ΑΕΛ... ούτε από τα έντεκα βήματα (Φώτος)

21.12.2014 - 19:55

Τίποτα δεν πάει καλά για την ΑΕΛ, η οποία δεν μπόρεσε να καταβάλει την αντίσταση της Δόξας και έμεινε στο ισόπαλο 0-0 στο "Τσίρειο". Άλλη μια κακή εμφάνιση για την Λεμεσιανή ομάδα, που είχε λίγες φάσεις για γκολ όμως στις καθυστερήσεις είχε χαμένο πέναλτι. Αρχικά με τον Μπεμπέ και στην συνέχεια στην επανάληψη της εκτέλεσης με τον Ιονίτσα.

Οι επιλογές του Χριστοφόρου

Κάτω απ' τα γκολπόστ ήταν ο Ρομέρο, δεξί μπακ ο Ελευθερίου, αριστερό μπακ ο Εντμάρ και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Καρλίτος και Εσπάνια. Αμυντικά χαφ οι Νικολάου και Ντιαλό, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Μπεμπέ, έξω δεξιά ο Σαρντινέρο, έξω αριστερά ο Σταύρου και στην κορυφή της επίθεσης ο Ιονίτσα.

Οι επιλογές του Κρισμάρεβιτς

Κάτω απ' τα γκολπόστ ήταν ο Σιδεράκης, δεξί μπακ ο Γκονζάλες, αριστερό μπακ ο Νίλσον και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Σιόντης και Λεονάρντο. Αμυντικά χαφ οι Μάρκες και Καλντερόν, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Φερνάντες, έξω δεξιά ο Εμάνουελ, έξω αριστερά ο Γκιλ και στην κορυφή της επίθεσης ο Ράμος.

Πρώτη κλασική, με... ασίστ Νίλσον

Κατοχή μπάλας από τα πρώτα λεπτά για την ΑΕΛ, η οποία γυρόφερνε έξω από την περιοχή της Δόξας και έψαχνε το γρήγορο γκολ. Η πρώτη κλασική ευκαιρία ήρθε στο 13', με την... χορηγία του Νίλσον Αντόνιο αφού μετά από σέντρα του Εντμάρ από αριστερά, χωρίς να πιέζεται έκανε λανθασμένη απομάκρυνση και έφερε τον Ιονίτσα σε θέση τετ α τετ, όμως το πλασέ του από την μικρή περιοχή έδιωξε σε κόρνερ ο Σιδεράκης.

Ανέβηκε και ισορρόπησε

Σταδιακά η Δόξα κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και από το εικοσάλεπτο και έπειτα έφερε σε πλήρη ισορροπία το παιχνίδι, έχοντας και κάποια καλά σουτ με τους Καλντερόν και Γκονζάλες. Η ΑΕΛ έδειχνε ακίνδυνη επιθετικά, έχοντας δυσκολία στην δημιουργία και η μοναδική καλή της στο πρώτο ημίχρονο, ήρθε από το λάθος του Νίλσον νωρίτερα, στο 13'.

Ζήτησε πέναλτι αλλά...

Με την έναρξη της επανάληψης, η ΑΕΛ πλησίασε στο γκολ με τον Ιονίτσα στο 48'. Ο Ρουμάνος φορ βρέθηκε απέναντι στον Σιδεράκη, ο Λεονάρντο τον έσπρωξε από πίσω και τον έριξε στο έδαφος, όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης Λούκας Σωτηρίου δεν υπέδειξε την παράβαση, η οποία πέραν από πέναλτι θα έπρεπε να είναι και κόκκινη κάρτα αφού ο Ιονίτσα ήταν σε προφανής θέση για γκολ.

"Φρέσκαρε" την ομάδα του

Με την πάροδο του χρόνου ο Χριστάκης Χριστοφόρου θέλησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, περνώντας στο παιχνίδι τους Ταγκπατζούμι και Μπαρσέλος, χωρίς ωστόσο κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα αφού μέχρι και το 80' η Λεμεσιανή ομάδα δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία της Δόξας, η οποία περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και στο πώς θα... διαφυλάξει το "Χ".

Διπλό χαμένο πέναλτι...

Στο 87' ο Χριστάκης Χριστοφόρου πέρασε στο παιχνίδι τον Καρλίτος και τρία λεπτά αργότερα δικαίωσε τον προπονητή του, κερδίζοντας πέναλτι σε μαρκάρισμα από τον Νίλσον. Στο 92 εκτελέστηκε το πέναλτι από τον Μπεμπέ, με τον Σιδεράκη να αποκρούει όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε επανάληψη αφού ο Ελλαδίτης πορτιέρο κινήθηκε αντικανονικά από την εστία του. Η  δεύτερη εκτέλεση έγινε από τον Ιονίτσα, όμως ο Ρουμάνος εκτέλεσε άστοχα, στέλνοντας την μπάλα έξω και διατηρώντας το ισόπαλο 0-0 μέχρι τέλους.

ΑΕΛ: Ρομέρο, Εσπάνια, Σταύρου (87'Καρλίτος), Νικολάου, Εντμάρ, Μπεμπέ, Καρλίτος, Ελευθερίου, Ιονίτσα, Ντιαλό (73'Μπαρσέλος), Σαρντινέρο (67'Tαγκπατζούμι).

ΔΟΞΑ: Σιδεράκης, Σιόντης, Ράμος, Φερνάντες, Μάρκες, Νίλσον, Γκιλ (90'Χριστοδούλου), Καλντερόν, Λεονάρντο, Εμάνουελ (80'Αμπρόις), Ρ.Γκονζάλες.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ελευθερίου, Ιονίτσα - Αντόνιο, Σιδεράκης, Ράμος.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Αμπρόις (2η κίτρινη)

*Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Λούκας Σωτηρίου με βοηθούς τους Μιχάλη Σωτηρίου και Πέτρο Πέτρου.

*Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, η ΑΕΛ επικράτησε εύκολα με 4-0.