Και τριάρα... και Αδόρνο (δηλώσεις/φώτος)

15.02.2014 - 16:58

Το ΑΠΟΕΛ με σκόρερ τους Μοράις (20'), Κακά (61') και Σαντίν (70') πέρασε άνετα απ' το "ΓΣΖ" όπου κέρδισε την Αλκή με 1-3, για την 22η αγωνιστική και έτσι μείωσε - ίσως προσωρινά - στον πόντο, την διαφορά απ' την πρώτη ΑΕΛ. Στα... highlights του αγώνα και η επιστροφή του Άλτο Αδόρνο μετά τον Ιανουάριο του 2013, ο οποίος πέρασε στον αγώνα στο 70ο λεπτό. Για την "Αθάνατη" σκόραρε ο Κυπριανού στο 85'.

Πολύ πιεστικά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι, που από το πρώτο λεπτό ανέλαβαν πλήρως τον έλεγχο και έψαξαν το γρήγορο γκολ, που θα έβαζε τις βάσεις για την επικράτηση.

Αφού έφτιαξαν δυο-τρεις φορές τις προϋποθέσεις χωρίς να καταφέρουν κάτι, οι "γαλαζοκίτρινοι" άρχισαν, σταδικά, να δημιουργούν και τις ευκαιρίες... Στο 9' ο Αλωνεύτης σούταρε από το ύψος της περιοχής και ο Στυλιανού απέκρουσε, το ίδιο έκανε και στην κεφαλιά του Κακά στο 13' ενώ ο Κύπριος τερματοφύλακας ήταν έτοιμος και στο σουτ του Ντε Βινσέντι στο 17'.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση που το ΑΠΟΕΛ ήταν ανούσιο, αφού στην επόμενη έγινε το 0-1: Στο 20ο λεπτό ο Σολωμού έκανε το γέμισμα από δεξιά και ο Μοράις με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, λύνοντας τον γόρδιο δεσμό.

Το γκολ άλλαξε την εικόνα του παιχνιδιού, αφού η ομάδα της Λευκωσίας απέβαλε το πολύ άγχος, ενώ αραίωσε η πυκνότητα με την οποία δημιουργούσε ευκαιρίες . Κατ' ακρίβεια, η επόμενη ανήκε στην "Αθάνατη", με τον Κυπριανού στο 26' να "δοκιμάζει" τον Χιώτη, που ήταν έτοιμος στο σουτ. Το ημίχρονο "έκλεισε" με τον Αλωνεύτη στο 42' να κάνει ωραία προσπάθεια και να σουτάρει έξω, από πλάγια θέση.

Στο ξεκίνημα του β' μέρους οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν κάπως νευρικοί, αφού ήξεραν πως χρειάζονταν ακόμα ένα γκολ για να "καθαρίσουν". Σταδιακά μπόρεσαν να φτιάξουν κάποιες φάσεις, με τους Αλωνεύτη στο 57' και Μπενασούρ στο 58' να έχουν από ένα καλό σουτ που, όμως, δεν έδωσε στο ΑΠΟΕΛ το γκολ.

Αυτό έγινε λίγο αργότερα, αφού στο 61' ο Βινίσιους έκανε την σέντρα και ο Κακά με κεφαλιά έκανε το 0-2, "τελειώνοντας" το παιχνίδι. Μετά το δεύτερο γκολ, ο Γιώργος Δώνης μέσα σε μερικά λεπτά ολοκλήρωσε τις αλλαγές του και ήταν και οι τρεις πολύ σημαντικές...

Αυτό γιατί η πρώτη - ο Σαντίν - στο 70' έκανε το 0-3 με πλασέ μετά από πάσα του Ντε Βινσέντι, ενώ οι άλλες δυο ήταν εκείνες των Αδόρνο και Γκόμες. Ειδικά η είσοδος του Παραγουανού είναι στα... highlights του αγώνα, αφού έκανε την πρώτη του συμμετοχή μετά τον τραυματισμό του, στις 27 Ιανουαρίου 2013. Όσο για τον Γκόμες, μετά το παιχνίδι κυπέλλου, έπαιξε και σε αγώνα πρωταθλήματος για πρώτη φορά μετά τις 19 Οκτωβρίου.

Στα του αγώνα, μετά το 0-3 ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα, με την Αλκή στο 85' να πετυχαίνει το γκολ της... τιμής, όταν ο Χιώτης γλύστρησε και έχασε την μπάλα, δίνοντας στον Κυπριανού την ευκαιρία να "γράψει" το τελικό 1-3.

ΑΠΟΕΛ (Γ.Δώνης): Χιώτης, Σολωμού, Ολιβέιρα, Κακά, Αντωνιάδης, Μοράις (74' Γκόμες), Βινίσιους, Μπενασούρ, Αλωνεύτης, Μαντούκα (65' Σαντίν), Ντε Βινσέντι (70' Αδόρνο)

Αλκή (Κ. Καϊάφας): Στυλιανού, Καστάνας, Κονομής, Λίλλης, Φυλακτού, Δημητρίου  (77' Μιχαΐλοβιτς), Μουσταφά, Παναγιώτου (66' Κατελάρης), Χριστούδιας (46' Κωνσταντίνου), Κυπριανού, Χριστοφή

Κίτρινες: Καστάνας / -

- Τρίτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Νούνο Μοράις.

- Πρώτο γκολ με την φανέλα του ΑΠΟΕΛ για τον Κακά.

- Δεύτερο γκολ για τον Σέσαρ Σαντίν.

- Ο Άλτο Αδόρνο έκανε την πρώτη του συμμετοχή σε επίσημο παιχνίδι μετά τον τραυματισμό του, στις 27 Ιανουαρίου 2013.

- Το δεύτερο του γκολ πέτυχε ο Δημήτρης Κυπριανού.

- Στον πρώτο γύρο το ΑΠΟΕΛ κέρδισε 3-0 (Μπούντιμιρ 2, Λαΐφης αυτογκόλ).

- Διαιτητής ήταν ο Αβραάμ Τσούκκας, με βοηθούς τους Μ. Καλογήρου, Γ. Τζιαπούρα και τέταρτο τον Μ. Παναγή.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΤΕΧΝΙΚΩΝ

Γιώργος Δώνης: "Είμαστε ευχαριστημένοι από το αποτέλεσμα. Θα έλεγα ότι είχαμε πάρα πολλές επιθέσεις και προϋποθέσεις. Φτάσαμε πάρα πολλές φορές στην αντίπαλη περιοχή και με τόσα πολλά που κάναμε, ήταν λίγα τα γκολ. Ειδικά το σπρώτο μισάωρο είχαμε πολύ καλή απόδοση και θα έπρεπε να τελειώσουμε το παιχνίδι. Είναι σημαντικό ότι συνεχίζουμε να έχουμε καλό ρυθμό και νοοτροπία. Πολλές φορές είναι εύκολο να επηρεαστείς όταν η άλλη ομάδα δεν έχει βαθμολογικά κίνητρα. Έχει, όμως, άλλα κίνητρα γιατί είναι νεαρή ομάδα. Αυτό που είναι σημαντικό είναι η καλή νοοτροπία. Θέλω να σταθώ και στους παίκτες που έρχονται από τραυματισμό. Αυτή τη στιγμή η ομάδα δεν έχει την πολυτέλεια να δίνει εύκολα χρόνο. Όλα αυτά τα παιδιά πρέπει να δουλέψουν και να αποδείξουν στην προπόνηση πως αξίζουν μια θέση στην αποστολή και στην βασική ομάδα".

Κώστας Καϊάφας: "Η νίκη του ΑΠΟΕΛ ήταν πεντακάθαρη και δίκαιη. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους δικούς μου ποδοσφαιριστές, που αγωνίζονται συνεχώς. Προσπαθούν να παίξουν ορθόδοξο ποδόσφαιρο ακόμη και απέναντι στις μεγάλες ομάδες. Υπάρχουν καλοί ποδοσφαιριστές και ελπίζω να τους δουν οι μεγάλες ομάδες και να επωφεληθούν".