Ο κύκλος των (Χ)αμένων ευκαιριών (βίντεο/φώτος)

27.09.2014 - 16:53

ΑΠΟΕΛ και ΑΕΛ πρόσφεραν ένα πολύ καλό παιχνίδι το απόγευμα του Σαββάτου στο ΓΣΠ, όμως μετά από πολλές χαμένες ευκαιρίες - κυρίως για τους γηπεδούχους - συμβιβάστηκαν στο 0-0 που αφήνει περισσότερο ικανοποιημένη τη Λεμεσιανή ομάδα. Αυτή ήταν η πρώτη απώλεια για την ομάδα του Δώνη, στο πρωτάθλημα...

Αρκετές οι φάσεις, κανένα γκολ

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στην ΑΕΛ. Όχι από την άποψη ότι δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά γιατί ξεκίνησε πιο επιθετικά, πίεσε ψηλά και γυρόφερνε την περιοχή του ΑΠΟΕΛ, πάντως χωρίς να απειλεί τον Πάρντο. Αντίθετα, η πρώτη ευκαιρία ανήκε στους γηπεδούχους... Με τη συμπλήρωση του δεκάλεπτου, ο Βινίσιους με μακρινή μπαλιά έβγαλε τον Σωτηρίου απέναντι στον Ρομέρο, όμως το σουτ του πρώτου βρήκε σε ετοιμότητα τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ, που βγήκε και έκλεισε σωστά τη γωνία του.

Γύρω στο 12' είχαμε μια πεντάλεπτη διακοπή λόγω του τραυματισμού του Βαλεντίνου Σιέλη, που έδωσε τη θέση του στον Εσπάνα. Με την επανέναρξη, στο 21' το ΑΠΟΕΛ απείλησε ξανά με τον Σωτηρίου, όμως η κεφαλιά του έφυγε λίγο έξω.

Στο 23' ήταν η σειρά της ΑΕΛ, η οποία έχασε κλασική ευκαιρία όταν ο Γκικίεβιτς βγήκε φάτσα με τον Πάρντο, όμως η προσπάθειά του για λόμπα, σταμάτησε στην καλή έξοδο του τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ. Νέα κλασική ευκαιρία στο 25', αυτή την φορά για το ΑΠΟΕΛ, με τον Ρομέρο να λέει όχι στο πλασέ του Εφραίμ από πλάγια δεξιά.

Με τον τρελό ρυθμό που πήρε ο αγώνας, δεν άργησε να έρθει και η επόμενη καλή στιγμή. Αυτή ανήκε στον Ντανιελζίνιο, που στο 30' έκανε ένα ωραίο, τεχνικό πλασέ, το οποίο έφυγε λίγο έξω. Ήταν η τελευταία ευκαιρία στο πρώτο μέρος, αφού απ' εκεί και πέρα ο ρυθμός φυσιολογικά δεν ήταν ο ίδιος. Οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι, όμως έλειψαν οι φάσεις μπροστά στα δυο τέρματα και το σφύργιμα για το ημίχρονο, έστειλε ΑΠΟΕΛ και ΑΕΛ στα αποδυτήρια με το ανεπιθύμητο 0-0.

Ευκαιρία... στην ευκαιρία

Η "επανάληψη" ξεκίνησε με διπλή αλλαγή (Αλωνεύτης-Γκόμες) και διπλή ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, που στο 47' πρώτα με πλασέ του Σωτηρίου που απέκρουσε ο Ρομέρο και έπειτα με σουτ του Μαντούκα που έφυγε λίγο έξω (βίντεο κάτω), πλησίασε το γκολ. Μάλιστα, στο 49' ο Σωτηρίου έχασε απίστευτη ευκαιρία μετά από μπαλιά του Αλωνεύτη και πλασέ στη κίνηση από πολύ κοντά, το οποίο πήγε πάνω στον Ρομέρο.

Το ξέφρενο ξεκίνημα του ΑΠΟΕΛ δεν είχε συνέχεια αφού σταδιακά η ΑΕΛ ισορρόπησε, έτσι μέχρι και το 60' δεν υπήρχαν άλλες μεγάλες φάσεις. Στο 62΄η ομάδα της Λευκωσίας πήγε να κάνει κάτι καλό, αλλά η κεφαλιά του Μαντούκα ήταν ακίνδυνη ενώ στο επόμενο λεπτό και η κεφαλιά του Ντανιελζίνιο έφυγε ψηλά. Πολύ άστοχο ήταν και το σουτ του Καλό στο 65', από πλάγια δεξιά.

Με το παιχνίδι πλέον να είναι απόλυτα ισορροπημένο, η Λεμεσιανή ομάδα πλησίασε το γκολ στο 78', όταν ο Καρλίτος έκανε από δεξιά το συρτό σουτ, που έφυγε λίγο έξω (βίντεο κάτω). Στο 80' το ΑΠΟΕΛ μετά από αρκετή ώρα είχε καλή στιγμή, όμως το σουτ του Γκόμες από το ύψος της περιοχής, ήταν άστοχο, όπως και το κοντινό πλασέ του Σέρινταν στην κίνηση, στο επόμενο λεπτό. Οι γηπεδούχοι απείλησαν και στο 83', με τον Ρομέρο να βγάζει δύσκολη επέμβαση στο φάουλ του Μαντούκα. Ο κύκλος των χαμένων ευκαιριών έδειχνε να μην έχει τέλος για το ΑΠΟΕΛ αφού στο 85' η γυριστή κεφαλιά του Σέρινταν, έφυγε δίπλα απ' το δοκάρι.

Αυτή ήταν και η τελευταία μεγάλη φάση του αγώνα. Στο τελευταίο στάδιο και πάλι η ομάδα του Δώνη πίεσε για το γκολ και το τρίποντο, όμως η ΑΕΛ κράτησε αρκετά καλά και έφυγε από τη Λευκωσία με τον ένα βαθμό αναγκάζοντας το ΑΠΟΕΛ στην πρώτη βαθμολογική απώλεια.

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Σέρτζιο, Αμορίν, Καρλάο, Ρίσε, Βινίσιους, Αρτυματάς (46' Γκόμες), Χαραλαμπίδης (46' Αλωνεύτης), Εφραίμ, Μαντούκα, Σωτηρίου (66' Σέρινταν)

ΑΕΛ: Ρομέρο, Καρλίτος, Καντού, Σιέλης (18' Εσπάνα), Εντμάρ, Νικολάου, Ντιαλό, Μπεμπέ, Σταύρου (58' Καλό), Ντανιελζίνιο, Γκικίεβιτς (92' Ιονίτα)

Κίτρινες: Καρλάο, Ρίσε, Γκόμες / Μπεμπέ, Ντιαλό, Εσπάνα, Ρομέρο, Καρλίτος

Ενδιαφέρουν

- Αναγκαστική η αντικατάσταση του Σιέλη από τον Εσπάνα.

- Διαιτητής ήταν ο Λεόντιος Τράττος με βοηθούς τους Αθηνόδωρο Ιωάννου και Χαράλαμπο Χαραλάμπους. Πρώτος επιπρόσθετος ο Αβρράμ Τσούκκας και δεύτερος επιπρόσθετος ο Μάριος Νικολάου.

- Το ΑΠΟΕΛ μέχρι και την 4η αγωνιστική ήταν η μοναδική ομάδα που είχε το απόλυτο, με τέσσερις νίκες.

- Την προηγούμενη αγωνιστική η ΑΕΛ γνώρισε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα, από τον Απόλλωνα με 2-1.

- Πέρσι οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν έξι φορές, με το ΑΠΟΕΛ να έχει τέσσερις νίκες, την ΑΕΛ μία και ένα παιχνίδι να λήγει ισόπαλο.