Στο ρελαντί... με πέντε γκολ και πέντε δοκάρια ( Φώτος)

25.01.2014 - 19:50

Επιστροφή στις νίκες για την Ομόνοια, η οποία επικράτησε εύκολα με 5-0 της Αλκής, σε αναμέτρηση που διεξήχθη το βράδυ του Σαββάτου (25/01) στο ΓΣΠ, για τη 18η αγωνιστική. Πέντε διαφορετικοί σκόρερ σημείωσαν τα γκολ των "πρασίνων", οι Γκικίεβιτς, Πλατινί, Σερτζίνιο (με πέναλτι), Μαργκάσα και Σκέμπρι, ενώ είχαν και πέντε δοκάρια με τους Μαργκάσα και Σκέμπρι να έχουν από δύο και τον Πλατινί ακόμα ένα. Με δέκα ποδοσφαιριστές τελείωσε το παιχνίδι η "Αθάνατη" λόγω αποβολής του Καστάνα με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 57΄.

Mόλις στο 5΄ η γηπεδούχος... πλησίασε στο 1-0. Κάθετη πάσα του Ασίς στο Μαργκάσα, με τον τελευταίο να... σημαδεύει με πλασέ το δοκάρι του Στυλιανού.

Η Αλκή προσπάθησε να αντιδράσει κι ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Παναγιώτου... έφυγε αρκετά μέτρα άουτ από την εστία του Μορέιρα.

Στο 15΄ κακώς δεν υποδείχθηκε πέναλτι για χέρι του Χριστοφίδη μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φερνάντες κι αφού ο Κύπριος άσος ήταν μπροστά από το Γκικίεβιτς, με τον Πολωνό ένα λεπτό αργότερα να αξιοποιεί τη σέντρα του Λεάντρο από αριστερά και με προβολή στο πρώτο δοκάρι να "γράφει" το 1-0.

Μάλιστα, η Ομόνοια... άγγιξε το 2-0 στο 26΄, αλλά και πάλι ο Μαργκάσα στάθηκε άτυχος, αφού η εκτέλεση φάουλ του Πορτογάλου... σταμάτησε στο δοκάρι του Στυλιανού, ενώ το μακρινό σουτ του Σερτζίνιο στο 30΄... έφυγε άουτ.

Στο 39΄ οι "πράσινοι", οι οποίοι ήταν κατά πολύ ανώτεροι από την αντίπαλό τους, είχαν ακόμα μία καλή στιγμή, όταν ο Στυλιανού απέκρουσε την κεφαλιά του Γκικίεβιτς, μετά από σέντρα και πάλι του Λεάντρο, ενώ στο 40΄ διπλασίασαν τα τέρματά τους, όταν μετά από ωραία ενέργεια του Γκικίεβιτς, ο Πολωνός... έδωσε έτοιμο γκολ στον Πλατινί, που "έγραψε" το 2-0.

Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους, αν και οι γηπεδούχοι είχαν ακόμα μία καλή στιγμή στο 42΄, όταν το σουτ του Πλατινί... έφυγε άουτ, όπως και στο 45΄, όταν και πάλι ο Καποβερντινός, αλλά και ο Γκικίεβιτς δεν μπόρεσαν από κοντά να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα του Στυλιανού.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με... τρίτο δοκάρι για την Ομόνοια. Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Σκέμπρι να... σημαδέψει το οριζόντιο δοκάρι του Στυλιανού στο 46΄, με σουτ λίγο έξω από την περιοχή.

Στο 48΄ η γηπεδούχος πέτυχε γκολ, ωστόσο ακυρώθηκε ως οφσάιντ, αφού ο Σκέμπρι, στον οποίο βρήκε η μπάλα, κρίθηκε ότι επηρέαζε τη φάση στο σουτ του Μαργκάσα, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Στυλιανού απέκρουσε το σουτ του Ασίς.

Στο 50΄ ο Στυλιανού απέκρουσε και το σουτ του Μαργκάσα, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Σκέμπρι δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της Αλκής, με το Γκικίεβιτς με κεφαλιά να αναγκάζει το Στυλιανού σε μεγάλη επέμβαση στο 54΄ και μετά από σέντρα του Λεάντρο.

Στο 59΄ η ομάδα του Μιγκέλ Άνχελ Λοτίνα τριπλασίασε τα τέρματά της με εκτέλεση πέναλτι του Σερτζίνιο και αφού δύο λεπτά νωρίτερα είχε καταλογιστεί η παράβαση για ανατροπή του Σκέμπρι από τον Καστάνα, ο οποίος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Παρότι το παιχνίδι είχε κριθεί ουσιαστικά από το πρώτο μέρος, οι ποδοσφαιριστές της γηπεδούχου συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και μέσα σ' ένα δίλεπτο έφτασαν κοντά και σε... τέταρτο γκολ, αλλά το σουτ του Γκικίεβιτς απέκρουσε ο Στυλιανού στο 66΄, ενώ το σουτ του Αντράντε ένα λεπτό αργότερα... έφυγε άουτ.

Εν τέλει στο 71΄ και μετά από φάση διαρκείας κι αφού πρώτα ο Πλατινί... σημάδεψε το δοκάρι, ο Μαργκάσα από κοντά έκανε το 4-0, ενώ στο 74΄ ο Σκέμπρι δεν μπόρεσε να χριστεί σκόρερ, όταν και πάλι... σημάδεψε το δοκάρι σε τετ-α-τετ με τον Κύπριο κήπερ.

Στο 75΄, ωστόσο, ο Μαλτέζος ήταν πιο εύστοχος και με τακουνάκι "έγραψε" το 5-0, μετά από πάσα του Λεάντρο.

Τρία λεπτά αργότερα, η ομάδα του Λοτίνα... άγγιξε και ένα έκτο γκολ, αλλά η προβολή του Σκέμπρι και μετά την μπαλιά του Λεάντρο... έφυγε άουτ, ενώ στο 90΄ ο Στυλιανού απέκρουσε δύσκολα το σουτ του Μαργκάσα, με αποτέλεσμα το 5-0 για το "τριφύλλι" να παραμείνει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μορέιρα, Κυριάκου, Λεάντρο, Σερφά, Αλαμπί, Μαργκάσα, Φερνάντες (23΄ Σερτζίνιο), Ασίς (57΄ Αντράντε), Πλατινί, Σκέμπρι, Γκικίεβιτς (71΄ Εφραίμ).

ΑΛΚΗ: Στυλιανού, Καστάνας, Χριστοφή, Χριστοφίδης, Λαΐφης, Φυλακτού, Χαραλάμπους, Κυπριανού, Παναγιώτου (66΄ Μιχαήλοβιτς), Λίλλης (53΄ Κωνσταντίνου), Δημητρίου (46΄ Αναστασίου).

Κίτρινες Κάρτες: Χριστοφίδης.

Κόκκινες Κάρτες: Καστάνας (απευθείας).

** "Κόπηκαν" 2.867 εισιτήρια.

** Στον αγώνα του Α΄ Γύρου, η Ομόνοια επικράτησε με 1-0.

** Με μία αλλαγή σε σχέση με τον αγώνα της 17ης αγωνιστικής με αντίπαλο την ΑΕΛ παρέταξε την Ομόνοια ο Μιγκέλ Άνχελ Λοτίνα. Ο Γκικίεβιτς πήρε τη θέση του Θερβέρα.

** Με μία αλλαγή σε σχέση με τον αγώνα κυπέλλου με αντίπαλο τον Ονήσιλλο παρέταξε την Αλκή ο Κώστας Καϊάφας. Ο Καστάνας πήρε τη θέση του Μουσταφά.

** Έβδομο φετινό γκολ για το Λούκα Γκικίεβιτς στο πρωτάθλημα, ο οποίος είχε σκοράρει και τις δύο προηγούμενες αγωνιστικές κόντρα σε Απόλλωνα και ΑΕΛ.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Φερνάντες με το Σερτζίνιο στο 23΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Τρίτο φετινό γκολ για τον Πλατινί στο πρωτάθλημα.

** Πρώτο φετινό γκολ για το Σερτζίνιο στο πρωτάθλημα.

** Πρώτο φετινό γκολ για το Μαργκάσα στο πρωτάθλημα.

** Επιστροφή στους αγωνιστικούς χώρους για τον Εφραίμ, μετά τις 10 Νοεμβρίου και την εκτός έδρας αναμέτρηση με την ΑΕ Κουκλιών - 4-0 κέρδισε η Ομόνοια.

** Ένατο φετινό γκολ για το Σκέμπρι στο πρωτάθλημα.

** Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Ομόνοιας στο πρωτάθλημα με το Μιγκέλ Άνχελ Λοτίνα στον πάγκο της ομάδας.

** Ο Μορέιρα είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής της Ομόνοιας που έχει αγωνιστεί και στα δεκαοκτώ παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχει χάσει λεπτό.

** Ο Φυλακτού είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής της Αλκής που έχει αγωνιστεί και στα δεκαοκτώ παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχει χάσει λεπτό.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ανδρέας Ορθοδόξου, με βοηθούς τους Πέτρο Πέτρου και Μιχάλη Μαρίνου, ενώ τέταρτος ήταν ο Μάριος Παναγή.