Έφτασε... μία ντουζίνα νίκες από γκολ των Λάτιν (Δηλώσεις / Φώτος)

18.01.2014 - 19:50

Χάρις σε δύο... Λατινοαμερικάνικα γκολ, ένα σε κάθε μέρος, από τους Ρέινα και Σανγκόι (με πέναλτι), ο Απόλλωνας επικράτησε με 2-1 της Αλκής στο ΓΣΖ και πέρασε και πάλι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, έχοντας ωστόσο παιχνίδι περισσότερο από την ΑΕΛ, που αντιμετωπίζει την Ομόνοια, την Κυριακή (19/01). Το γκολ της "Αθάνατης" σημείωσε ο Αναστασίου στο 88΄.

Από το ξεκίνημα, η Λεμεσιανή ομάδα προσπάθησε να αναλάβει τον έλεγχο του αγώνα και μόλις στο 2΄ έχασε την πρώτη της καλή ευκαιρία, όταν ο Στυλιανού απέκρουσε σε κόρνερ το πλασέ του Μεριέμ, ενώ στο 5΄ ο Σανγκόι από το ύψος του πέναλτι σούταρε άουτ και στο 8΄ η κεφαλιά του Ρέινα είχε την ίδια κατάληξη.

Ακολούθως, οι "κυανόλευκοι" έχασαν ακόμα δύο ευκαιρίες. Στο 20΄ και μετά από σέντρα του Ρομπέρ η κεφαλιά του Σανγκόι... έφυγε άουτ, ενώ στο 24΄ και μετά από λάθος στην άμυνα της Αλκής ο Γκαρσία έκανε το σουτ, με το Στυλιανού να αποκρούει και να κρατάει το μηδέν παθητικό.

Η γηπεδούχος έκανε αισθητή την παρουσία της για πρώτη φορά στην αναμέτρηση στο 26΄, όταν ο Παναγιώτου έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας... απείλησε εκ νέου, όταν το σουτ του Μεριέμ... έφυγε έξω.

Στο 32΄, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο εύστοχοι και κατάφεραν να... ανοίξουν το σκορ, όταν μετά από ωραίο συνδυασμό με το Μεριέμ, ο Παπουλής... έστρωσε την μπάλα στο Ρέινα και ο Κολομβιανός δεν δυσκολεύτηκε να "γράψει" με πλασέ το 1-0.

Μάλιστα, πέντε λεπτά αργότερα η ομάδα του Χριστάκη Χριστοφόρου... πλησίασε και σε ένα δεύτερο γκολ, όταν μετά από σέντρα του Ντανανάε η κεφαλιά του Γκαρσία έφυγε... λίγο πάνω από τα δοκάρια του Στυλιανού.

Την ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Μερκή μετά από κόρνερ του Μεριέμ στο 43΄, όπως και το σουτ του Σανγκόι στο 45΄, με αποτέλεσμα το πρώτο μέρος να τελειώσει με την ομάδα της Λεμεσού να προηγείται με 1-0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την Αλκή να... απειλεί στο 49΄, όταν ο Βάλε απέκρουσε δύσκολα την εκτέλεση φάουλ του Δημητρίου, με τον Απόλλωνα να... απαντά στο 51΄, όταν το σουτ του Παπουλή... έφυγε άουτ.

Στο 58΄ η επικίνδυνη παράλληλη μπαλιά του Δημητρίου δεν είχε αποδέκτη, με αποτέλεσμα η ευκαιρία της "Αθάνατης" για ισοφάριση να κάνει... φτερά, ενώ στο 62΄ το δυνατό σουτ του Σανγκόι απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Στυλιανού.

Στο 73΄ οι "κυανόλευκοι" είχαν την ευκαιρία να τελειώσουν... το παιχνίδι, αλλά την έχασαν, όταν αρχικά ο Μεριέμ και εν συνεχεία οι Παπουλής και Γκιέ δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα, κάτι που ωστόσο κατάφεραν στο 78΄, όταν και κέρδισαν πέναλτι για ανατροπή του Γκιέ από το Λαΐφη.

Ο Σανγκόι ανέλαβε την εκτέλεσή του και... νίκησε το Στυλιανού, "γράφοντας" το 2-0.

Μάλιστα, τρία λεπτά αργότερα, η Λεμεσιανή ομάδα... άγγιξε το 3-0, αλλά ο Στυλιανού απέκρουσε δύσκολα την εκτέλεση φάουλ του Ρομπέρ.

Eκεί που όλα έδειχναν ότι είχαν κριθεί, η γηπεδούχος μείωσε σε 2-1 στο 88΄. Εκτέλεση φάουλ του Χαραλάμπους, κεφαλιά του Αναστασίου και η μπάλα στα δίχτυα του Βάλε.

Παρά το "μούδιασμα" των φίλων του Απόλλωνα, στα εναπομείναντα λεπτά δεν έμελλε εν τέλει να αλλάξει κάτι κι έτσι το τελευταίο σφύριγμα του Μάριου Νικολάου βρήκε τη Λεμεσιανή ομάδα να πανηγυρίζει την έβδομη εκτός έδρας νίκη της και δωδέκατη συνολικά στο πρωτάθλημα.

ΑΛΚΗ: Στυλιανού, Καστάνας, Λίλλης (77΄ Αναστασίου), Χαραλάμπους, Φυλακτού, Δημητρίου (86΄ Κωνσταντίνου), Μουσταφά, Παναγιώτου (83΄ Πατρανόιου), Κυπριανού, Λαΐφης, Χριστοφή.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Ντανανάε, Ρομπέρ, Μερκής, Χαραλάμπους, Χαμντανί, Μεριέμ, Ρέινα (87΄ Γκουγιόν), Παπουλής (83΄ Φράγκος), Σανγκόι, Γκαρσία (68΄ Γκιέ).

Kίτρινες Κάρτες: -.

** Στο παιχνίδι του Α΄ Γύρου o Aπόλλωνας είχε επικρατήσει με 2-1.

** Με μία αλλαγή σε σχέση με τον αγώνα της 16ης αγωνιστικής με αντίπαλο την Ανόρθωση παρέταξε την Αλκή ο Κώστας Καϊάφας. Ο Λαΐφης πήρε τη θέση του Χριστοφίδη.

** Με τέσσερις αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 16ης αγωνιστικής με αντίπαλο την Ομόνοια παρέταξε τον Απόλλωνα ο Χριστάκης Χριστοφόρου. Ο Ντανανάε πήρε τη θέση του Στυλιανού, ο Χαραλάμπους του Καρυπίδη, ο Ρέινα του Βασιλείου και ο Γκαρσία του Γκιέ.

** Στα θεωρεία του ΓΣΖ βρέθηκε και ο αρχιδιαιτητής, Χανς Ρέικβαρτ.

** Πρώτο γκολ του Ρέινα με τη φανέλα του Απόλλωνα και τέταρτο συνολικά στο πρωτάθλημα -είχε σκοράρει και τρία γκολ με τη φανέλα της ΑΕΚ, εκ των οποίων τα δύο και πάλι κόντρα στην Αλκή.

** Ο Σανγκόι έφτασε τα 10 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ σκόραρε για δεύτερο σερί παιχνίδι.

** Δεύτερη συμμετοχή για τον Ανδρέα Φράγκο στο φετινό πρωτάθλημα. Είχε αγωνιστεί και πάλι στις 19 Οκτωβρίου στην εντός έδρας νίκη με 4-0 επί της ΑΕΚ Κουκλιών.

** Πρώτο γκολ για τον Αναστασίου στο φετινό πρωτάθλημα.

** Ο Φυλακτού είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής της Αλκής που έχει αγωνιστεί και στα δεκαεπτά παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχει χάσει λεπτό.

** Ο Βάλε είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής του Απόλλωνα που έχει αγωνιστεί και στα δεκαεπτά παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχει χάσει λεπτό.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μάριος Νικολάου, με βοηθούς τους Στέλιο Νικήτα και Πανίκο Δημητρίου, ενώ τέταρτος ήταν ο Ανδρέας Ορθοδόξου.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΪΑΦΑΣ: "Πάντα παίζουμε το ίδιο με κάθε αντίπαλο. Προσπαθούμε πάντα να παίζουμε σωστό ποδόσφαιρο. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι υπήρξαν περισσότερες καθυστερήσεις. Η νίκη, όμως, του Απόλλωνα ήταν δίκαιη".

ΧΡΙΣΤΑΚΗΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΥ: "Θα ήθελα να συγχαρώ την ομάδα της Αλκής, τους παίκτες και τον προπονητή, για την προσπάθεια που κάνουν. Παίζουν ωραίο ποδόσφαιρο. Πιέσαμε από την αρχή, είχαμε κατοχή, ευκαιρίες, όμως δεν τις τελειώσαμε όπως θα θέλαμε. Πετύχαμε δύο γκολ, όμως ο αντίπαλος ήταν μέσα στο παιχνίδι μέχρι το τέλος. Είναι σημαντικοί οι τρεις βαθμοί για την ομάδα μας".