Ίδιο σκορ και ίδιος ο πρωταγωνιστής (Φώτος)

15.09.2013 - 19:53

Η Ανόρθωση ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι με αντίπαλο τον Απόλλωνα, που διεξήχθη το βράδυ της Κυριακής (15/09) στο "Αντώνης Παπαδόπουλος", στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, αφού, όπως και στο ντέρμπι της πρεμιέρας με την Ομόνοια έτσι και τώρα, επικράτησε των "κυανόλευκων" της Λεμεσού με 3-1, έχοντας και πάλι για μεγάλο πρωταγωνιστή το Ρομπέρτο Κολαούτι, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ. Το άλλο γκολ της "Κυρίας" σημείωσε ο Γκονζάλο Γκαρσία με πέναλτι, ενώ για τη Λεμεσιανή ομάδα είχε μειώσει προσωρινά σε 2-1 ο Καρυπίδης στο 59΄.

Το παιχνίδι

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν για τους φιλοξενούμενους μόλις στο 5΄. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σανγκόι, ο Γκαρσία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βαλβέρδε, αλλά το γκολ δεν μέτρησε, αφού ο κύριος Τράττος υπέδειξε επιθετικό φάουλ πάνω στο Ζόρζε, χωρίς να ξεκαθαρίζει ο τηλεοπτικός φακός κατά πόσον είχε δίκαιο.

Οκτώ λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της Ανόρθωσης για να... απειλήσει, καταφέρνοντας μάλιστα να... ανοίξει το σκορ. Εκτέλεση φάουλ του Κάλβο από τα αριστερά, πισινή κεφαλιά του Κολαούτι και 1-0 για την ομάδα της Αμμοχώστου.

Μάλιστα, στο 15΄ η γηπεδούχος λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματά της, όταν ο Γκονζάλο Γκαρσία πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και πάσαρε στον Αλέξα, με το Ρουμάνο ωστόσο να μην μπορεί να βρει την μπάλα και να την στείλει στα δίχτυα του Βάλε.

Ακολούθως, ο ρυθμός έπεσε με την ομάδα της Αμμοχώστου να είναι λόγω και του γκολ που πέτυχε η ομάδα που ξεχώριζε μέχρι και το 35΄ και να... απειλεί εκ νέου στο 28΄, όταν μετά από ωραία κάθετη πάσα του Αλέξα στον Κάλβο, ο Ισπανός δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα και να την στείλει στα δίχτυα.

Τρία λεπτά αργότερα, όμως, η Ανόρθωση δεν... συγχώρεσε, αφού ο Ντανανάε ανέτρεψε το Φοφανά στο 30΄ -σωστά κατελόγισε το πέναλτι ο κύριος Τράττος- και ο Γκονζάλο Γκαρσία με εκτέλεση πέναλτι "έγραψε" το 2-0 στο 31΄, δίνοντας σαφές πλέον προβάδισμα στην ομάδα του για τη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Στη συνέχεια, η Λεμεσιανή ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει και στο 34΄ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει σε 2-1, όταν ο Σανγκόι... έβγαλε μόνο το Γκαρσία, με τον Ισπανό ωστόσο από το ύψος της μικρής περιοχής να πλασάρει πάνω από τα δοκάρια του Βαλβέρδε.

Νέα καλή στιγμή για τους "κυανόλευκους" της Λεμεσού και συνάμα τελευταία στο πρώτο μέρος στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Μετά από ωραίο συνδυασμό των ποδοσφαιριστών της ομάδας του Χριστάκη Χριστοφόρου και συγκεκριμένα των Βασιλείου και Σανγκόι, η μπάλα έφτασε στο Μεριέμ, ο οποίος έκανε το σουτ, με την μπάλα όμως να... φεύγει άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, ο Απόλλωνας μπήκε κάπως πιο δυνατά για να μπορέσει να μειώσει στο σκορ και να ξαναμπεί... στο παιχνίδι, ωστόσο το σουτ του Γκαρσία στο 48΄... έφυγε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Γκουγιόν στο 57΄.

Η τρίτη, όμως, ευκαιρία των φιλοξενούμενων ήταν και "φαρμακερή", αφού οι "κυανόλευκοι" της Λεμεσού κατάφεραν να σκοράρουν και να βάλουν και πάλι... φωτιά στην αναμέτρηση. Εκτέλεση κόρνερ του Μεριέμ και ο Καρυπίδης με κεφαλιά μείωσε σε 2-1 στο 59΄.

Στο 63΄ ο Απόλλωνας έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά οι Σανγκόι και Γκαρσία δεν βρήκαν στόχο, ενώ ένα λεπτό αργότερα το μακρινό σουτ του Αλέξα είχε την ίδια κατάληξη.

Στο 70΄, οι φιλοξενούμενοι... απείλησαν εκ νέου, ωστόσο ο Βαλβέρδε είπε "ΟΧΙ" στο δυνατό σουτ του Σανγκόι, διατηρώντας το 2-1 για την Ανόρθωση.

Στη συνέχεια, η γηπεδούχος... ανέβηκε κι αφού ο Βάλε απέκρουσε το σουτ του Αβραάμ στο 76΄, ένα λεπτό αργότερα ο Κολαούτι με γυριστή κεφαλιά και μετά από εκτέλεση κόρνερ του Οχαγιόν σημείωσε το δεύτερό του προσωπικό γκολ κι "έγραψε" το 3-1.

Στο 81΄ η Λεμεσιανή ομάδα προσπάθησε και πάλι να αντιδράσει, αλλά ο Βαλβέρδε για ακόμα μία φορά σταμάτησε το σουτ του Σανγκόι, ενώ ο Γάλλος είπε "ΟΧΙ" τόσο στην κεφαλιά του Μερκή στο 84΄, όσο και στην κοντινή προβολή του Σανγκόι στις καθυστερήσεις, με αποτέλεσμα το 3-1 να παραμείνει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του Λεόντιου Τράττου.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Βαλβέρδε, Δημητρίου, Άντιτς, Παβίσεβιτς, Ζόρζε, Αλέξα, Μάκος (69΄ Οχαγιόν), Φοφανά, Κάλβο (61΄ Αβραάμ), Γ. Γκαρσία, Κολαούτι (90+1΄ Μπεν Σουσιάν).

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Ντανανάε (50΄ Στυλιανού), Βασιλείου, Μερκής, Καρυπίδης, Χαμντανί, Γκουγιόν (81΄ Γκιέ), Μεριέμ, Σανγκόι, Ρομπέρ (46΄ Παπουλής), Ρ. Γκαρσία.

Κίτρινες Κάρτες: Παβίσεβιτς, Δημητρίου - Ρομπέρ, Γκαρσία, Παπουλής.

** Με τρεις αλλαγές σε σχέση με το ντέρμπι της πρεμιέρας με αντίπαλο την Ομόνοια παρέταξε την Ανόρθωση ο Ζόρζε Κόστα. Ο Παβίσεβιτς πήρε τη θέση του Οχαγιόν, ο Ζόρζε του Αβραάμ και ο Κάλβο του Οκκά.

** Με τρεις αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι της πρεμιέρας με αντίπαλο τον Ερμή παρέταξε τον Απόλλωνα ο Χριστάκης Χριστοφόρου. Ο Μερκής πήρε τη θέση του Χαραλάμπους, ο Γκουγιόν του Κυριάκου και ο Μεριέμ του Χάμπερ.

** To επίσημό του ντεμπούτο με τη φανέλα του Απόλλωνα πραγματοποίησε ο Καμέλ Μεριέμ.

** Στο "ΠΑΠ" βρέθηκε ο "κατάσκοπος" της Τραπεζούντας, Hamdi Zivalioglu, όπως και "κατάσκοπος" της Λέγκια για να παρακολουθήσουν τη Λεμεσιανή ομάδα, η οποία είναι αντίπαλός τους στο 10ο όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ.

** Οι δύο ομάδες είχαν αναμετρηθεί φιλικά στις 12 Ιουλίου, με τον Απόλλωνα να κερδίζει με το επιβλητικό 5-0. Από τότε άλλαξαν πολλά στις δύο ομάδες, αφού η Ανόρθωση έχει προπονητή πλέον το Ζόρζε Κόστα, αλλά και κάποια νέα πρόσωπα στο ρόστερ, όπως και η ομάδα της Λεμεσού.

** Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης τηρήθηκε μονόλεπτη σιγή εις μνήμη του Γιαννάκη Πουλλή, ο οποίος υπηρέτησε από διάφορες θέσεις στο Δ.Σ. την ομάδα της Ανόρθωσης.

** Τα τέσσερα γκολ στο φετινό πρωτάθλημα έφτασε ο Ρομπέρτο Κολαούτι, ο οποίος σκόραρε για δεύτερο σερί παιχνίδι.

** Πρώτο φετινό γκολ του Γκονζάλο Γκαρσία στο πρωτάθλημα.

** Διακοπή υπήρξε στο 46΄, μετά το άναμμα φωτοβολίδων στην κερκίδα του Απόλλωνα.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Ντανανάε με το Στυλιανού στο 50΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Πρώτη συμμετοχή του Μάριου Στυλιανού στο φετινό πρωτάθλημα.

** Πρώτο φετινό γκολ του Χρήστου Καρυπίδη στο πρωτάθλημα και γενικότερα με τη φανέλα του Απόλλωνα.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Μάκου με τον Οχαγιόν στο 69΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου .

** Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Λεόντιος Τράττος, με βοηθούς τους Μιχάλη Σωτηρίου και Πέτρο Πέτρου, ενώ τέταρτος ήταν ο Κώστας Ψευδιώτης.