Αγχωτική νίκη (Δηλώσεις / Φώτος)

28.09.2013 - 19:00

Ο δεδομένος στόχος για τον Απόλλωνα ήταν η νίκη στο παιχνίδι με την Αλκή και ήρθε με σκορ 2-1. Ιδανικό θα ήταν να... καθαρίσει νωρίς το παιχνίδι για να φυλάξει δυνάμεις ενόψει του αγώνα της Πέμπτης με την Λέγκια και κάτι τέτοιο δεν έγινε. Η ομάδα του Χρτιστάκη Χριστοφόρου δυσκολεύτηκε και... αγχώθηκε μέχρι να καταβάλει την αντίσταση της αξιόμαχης Αλκής, έχοντας ως σκόρερ τους Γκουγιόν και Χάμπερ ενώ η "αθάνατη" ισοφάρισε προσωρινά με τον Χαραλάμπους.

Γκολ με το... καλημέρα

Μόλις στο 2' ο Απόλλωνας... άνοιξε το σκορ, καταφέρνοντας να επιτύχει ένα γρήγορο γκολ κάτι που ήταν και ο πρωταρχικός του στόχος. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μεριέμ, ο Γκουγιόν με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα δίνοντας το προβάδισμα στους "κυανολεύκους".

Έξω ο Ρομπέρ - Γκολ η Αλκή

Δυσάρεστη είδηση για τους φίλους του Απόλλωνα προέκυψε στο 23'. Συγκεκριμένα ο Μπερτράν Ρομπέρ αποχώρησε από το παιχνίδι λόγω μυϊκού τραυματισμού και την θέση του πήρε ο Σταύρου. Έτσι κατά πάσα πιθανότητα ο Γάλλος χαφ θα απουσιάσει από το παιχνίδι της Πέμπτης με την Λέγκια. Και σαν να μην έφτανε αυτό, η Αλκή έφτασε στην ισοφάριση στο αμέσως επόμενο λεπτό. Μετά από εκτέλεση φάουλ και αδράνεια στην άμυνα των "κυανολεύκων", η μπάλα έφτασε στον Μάριο Χαραλάμπους ο οποίος από με δυνατό σουτ... έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Και δοκάρι και γκολ ο Χάμπερ

Άμεση ήταν η αντίδραση του Απόλλωνα, θέλοντας να ανακτήσει και πάλι προβάδισμα και να μην πάει στα αποδυτήρια με το ισόπαλο σκορ. Στο 33' ο Χάμπερ είχε ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ που σταμάτησαν από κοινού Μυτίδης και δοκάρι και τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Απόλλωνα, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μεριέμ και σύγχυση στην άμυνα της Αλκής, επωφελήθηκε και σκόραρε.

Κακός ρυθμός

Κακός ο ρυθμός στην επανάληψη, με τους ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα να κάνουν περισσότερο συντήρηση δυνάμεων και την Αλκή να είναι πιο επιθετικό στο πρώτο τέταρτο του β' μέρους.  Στο 65΄απείλησε για πρώτη φορά ο Απόλλωνας στην επανάληψη, με τον Γκαρσία να κάνει το καλό σουτ από ευνοϊκή θέση, αναγκάζοντας τον Μυτίδη σε δύσκολη επέμβαση.

Δοκάρι η Αλκή, νίκη ο Απόλλωνας

Λίγο έλειψε η Αλκή να τιμωρήσει την χαλάρωση των παικτών του Απόλλωνα. Συγκεκριμένα στο 73' όταν ο Μουσταφά από μακριά δοκίμασε το πόδι του, σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Βάλε. Τίποτα δεν άλλαξε με το τέλος του αγώνα, με τον Απόλλωνα να φτάνει τελικά στην δύσκολη και αγχωτική νίκη με 2-1.

Οι εντεκάδες:

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Στυλιανού, Χαραλάμπους, Καρυπίδης, Καταλά, Χαμντανί, Μεριέμ, Γκουγιόν, Χάμπερ (70'Γκιέ), Ρομπέρ (23'Σταύρου), Γκαρσία (84'Παπουλής).

ΑΛΚΗ: Μυτίδης, Καστάνας, Χριστοφή, Χριστοφίδης, Λαΐφης, Μουσταφά, Φυλακτού, Δημητρίου, Κυπριανού (82'Λίλλης), Χαραλάμπους, Γιουσίφ (46'Παναγιώτου).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Στυλιανού - Μουσταφά

*Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Θωμάς Μούσκος με βοηθούς τους Αθηνόδωρο Ιωάννου και Σωτήρη Βίκτωρος.

*Στο περσινό αντίστοιχο παιχνίδι ο Απόλλωνας επικράτησε με 2-1.

*Με πέντε αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στην Ομόνοια παρέταξε την ομάδα του ο Χριστάκης Χριστοφόρου. Αγγελής, Καταλά, Γκουγιόν, Χάμπερ και Γκαρσία πήραν τις θέσεις των Μερκή, Βασιλείου, Σανγκόι, Κωνσταντίνου και Γκίε.

*Ντεμπούτο για τον Απόλλωνα πραγματοποίησε ο Καταλά.

*Πρώτη συμμετοχή φέτος για τον μέσο του Απόλλωνα Ανδρέα Σταύρου.

*Τα πρώτα τους γκολ πέτυχαν οι Γκουγιόν και Χάμπερ.

*Αναγκαστική αλλαγή του Ρομπέρ με τον Σταύρου λόγω τραυματισμού του πρώτου.

*Τραυματίας αποχώρησε από το παιχνίδι και ο Άμπραχαμ Γκιέ, στα τελικά στάδια του αγώνα.

Οι δηλώσεις των δύο τεχνικών

Χριστάκης Χριστοφόρου: "Αρχίσαμε με γκολ και νιώθαμε πως θα είναι ένα εύκολο παιχνίδι, όμως διαψευστήκαμε. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε λίγες ευκαιρίες, είχε και η Αλκή το δοκάρι και κάποια παιχνίδια που φαινομενικά είναι εύκολα, θα είναι δύσκολα. Συγχαρητήρια στην Αλκή, έδειξαν πολύ καλά στοιχεία οι νεαροί της παίκτες και είμαι σίγουρος πως θα δυσκολέψουν αρκετές ομάδες. Η προσοχή μας στρέφεται στο παιχνίδι με τη Λέγκια".

Άκης Ιωακείμ: "Δεχθήκαμε αρκετά νωρίς ένα αστείο γκολ και μετά χάσαμε έδαφος. Στη συνέχεια είχαμε καλή κυκλοφορία, παίξαμε στα ίσα τον Απόλλωνα και δεν φοβηθήκαμε. Μετά ήρθε το δεύτερο γκολ και πάλι από στημένη φάση. Στο δεύτερο μέρος είχαμε εξαιρετική κυκλοφορία, πιέσαμε ψηλά όμως μας έλειπε το γκολ. Κρίμα που δεν πήραμε κέρδος. Τα παιδιά έδειξαν πως αξίζουν να βρίσκονται στην Α' Κατηγορία".