Θωρηκτό... Ποτέ(μκιν) (Φώτος)

22.11.2014 - 17:53

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μίκαελ Ποτέ, που σημείωσε δύο γκολ, από ένα σε κάθε ημίχρονο, η Ομόνοια κέρδισε το σαββατιάτικο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής με αντίπαλο την ΑΕΛ, επικρατώντας με 2-0 στο ΓΣΠ. Δοκάρι είχαν οι φιλοξενούμενοι στο 83΄. Αρκετά λάθη από τη διαιτησία, με τις δύο ομάδες να έχουν δικαιολογημένα παράπονα.

Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο... κύλησε το πρώτο τέταρτο του αγώνα.

Στο 17΄, ωστόσο, και στην πρώτη καλή φάση, η Ομόνοια κέρδισε πέναλτι -σωστά, όπως έδειξε και ο τηλεοπτικός φακός- για χέρι του Σιέλη, μετά από σουτ του Οικονομίδη, το οποίο κατευθυνόταν προς την εστία του Ρομέρο. Ο Ποτέ ανέλαβε την εκτέλεσή του και... νίκησε το Ρομέρο, "γράφοντας" το 1-0 στο 18΄.

Τρία λεπτά αργότερα η γηπεδούχος είχε ακόμα μία καλή στιγμή, όταν το σουτ του Οικονομίδη... έφυγε μόλις άουτ, ενώ στο 30΄ ο Ρομέρο απέκρουσε με διπλή προσπάθεια το δυνατό σουτ του Σκαραμοτσίνο.

Η ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει και στο 33΄ είχε την πρώτη της καλή φάση, όταν ο Μορέιρα απέκρουσε το σουτ του Ταγκμπατζούμι, ενώ ο Πορτογάλος απέκρουσε και το σουτ του Ντανιελζίνιο τέσσερα λεπτά αργότερα.

Στο 38΄ η ομάδα του Καϊάφα... άγγιξε το 2-0. Μετά από λάθος του Καρλίτος, η μπάλα έφτασε στον Κιρμ, που... τροφοδότησε τον Ασίς, το σουτ του οποίου -από το ύψος του πέναλτι- απέκρουσε ο Ρομέρο.

Πέντε λεπτά αργότερα η Λεμεσιανή ομάδα ζήτησε πέναλτι. Ο Σκαραμοτσίνο ανέτρεψε το Σαρδινέρο και όπως έδειξε και ο τηλεοπτικός φακός κακώς δεν υποδείχθηκε η παράβαση.

Παράλληλα, στο ίδιο λεπτό η ομάδα του Χριστοφόρου θα μπορούσε και να ισοφαρίσει, όταν μετά από σουτ του Εντμάρ κι αφού η μπάλα βρήκε στο Δημητρίου ο Μορέιρα απέκρουσε αρχικά, με τον Ντανιελζίνιο στη συνέχεια να γίνεται κάτοχος της μπάλας και να πλασάσει προς την κενή εστία, με τον Πορτογάλο ωστόσο να πέφτει και να μπλοκάρει, στέλνοντας έτσι την ομάδα του στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 1-0.

Μετά από ένα περίπου δεκάλεπτο χωρίς κάτι το αξιόλογο στο δεύτερο μέρος, η Λεμεσιανή ομάδα ήταν αυτή που... απείλησε πρώτη την αντίπαλη εστία στο 56΄, όταν μετά από σέντρα του Σαρδινέρο, ο Ντανιελζίνιο δεν μπόρεσε προ κενής εστίας να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά των "πρασίνων" να... απειλήσουν και μάλιστα ο Ποτέ -μετά από πάσα του Ασίς- κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο το γκολ του δεν μέτρησε, γιατί υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Όπως φαίνεται κι από την επαναληπτική προβολή κακώς ακυρώθηκε το τέρμα του επιθετικού από το Μπενίν.

Στο 65΄, ωστόσο, τίποτα δεν μπορούσε να αποτρέψει το δεύτερο γκολ του επιθετικού από το Μπενίν. Μετά από ενέργεια του Φυλακτού και πάσα στον Κιρμ, ο Σλοβένος τροφοδότησε τον Ποτέ, ο οποίος δεν λάθεψε και με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0.

Η φιλοξενούμενη προσπάθησε να αντιδράσει και πάλι, αλλά ήταν άστοχη και στην ευκαιρία που της παρουσιάστηκε στο 77΄. Ο Σταύρου βρήκε τον Ταγκμπατζούμι, ο οποίος σούταρε άουτ, ενώ στο 83΄ και μετά από εκτέλεση φάουλ του Σταύρου ο Καντού έκανε την κεφαλιά... σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι.

Από εκεί και πέρα, τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει, με το τελευταίο σφύριγμα του Λεόντιου Τράττου να βρίσκει νικήτρια την Ομόνοια με 2-0.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μορέιρα, Δημητρίου, Μαργκάσα, Σκαραμοτσίνο, Ακουισταπάτσε, Φυλακτού, Οικονομίδης, Ασίς, Ρούμπιο (82΄ Φοφανά), Κιρμ (90΄ Ρουσιάς), Ποτέ (72΄ Γκαρσία).

ΑΕΛ: Ρομέρο, Καρλίτος, Εντμάρ (46΄ Ναντό), Καντού, Σιέλης, Νικολάου, Ντιαλό (74΄ Ιονίτσα), Σαρδινέρο, Ντανιελζίνιο (61΄ Σταύρου), Μπεμπέ, Ταγκμπατζούμι.

Κίτρινες Κάρτες: Κιρμ, Δημητρίου - Σιέλης, Ντανιελζίνιο.

** "Kόπηκαν" 4.779 εισιτήρια.

** Με οκτώ αλλαγές παρέταξε την Ομόνοια ο Κώστας Καϊάφας σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Απόλλωνα. Ο Μορέιρα πήρε τη θέση του Γιωργαλλίδη, ο Δημητρίου του Κυριάκου, ο Σκαραμοτσίνο του Στεπάνοφ, ο Ακουισταπάτσε του Λομπιανίτζε, ο Φυλακτού του Ρόντρι, ο Οικονομίδης του Σερτζίνιο, ο Ρούμπιο του Ράμος και ο Κιρμ του Φοφανά.

** Με τρεις αλλαγές παρέταξε την ΑΕΛ ο Χριστάκης Χριστοφόρου σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος με αντίπαλο την Αγία Νάπα. Ο Σιέλης πήρε τη θέση του Εσπάνια, ο Σαρδινέρο του Σταύρου και ο Ταγκμπατζούμι του Γκικίεβιτς.

** Το επίσημό του ντεμπούτο στον πάγκο της ΑΕΛ πραγματοπoίησε ο Χριστάκης Χριστοφόρου.

** Πρώτη παρουσία στο αρχικό σχήμα της Ομόνοιας σε αγώνα του φετινού πρωταθλήματος για τους Γεράσιμο Φυλακτού και Άλεξ Ρούμπιο.

** Ο Μάριος Δημητρίου αγωνίστηκε για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα με τη φανέλα της Ομόνοιας.

** Eπιστροφή για το Μορέιρα κάτω από τα δοκάρια της Ομόνοιας, μετά την αποβολή του στον εντός έδρας αγώνα με τον Ερμή Αραδίππου, που διεξήχθη στις 4 Οκτωβρίου.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Ποτέ έφτασε τα 8 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Εντμάρ με τον Ναντό στο 46΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Ρούμπιο με το Φοφανά στο 82΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** O Φρανσίσκο Ρομέρο είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής της ΑΕΛ που έχει αγωνιστεί και στους δέκα αγώνες πρωταθλήματος χωρίς να έχει χάσει λεπτό.

** Επιστροφή στις νίκες για την Ομόνοια μετά από δύο σερί ήττες.

** Η ΑΕΛ αγνοεί τη νίκη από την 6η αγωνιστική, όταν και είχε κερδίσει εντός έδρας την Ανόρθωση με 4-1 (5 Οκτωβρίου).

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Λεόντιος Τράττος, με βοηθούς τους Μάριο Δημητριάδη και Κυριάκο Κυριάκου, ενώ τέταρτος ο Χαράλαμπος Χαραλάμπους. Επιπρόσθετοι διαιτητές οι Βασίλης Δημητρίου και Γιάννης Αναστασίου.