Όλα... στη μέση (φώτος)

06.12.2014 - 18:02

Όλα μοιρασμένα στη μέση το βράδυ του Σαββάτου στο Τσίρειο. ΑΕΛ και Σαλαμίνα είχαν από ένα ημίχρονο, πέτυχαν από ένα γκολ και πήραν από έναν βαθμό, σε ένα παιχνίδι με αρκετές φάσεις και ρυθμό. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με Εζέ (35') και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με Ντιαλό (64').

"Ερυθρόλευκο" το πρώτο ημίχρονο

Χωρίς φάσεις κύλησε το πρώτο δεκάλεπτο, με την ΑΕΛ να έχει ελαφρώς την κατοχή και να "ψάχνεται" και τη Σαλαμίνα να προσπαθεί να χτυπήσει με γρήγορες αντεπιθέσεις. Η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 13' όταν ο Ρομέρο χρειάστηκε να κάνει διπλή προσπάθεια για να μπλοκάρει το σουτ του Πεδρίτο από διαγώνια δεξιά. Στο 15' ήταν σειρά του Μπρουκς να κάνει δύσκολη απόκρουση, στο μακρινό σουτ του Μπεμπέ.

Στο 28' ήταν και πάλι σειρά των "ερυθρόλευκων" να πλησιάσουν το γκολ, με τον Εζέ να πλασάρει εκτός περιοχής και τον Ρομέρο να τον προλαβαίνει στην έξοδο και να αγγίζει τόσο την μπάλα, ώστε να μην κατευθυνθεί στην κενή εστία. Tελικά ο νεαρός επιθετικός έφτασε στο γκολ στην τρίτη ευκαιρία της ομάδας του αφού στο 35' ο Μιντίκκης τον βρήκε με μπαλιά από αριστερά και ο ίδιος πήδηξε πιο ψηλά από όλους για την κεφαλιά και το 0-1.

Μετά το γκολ η ΑΕΛ... έτρεξε, έγινε πιο επιθετική όμως και πάλι η κατοχή της ήταν ανούσια. Αντίθετα, ο Εζέ στο 45' με γυριστό σουτ έχασε φοβερή ευκαιρία για ακόμα ένα γκολ, με τον Ρομέρο να διατηρεί το 0-1 στο ημίχρονο.

Ανέβηκε και ισοφάρισε η ΑΕΛ

Η πρώτη αξιοσημείωτη φάση στο δεύτερο μέρος ήταν εκείνη στο 51' όταν ο Τακπατζούμι μπήκε στην περιοχή και ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Τσιγκουίνι (ο ένας παίκτης τραβάει την φανέλα του άλλου, ο διαιτητής ήταν σε καλή θέση και προφανώς θεώρησε την φάση ως διεκδίκηση). Πέντε λεπτά αργότερα ο Σταύρου έκανε το πλασέ από πλάγια δεξιά όμως ο Μπρούκς έκανε την επέμβαση. Τελικά η αρκετά βελτιωμένη ΑΕΛ κατάφερε στο 64' να φτάσει στην ισοφάριση, με τον Ντιαλό να νικά τον Μπρούκς με διαγώνιο σουτ. Πέντε λεπτά αργότερα ο τερματοφύλακας της Σαλαμίνας βγήκε νικητής στη μεταξύ τους μονομαχία, με τον νεαρό μέσο να μην μπορεί να τον νικήσει από κοντά.

Η πίεση της ΑΕΛ συνεχίστηκε μέχρι το τέλος, με τη Σαλαμίνα σταδιακά να οπισθοχωρεί πλήρως και να προσπαθεί να υπερασπιστεί το σκορ. Οι μεγάλες φάσεις έλειψαν ενώ στο τέλος είχαμε αρκετή... δραστηριότητα. Στο 94' ο Καλό σε εξαιρετική θέση δεν έκανε καλό κοντρόλ και δεν μπόρεσε να τελειώσει την φάση ενώ στο 95' ο Σταύρου ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα στην περιοχή (δεν υπάρχει παράβαση).

ΑΕΛ: Ρομέρο, Καρλίτος, Εσπάνια, Καντού, Εντμάρ (78' Οχένε), Νικολάου, Ντιαλό, Μπεμπέ, Σαρδινέρο (66' Καλό), Ιονίτα (46' Σταύρου), Τακπατζούμι

Νέα Σαλαμίνα: Μπρούκς, Μπάμπα, Μιντίκκης, Τσιγκουίνι (63' Λαμπρόπουλος), Γκράιμς, Κούσουλος, Γκάμπι, Πεδρίτο, Εζέ (82' Κωνσταντίνου), Βιλέλα (70' Κρίστιτς), Τσιντί

Κίτρινες: Εσπάνια, Kαντού, Τακπατζούμι (4η) / Τσιντί, Γκάμπι

Ενδιαφέρουν

- Ο Μάρκο Τακπατζούμι έφτασε τις τέσσερις κίτρινες και δεν θα παίξει εκτός με τον Εθνικό.

- Πρώτη συμμετοχή για τον Σταυρινό Κωνσταντίνου.

- Πρώτο γκολ για τον Ντιαλό.

- Αναγκαστική η αντικατάσταση του Τσιγκουίνι από τον Λαμπρόπουλο.

- Πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Βίνσεντ Εζέ.

- Στον πρώτο γύρο η Λεμεσιανή ομάδα κέρδισε 0-2 με γκολ των Σιέλη και Μπεμπέ.

- Διαιτητής ήταν ο Αντώνης Χριστοδούλου, βοηθοί οι Γιάγκος Τζιαπούρας-Σταύρος Πελέκης, 4ος ο Χρίστος Ηλία και παρατηρητής ο Λοΐζος Λοΐζου.