κίτρινες: Μάρκες, Λίβινγκστον / Ντιαλό

Ενδιαφέρουν

- Πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Ντανιελζίνιο.

- Δεύτερο γκολ για τον Καντού.

- Δεύτερο γκολ και για τον Γκικίεβιτς.

- Πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Μπαρσέλος

- Αναγκαστική η αντικατάσταση του Ντιαλό από τον Ζεζίνιο.

- Πρώτο παιχνίδι για τον Μπόμπαν Κρισμάρεβιτς στον πάγκο της Δόξας.

- Διαιτητής ήταν ο Χαράλαμπος Σκαπούλλης, βοηθοί οι Ιωάννης Λαζάρου-Γιάγκος Τζιαπούρας, τέταρτος ο Κώστας Ψευδιώτης και παρατηρητής ο Ανδρέας Ξάνθου.