Λόπες και Σανγκόι το... έντυσαν στα μπλε (Βίντεο)

22.09.2014 - 20:56

Ο Απόλλωνας ήταν ο μεγάλος νικητής του Λεμεσιανού ντέρμπι, αφού το βράδυ της Δευτέρας (22/09) επικράτησε με 2-1 της ΑΕΛ, την οποία και ξεπέρασε στη βαθμολογία. Τα γκολ της ομάδας του Χριστάκη Χριστοφόρου, που είχε και δοκάρι με το Σανγκόι στο 5΄, σημείωσαν οι Λόπες στο 23΄ και Σανγκόι στο 44΄. Το γκολ των "γαλαζοκιτρίνων", που τελείωσαν με δέκα ποδοσφαιριστές την αναμέτρηση λόγω αποβολής του Σαρδινέρο με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 72΄, σημείωσε ο Ντανιελζίνιο στο 77΄. Πλέον, μετά κι από την ολοκλήρωση της 4ης αγωνιστικής, οι "κυανόλευκοι" έφτασαν τους 9 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Πέτεφ παρέμεινε στους 7. Καλύτερη, αλλά και πιο αποτελεσματική η ομάδα του Χριστοφόρου στο πρώτο μέρος... τιμώρησε τα λάθη της αντίπαλης άμυνας, ενώ οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στην επανάληψη, έστω κι αν αγωνίστηκαν και με δέκα ποδοσφαιριστές από το 72΄.

Δείτε ΕΔΩ το φωτορεπορτάζ του ντέρμπι

Το παιχνίδι ξεκίνησε, με τον Απόλλωνα να χάνει μεγάλη -τετραπλή- ευκαιρία για να... ανοίξει το σκορ μόλις στο 5΄. Μετά από ωραία ενέργεια και πάσα του Μεριέμ, η κεφαλιά του Σανγκόι... σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι του Ρομέρο, ενώ ακολούθως ούτε ο Ρέζεκ δεν μπόρεσε να... νικήσει τον κήπερ της ΑΕΛ, με τις προσπάθειες των Παπουλή και Σανγκόι στη συνέχεια να μην μπορούν να βρουν επίσης στόχο.

Έντεκα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της τυπικά γηπεδούχου για να... απειλήσει, όταν μετά από κεφαλιά-πάσα του Γκικίεβιτς, ο Μπαρσέλος έκανε το ανάποδο ψαλίδι, με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Μπρούνο Βάλε.

Ακολούθως, οι "κυανόλευκοι" ήταν αυτοί που ανέλαβαν και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων και πίεσαν για κάποιο γκολ κι αφού... απείλησαν στο 21΄, όταν το φαλτσαριστό σουτ του Παπουλή... έφυγε άουτ, δύο λεπτά αργότερα... άνοιξαν το σκορ. Εξαιρετικό γύρισμα του Στυλιανού προς το Λόπες και ο Ισπανός με προβολή "έγραψε" το 1-0 για το συγκρότημα του Χριστάκη Χριστοφόρου.

Η ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει και στο 28΄... πλησίασε την ισοφάριση, όταν η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπεμπέ... έφυγε μόλις άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε η προσπάθεια του Γκικίεβιτς από κοντά στο 35΄.

Παράλληλα, είχε ακόμα μία καλή στιγμή στο 39΄, όταν ο Ντανιελζίνιο από καλή θέση σούταρε άουτ.

Με τη σειρά τους, οι τυπικά φιλοξενούμενοι... απείλησαν στο 42΄, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σανγκόι κι άστοχη έξοδο του Ρομέρο, ο Γκουγιόν έκανε την κεφαλιά, αλλά δεν μπόρεσε να βρει στόχο, με τον Αργεντινό σταρ του Απόλλωνα να είναι πιο εύστοχος δύο λεπτά αργότερα και εκμεταλλευόμενος λάθος του Καρλίτος με δυνατό σουτ να "γράφει" το 2-0, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους, αφού στην τελευταία καλή φάση στους χρόνους των καθυστερήσεων του 45λέπτου ο Μπαρσέλος από κοντά δεν μπόρεσε να... νικήσει το Βάλε και να μειώσει στο σκορ.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Πέτεφ μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο έτσι ώστε να σημειώσει ένα γκολ και να μπορέσει να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι. Στο 47΄ το σουτ του Καρλίτος από καλή θέση... έφυγε άουτ, ενώ στο 50΄ ο Βάλε έδιωξε με το ένα χέρι το γυριστό σουτ του Σαρδινέρο.

Νέα καλή στιγμή για τους "γαλαζοκίτρινους" στο 55΄, όταν ο Σιέλης έκανε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Στη συνέχεια, ο ρυθμός... έπεσε, με την ΑΕΛ να μένει και με δέκα ποδοσφαιριστές στο 72΄, αφού ο Σαρδινέρο δέχθηκε -σωστά- τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό φάουλ πάνω στο Σανγκόι και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα, ωστόσο, η ομάδα του Πέτεφ δεν τα... παράτησε και στο 77΄ κατάφερε να μειώσει στο σκορ, όταν μετά από ωραία πάσα του Ντιαλό, ο Ντανιελζίνιο έγινε κάτοχος της μπάλας και με πλασέ... νίκησε το Βάλε, για να "γράψει" το 2-1.

Μάλιστα, οι "γαλαζοκίτρινοι"... πλησίασαν και στην ισοφάριση στο 88΄, ωστόσο ο Μάρκο Ταγκμπατζουμί, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από το Βάλε, σούταρε άουτ, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία για να κάνει το 2-2, κι ενώ λίγο νωρίτερα ο Ρομέρο είχε αποκρούσει το σουτ του Τουράμ, και συγκεκριμένα στο 85΄.

Από εκεί και πέρα, τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει, με το τελευταίο σφύριγμα του Χρίστου Νικολαΐδη να βρίσκει τον Απόλλωνα να επικρατεί με 2-1 και να ξεπερνά παράλληλα την αντίπαλό του στη βαθμολογία.

ΑΕΛ: Ρομέρο, Καντού, Σιέλης, Καρλίτος, Εντμάρ (81΄ Ιονίτσα), Νικολάου (46΄ Ντιαλό), Μπεμπέ, Μπαρσέλος (58΄ Ταγκμπατζουμί), Σαρδινέρο, Ντανιελζίνιο, Γκικίεβιτς.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Ρομπέρ, Στυλιανού, Αντράντε, Μερκής, Γκουγιόν, Μεριέμ, Λόπες (60΄ Τουράμ), Σανγκόι (90+1΄ Αγγελή), Παπουλής, Ρέζεκ (80΄ Βασιλείου).

Κίτρινες Κάρτες: Μπεμπέ, Εντμάρ, Καντού - Μερκής, Αντράντε, Γκουγιόν, Στυλιανού.

Κόκκινες Κάρτες: Σαρδινέρο (2η κίτρινη).

** "Κόπηκαν'" 4.064 εισιτήρια.

** Με δύο αλλαγές παρέταξε την ΑΕΛ ο Ιβάιλο Πέτεφ σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος με αντίπαλο τη Δόξα Κατωκοπιάς. Ο Καρλίτος πήρε τη θέση του Ελευθερίου και ο Νικολάου του Ντιαλό.

** Με μία αλλαγή παρέταξε τον Απόλλωνα ο Χριστάκης Χριστοφόρου σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι με αντίπαλο τη Ζυρίχη για το Γιουρόπα Λιγκ. Ο Λόπες πήρε τη θέση του Χαμντανί.

** Για πρώτη φορά στην αποστολή της ΑΕΛ για ένα επίσημο παιχνίδι ο Ρουμάνος επιθετικός, Αλεξάντρου Ιονίτσα.

** Λόγω της τιμωρίας που επιβλήθηκε στην ΑΕΛ από την περσινή σεζόν το μισό κάτω διάζωμα παρέμεινε κλειστό.

** Απείχαν από το ντέρμπι οι οργανωμένοι οπαδοί των δύο ομάδων, λόγω της διαφωνίας τους για την κάρτα οπαδού.

** Απογοητευτική η προσέλευση του κόσμου, λίγη ώρα πριν την έναρξη του αγώνα.

** Πρώτο φετινό γκολ στο πρωτάθλημα για τον Ούγκο Λόπες.

** Δεύτερο φετινό γκολ στο πρωτάθλημα για το Γκαστόν Σανγκόι.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Μπαρσέλος με τον Ταγκμπατζουμί στο 58΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Δεύτερο φετινό γκολ στο πρωτάθλημα για τον Ντανιελζίνιο.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Ρέζεκ με το Βασιλείου στο 80΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Το επίσημό του ντεμπούτο με τη φανέλα της ΑΕΛ πραγματοποιήσε ο Αλεξάντρου Ιονίτσα.

** Αυτἠ ήταν η τρίτη σερί νίκη του Απόλλωνα στο πρωτάθλημα και πέμπτη συνολικά σε όλες τις διοργανώσεις.

** Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την ΑΕΛ στο φετινό πρωτάθλημα.

** Διαιτητής ο Χρίστος Νικολαΐδης, με βοηθούς τους Μάριο Καλογήρου και Πέτρο Πέτρου. Τέταρτος διαιτητής ο Γιάγκος Τζιαπούρας και επιπρόσθετοι διαιτητές οι Μάριος Νικολάου και Αβραάμ Τσούκκας.