Πρώτη νίκη με... ανατροπή (Δηλώσεις / Φώτος)

16.09.2013 - 20:51

Αν και ξεκίνησε το παιχνίδι με... ψυχρολουσία, εντούτοις ο Ερμής συνήλθε γρήγορα και έφτασε στην πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, επικρατώντας στο "Αμμόχωστος" με 3-1 της Αλκής. Μόλις στο 3' οι φιλοξενούμενοι... άνοιξαν το σκορ με τον Μάριο Δημητρίου, με τον Ερμή να απαντά και να παίρνει προβάδισμα πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, με τους Ενρίκε στο 36' και Ζάρκοβιτς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Μοράν στο 81'.

Α' Μέρος

Με τους καλύτερους... οιωνούς ξεκίνησε την αναμέτρηση η φιλοξενούμενη ομάδα της Αλκής, αφού μόλις στο 3' Ντε Πίνα και Αραμπατζής ολιγώρησαν, με τον Δημητρίου να επωφελείται και να... ανοίγει το σκορ.

Απ' εκεί και πέρα το υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο ανήκε εξ' ολοκλήρου στην ομάδα του Ερμή, η οποία πίεσε για την ισοφάριση και πλησίασε αρκετά για να το πετύχει στο 18', όταν Μοράν και Μαχράντζε συνδυάστηκαν άψογα, όμως το σουτ του πρώτου έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Στυλιανού.

Η πίεση από πλευράς Ερμή συνεχίστηκε και απέφερε... καρπούς στο 36' όταν ο Μοράν με σέντρα ακριβείας βρήκε τον Ενρίκε, ο οποίος με κεφαλιά νίκησε τον Στυλιανού... γράφοντας το 1-1. Και όχι μόνο αυτό, αλλά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από εκτέλεση φάουλ του Παουλίνιο ο προωθημένος Ζάρκοβιτς με νέα κεφαλιά έφερα τα κάτω... πάνω δίνοντας προβάδισμα με 2-1 στον Ερμή.

Β' Μέρος

Με την ανατροπή που έκανε στο φινάλε του πρώτου μέρους, ο Ερμής ξεκίνησε με καλύτερη ψυχολογία στην επανάληψη και ήταν η ομάδα που βρισκόταν σταδιακά πιο κοντά στο γκολ. Από την πλευρά της η Αλκή παρά τις αλλαγές που έγιναν, δεν μπόρεσε να γίνει πιο επιθετική και να διεκδικήσει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν μια... ανάσα από το τρίτο γκολ, κάτι που θα έδινε οριστικό τέλος στο παιχνίδι όμως ο Παουλίνιο στο 71' αστόχησε εξ' επαφής. Ακόμα πιο κλασική ήταν η ευκαιρία που απώλεσε ο Στέλιος Δημητρίου στο 79' όταν μετά από γύρισμα του Μαχράντζε αστόχησε προ κενής εστίας ενώ δύο λεπτά αργότερα ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής του Ερμή Μοράν, έβαλε... τέλος στο παιχνίδι.

Συγκεκριμένα στο 81' μετά από γύρισμα του Ενρίκε και κατέβασμα της μπάλας από την Δημητρίου, ο Μοράν με εξαιρετικό αριστερό σουτ στην κίνηση νίκησε τον Στυλιανού... γράφοντας το τελικό 3-1.

ΕΡΜΗΣ: Αραμπατζής, Μαχράντζε, Τσίνα, Ζάρκοβιτς, Ντε Πίνα, Μπέμπα (89'Πίτσιλλος), Παουλίνιο, Αζεβέδο (75'Αλίμι), Μοράν, Σεσίνια (62'Σ.Δημητρίου), Ενρίκε.

ΑΛΚΗ: Στυλιανού, Καστάνας, Λαΐφης, Χριστοφή (45'Κατελάρης), Χριστοφίδης, Κονομής (68'Αναστασίου), Γκουαιμόρ, Φυλακτού, Χριστούδιας (51'Λίλλης), Κυπριανού, Μ.Δημητρίου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπέμπα, Μοράν, Ζάρκοβιτς, Ντε Πίνα - Γκουαιμόρ, Καστάνας, Κατελάρης, Μ.Δημητρίου, Χριστοφίδης.

*Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Αβράμ Τσούκκας με βοηθούς την Αγγέλα Κυριάκου και τον Πανίκο Δημητρίου.

*Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος αμφότερες οι δύο ομάδες ηττήθηκαν με 1-0. Ο Ερμής από τον Απόλλωνα στο "Τσίρειο" και η Αλκή από τον Άρη στο "ΓΣΖ".

*Με δέκα Κύπριους και ένα ξένο παρατάχθηκε η ομάδα της Αλκής.

*Αντίθετα με έντεκα ξένους και χωρίς κανέναν Κύπριο παρατάχθηκε ο Ερμής.

*Το γκολ του Δημητρίου ήταν το πρώτο τόσο για τον ίδιο όσο και για την Αλκή στο φετινό πρωτάθλημα.

*Ενρίκε, Ζάρκοβιτς και Μοράν πέτυχαν τα πρώτα τους γκολ στο φετινό πρωτάθλημα με τον πρώτο να σκοράρει και το πρώτο γκολ του Ερμή γενικότερα.

*Πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα για τον Ερμή.

*Χωρίς νίκη παραμένει η Αλκή, η οποία μαζί με την Ένωση και τον Εθνικό Άχνας παραμένουν χωρίς βαθμολογικό κέρδος στις δύο πρώτες αγωνιστικές. Μάλιστα η "αθάνατη" εξακολουθεί να είναι στο -6.

Οι δηλώσεις των δύο τεχνικών

Άκης Ιωακείμ: "Βρεθήκαμε πολύ γρήγορα να κερδίζουμε. Αδικαιολόγητα η ομάδα μας έκανε πολλά λάθη, μείναμε πίσω, δώσαμε χώρο στον Ερμή. ήταν εύκολο να κάνουμε αντεπιθέσεις αλλά τα παιδιά δεν πίστεψαν στο δεύτερο γκολ. Χάσαμε πάρα πολύ εύκολα μπάλες στο κέντρο, δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε την μπάλα και φυσιολογικά ο Ερμής ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο μέρος προσπαθήσαμε να παίξουμε, όμως δυστυχώς δείξαμε πολλές αδυναμίες τις οποίες θα προσπαθήσουμε να βελτιώσουμε. Καλή συνέχεια στον Ερμή".

Νίκος Παναγιώτου: "Νομίζω ότι χάσαμε τα πρώτα 15 λεπτά του παιχνιδιού. Ήμασταν κάπου αλλού και όχι στο γήπεδο. Δεχθήκαμε ένα εύκολο γκολ και μας πήρε κάποια λεπτά μέχρι να δώσουμε τον δικό μας ρυθμό. Από το 15' και μετά η ομάδα έδειξε το καλό της πρόσωπο, φτιάξαμε πολλές ευκαιρίες όμως δυστυχώς δεν είχαμε το καλύτερο... finishing. Προσπαθήσαμε να πάρουμε ένα σκορ ασφαλείας γιατί οι μικροί της Αλκής λόγω του ενθουσιασμού που έχουν, το είπα και στους παίκτες μου ότι θα έχουμε δύσκολο έργο αν δεν τελειώσουμε νωρίς το παιχνίδι. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου γιατί με εξαίρεση τα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα, έκαναν σωστά την δουλειά τους. Καλή συνέχεια στην Αλκή".