Επιστροφή στις νίκες με... μπόλικο άγχος (δηλώσεις/φώτος)

06.10.2013 - 18:00

Επιστροφή στις νίκες για την Ομόνοια, η ποία το βράδυ της Κυριακής (06/10) επικράτησε δύσκολα με 1-0 της Αλκής μέσα στο «ΓΣΖ», πανηγυρίζοντας το πρώτο… διπλό της στο φετινό πρωτάθλημα. Το γκολ για την ομάδα του Τόνι Σαβέβσκι πέτυχε ο Αντράντε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Επιθετικότητα και στημένα

Όπως αναμενόταν, η Ομόνοια ήταν η ομάδα που ξεκίνησε με μεγαλύτερη επιθετικότητα το παιχνίδι, προσπαθώντας να πλαγιοκοπήσει και να φτάσει στο γρήγορο γκολ. Οι ποδοσφαιριστές του Τόνι Σαβέβσκι προσπαθούσα περισσότερο το ένας εναντίον ενός για να εκμεταλλευτούν την διαφορά ποιότητας που έχουν, κερδίζοντας φάουλ σε καλές θέσεις, τα οποία όμως στο πρώτο εικοσάλεπτο πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

Τρεις φάσεις σε δύο λεπτά

Μέσα σ’ ένα δίλεπτο η Ομόνοια… ανέβασε στροφές και πλησίασε τρεις φορές στο γκολ. Αρχικά στο 31’ ο Εφραίμ από πλεονεκτική θέση έκανε το σουτ με τον Στυλιανού να διώχνει δύσκολα και στην συνέχεια στο 33’ στην ίδια φάση, Τέιλορ και Αντράντε προσπάθησαν να σκοράρουν με το κεφάλι χωρίς αποτέλεσμα.

Ο Αντράντε είχε την λύση

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του πρώτου μέρους, η Ομόνοια κέρδισε κόρνερ. Ο Μαργκάσα ανέλαβε την εκτέλεση, με τον Αντράντε να κάνει την κεφαλιά, η μπάλα να χτυπά και το στο δοκάρι και να καταλήγει στα δίκτυα του Στυλιανού… ανοίγοντας το σκορ.

Εφραίμ, Τέιλορ και Ασίς

Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης, η Ομόνοια έφτασε τρεις φορές πολύ κοντά στο τρίτο γκολ. Αρχικά με τον Εφραίμ στο 46’, στην συνέχεια με τον Τέιλορ στο 49’ και τέλος με τον Ασίς στο 52’. Αντίθετα η Αλκή συνέχισε να έχει παθητικό ρόλο στο παιχνίδι, χωρίς να δείχνει ικανή να επιτεθεί και να ψάξει το γκολ της ισοφάρισης.

Πρώτη απειλή

Στο 57’ η Αλκή έκανε για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία της, φτάνοντας μάλιστα μια… ανάσα από την ισοφάριση. Ο Χαραλάμπους σέντραρε από αριστερά, ο Δημητρίου έγινε κάτοχος της μπάλας από ευνοϊκή θέση έκανε το σουτ με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω.

Λίγο έλειψε...

Στα τελευταία λεπτά η Αλκή πίεσε και οι ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο. Μάλιστα στο 91’ λίγο έλειψε να γίνει το… έμφραγμα, όταν από σουτ του Δημητρίου ο Μορέιρα έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ κρατώντας την πολύτιμη νίκη για την ομάδα του, η οποία είναι η δεύτερη στο πρωτάθλημα και πρώτη μετά από δύο συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς γκολ και νίκη.

Οι εντεκάδες:

ΑΛΚΗ: Στυλιανού, Χριστοφή, Καστάνας (67'Χριστούδιας), Λαΐφης, Χριστοφίδης, Γκουϊαμόρ (53'Παναγιώτου), Φυλακτού, Δημητρίου, Χαραλάμπους, Κυπριανού, Ραχμάν (83'Λίλλης).

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μορέιρα, Κυριάκου, Σκαραμοτσίνο, Αντράντε, Σερφά, Αγκουιάρ (78Σοάρες), Μαργκάσα, Ασίς, Εφραίμ, Τέιλορ (67'Πλατινί), Γκικίεβιτς (71'Σκέμπρι).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκουϊαμόρ, Χριστοφίδης

*Διαιτητή της αναμέτρησης είναι ο Λούκας Σωτηρίου με βοηθούς τους Νίκο Καλησπέρα και Στέλιο Νικήτα.

* Με μια αλλαγή σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στον Απόλλωνα, παρέταξε την ομάδα του ο Κώστας Καϊάφας. Την θέση του Μυτίδη πήρε ο Στυλιανού.

*Με πέντε αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΛ ο Τόνι Σαβέβσκι. Σερφά, Μαρκάσα, Αγκουιάρ, Τέιλορ και Γκικίεβιτς πήραν τις θέσεις των Αλαμπί, Σοάρες, Λεάντρο, Πλατινί και Σκέμπρι.

*Πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον αμυντικό της Ομόνοιας Ζοάο Πάολο Αντράντε.

*Επιστροφή στις νίκες μετά από δύο σερί παιχνίδια για την Ομόνοια.

*Πρώτη εκτός έδρας νίκη για την Ομόνοια.

*Εξακολουθεί να είναι χωρίς βαθμολογικό όφελος η ομάδα της Αλκής που βρίσκεται στο -6.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Τόνι Σαβέφσκι: "Κάναμε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο. Πιέσαμε αρκετά και ψηλά τον αντίπαλο, κάναμε φάσεις - όχι ευκαιρίες - και πετύχαμε ένα γκολ στο 45΄ που μας έδωσε στο τέλος τη νίκη. Στο δεύτερο ημίχρονο, από το 60΄ και μετά ο ρυθμός έπεσε, όμως είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών. Όταν δεν αξιοποιείς τις ευκαιρίες, μπορεί ο αντίπαλος να σου κάνει την ζημιά. Το ζητούμενο ήταν οι τρεις βαθμοί και το πήραμε. Θα προσπαθήσουμε στη διακοπή να βελτιωθούμε και να βρούμε τις λύσεις μεταξύ μας".

Κώστας Καϊάφας: "Στο πρώτο ημίχρονο η Ομόνοια ήταν καλύτερη. Εμείς ακολουθήσαμε μια καλή τακτική, αλλά δεν κάναμε επιθέσεις. Στο δεύτερο μέρος, τα παιδιά ήταν το ίδιο καλοί όσο και η Ομόνοια. Σε μια φάση μπορούσαμε να πετύχουμε ένα γκολ και να φέρουμε ένα καλύτερο αποτέλεσμα, όμως δεν τα καταφέραμε. Παιχνίδι με παιχνίδι βελτιωνόμαστε και αυτό είναι σημαντικό. Μπράβο στα παιδιά για την προσπάθεια που έκαναν".