Έχει (ΓΚολ)αούτι, κερδίζει και παραμένει στην κορυφή (Δηλώσεις / Φώτος)

20.10.2013 - 19:55

Χάρις στο όγδοο φετινό γκολ του Ρομπέρτο Κολαούτι στο πρωτάθλημα η Ανόρθωση επικράτησε δύσκολα του αξιόμαχου Εθνικού Άχνας με 2-1, σε παιχνίδι που διεξήχθη το βράδυ της Κυριακής (20/10) στο "Αντώνης Παπαδόπουλος", στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Αρόγιο στο 21΄, η ομάδα του Ζόρζε Κόστα έφερε τα... κάτω πάνω και με γκολ του Γκριγκαλασβίλι στο 39΄ και του Αργεντινού επιθετικού στο 84΄, πήρε την πολύτιμη νίκη, επιστρέφοντας παράλληλα στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε την αναμέτρηση η ομάδα της Άχνας, λόγω αποβολής του Φραγκέσκου με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Mόλις στο 2΄ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να... ανοίξουν το σκορ, όταν μετά από γέμισμα και ασυννοησία των Ζόρζε και Άντιτς, ο Λεντέσμα έφυγε μόνος, πέρασε και το Βαλβέρδε, αλλά πλάσαρε μόλις άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα... καταγράφηκε η πρώτη καλή στιγμή από πλευράς γηπεδούχων, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκριγκαλασβίλι από τα δεξιά ο Μάκος κέρδισε την κεφαλιά, στέλνοντας ωστόσο την μπάλα άουτ.

Ακολούθως, η ομάδα του Ζόρζε Κόστα είχε την κατοχή της μπάλας, η οποία όμως ήταν ανούσια, με αποτέλεσμα να το... πληρώσει, αφού στο 21΄ και μετά από σέντρα του Αουρέλιο, ο Λίλιου έκανε την πρώτη κεφαλιά και ο Αρόγιο με νέα κεφαλιά... νίκησε το Βαλβέρδε "γράφοντας" το 1-0 για τον Εθνικό Άχνας.

Μετά το γκολ της ομάδας του Νίκου Κολομπούρδα, η "Κυρία" προσπάθησε να αντιδράσει και πλησίασε σε κάποιες περιπτώσεις την ισοφάριση. Στο 26΄ ο Κουντούλ απέκρουσε το σουτ του Κάλβο, στο 29΄ και μετά από εκτέλεση φάουλ του Άντιτς η μπάλα κάπου βρήκε και... έφυγε σε κόρνερ, ενώ στο 38΄ ο Κουντούλ έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Φοφανά.

Η πίεση της Ανόρθωσης έμελλε τελικά να έχει αποτέλεσμα στο 39΄. Μετά από γύρισμα του Κολαούτι στο Γκριγκαλασβίλι κι αφού ο Αργεντινός είχε πάρει την μπαλιά από τον Παβίσεβιτς, ο Γεωργιανός έκανε το ψηλοκρεμαστό σουτ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Κουντούλ, ισοφαρίζοντας παράλληλα σε 1-1.

Μάλιστα, λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους, η γηπεδούχος... πλησίασε και σε ένα δεύτερο γκολ, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κάλβο, ο Παβίσεβιτς έκανε την κεφαλιά, με τον Κουντούλ να διώχνει σε νέο κόρνερ στο 44΄.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως και το πρώτο, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν πιο δυνατά και να χάνουν σπουδαία ευκαιρία για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 49΄, όταν μετά από παράλληλη μπαλιά του Αρόγιο από τα αριστερά, ο Λίλιου δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα και να την στείλει στα δίχτυα του Βαλβέρδε.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, όμως, ήταν η σειρά της Ανόρθωσης για να... πλησιάσει στο 2-1, όταν ο Κουντούλ απέκρουσε το σουτ του Κάλβο.

Χρειάστηκε να περάσουν είκοσι λεπτά για να καταγραφεί και πάλι κάποια καλή φάση, με την "Κυρία" να χάνει διπλή ευκαιρία στο 73΄ για να διπλασιάσει τα τέρματά της. Αρχικά, η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κάλβο αποκρούστηκε από τον Κουντούλ και στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Γκριγκαλασβίλι... πέρασε άουτ.

Στο 79΄ ήταν η σειρά του Εθνικού για να... απειλήσει, ωστόσο ο Παβίσεβιτς πρόλαβε τον Τσιντί και απομάκρυνε σε κόρνερ την προσπάθεια του επιθετικού της ομάδας της Άχνας κι ενώ ήταν απέναντι από την εστία των γηπεδούχων.

Πέντε λεπτά αργότερα, όμως, η Ανόρθωση κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της και να κάνει την ολική ανατροπή. Ωραία ενέργεια του Οκκά και μπαλιά στο Φοφανά, με τον τελευταίο να... γυρίζει την μπάλα στον Κολαούτι, ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να "γράψει" το 2-1 για την ομάδα του Ζόρζε Κόστα.

Στα εναπομείναντα λεπτά τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει και αφού ο Εθνικός έμεινε και με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Φραγκέσκου με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όλα είχαν πλέον κριθεί, με τη γηπεδούχο να παίρνει μία δύσκολη μεν, σημαντική δε νίκη, και να επιστρέφει στην κορυφή της βαθμολογίας.

AΝΟΡΘΩΣΗ: Βαλβέρδε, Δημητρίου, Άντιτς, Ζόρζε, Παβίσεβιτς, Μάκος, Αλέξα, Γκριγκαλασβίλι (76΄ Μπεν Σουσιάν), Κάλβο (76΄ Οκκάς), Φοφανά (88΄ Σιέλης), Κολαούτι.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ: Κουντούλ, Φραγκέσκου, Αουρέλιο, Ταλ, Σκούλιτς, Σοάρες (58΄ Κατσιής), Σίλας, Αρόγιο (65΄ Λάζιτς), Λεντέσμα (76΄ Αμεσάν), Λίλιου, Τσιντί.

Κίτρινες Κάρτες: Παβίσεβιτς, Κάλβο, Κολαούτι, Άντιτς, Μπεν Σουσιάν - Σίλας, Σοάρες, Σκούλιτς, Λίλιου, Ταλ.

Κόκκινες Κάρτες: Φραγκέσκου (2η κίτρινη).

** Χωρίς αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 5ης αγωνιστικής με αντίπαλο την ΑΕ Κουκλιών παρέταξε την Ανόρθωση ο Ζόρζε Κόστα.

** Με δύο αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 5ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Ερμή Αραδίππου παρέταξε τον Εθνικό Άχνας ο Νίκος Κολομπούρδας. Ο Αρόγιο πήρε τη θέση του Κατσιή και ο Λεντέσμα του Μπαρμπούδη.

** Για πρώτη φορά βρέθηκε στην αποστολή της Ανόρθωσης σε αγώνα του φετινού πρωταθλήματος ο Βαλεντίνος Σιέλης. Ο διεθνής άσος είχε αγωνιστεί για τελευταία φορά στο πρωτάθλημα την περσινή σεζόν και συγκεκριμένα στις 27 Φεβρουαρίου και στην εντός έδρας νίκη με 5-1 επί της Αγίας Νάπας. Ακολούθως τραυματίστηκε και μόλις πήγε να επανέλθει, τραυματίστηκε εκ νέου στην Ολλανδία, όταν η "Κυρία" πραγματοποιούσε το καλοκαίρι το βασικό στάδιο της προετοιμασίας της. Μάλιστα, αγωνίστηκε για λίγο κι ως αλλαγή στο παιχνίδι.

** Για πρώτη φορά βρέθηκε στο αρχικό σχήμα του Εθνικού ο Αρόγιο.

** Πρώτο γκολ με τη φανέλα του Εθνικού για τον Αρόγιο.

** Πρώτο γκολ με τη φανέλα της Ανόρθωσης για το Σότα Γκριγκαλασβίλι.

** Στο 41΄ ο Τόνι Κάλβο παρατηρήθηκε σωστά με κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία. Είχε, όμως, δίκαιο να διαμαρτύρεται, γιατί η μπάλα ήταν καθαρά εντός αγωνιστικού χώρου και κακώς είχε υποδειχθεί ότι είχε περάσει έξω.

** Την αναμέτρηση παρακολούθησε και ο πρόεδρος του Ερμή Αραδίππου, Λούκας Χαραλάμπους Φανιέρος.

** Τα 8 γκολ έφτασε στο πρωτάθλημα ο Ρομπέρτο Κολαούτι και προηγείται στον πίνακα των σκόρερ. Ο Αργεντινός έχει σκοράρει σε όλα τα παιχνίδια της Ανόρθωσης, εκτός από αυτό με τη Δόξα, όταν και η ομάδα του είχε γνωρίσει την ήττα, έχοντας παράλληλα τις μοναδικές της απώλειες στο "μαραθώνιο".

** Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη της Ανόρθωσης στο πρωτάθλημα και τρίτη σε τέσσερα εντός έδρας παιχνίδια.

** Αυτή ήταν η δεύτερη σερί ήττα για τον Εθνικό στο πρωτάθλημα.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Αντώνης Χριστοδούλου, με βοηθούς τους Νίκο Καλησπέρα και Δώρο Τούρο, ενώ τέταρτος ήταν ο Θωμάς Μούσκος.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

Ζόρζε Κόστα: «Ξέραμε πριν από τον αγώνα ότι θα είχαμε δύσκολο έργο. Τα πρώτα 10-15 λεπτά δεν ξεκινήσαμε σωστά, δεν ήμασταν καλοί. Στο υπόλοιπο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου βελτιωθήκαμε, ανεβήκαμε και καταφέραμε να ισοφαρίσουμε. Στο δεύτερο μέρος κάναμε τα πάντα για να πάρουμε τη νίκη, αλλά χάσαμε κάπως τη συνοχή μας, και αυτό γιατί το παιχνίδι ήταν ανοιχτό και από τις δύο ομάδες. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τους παίκτες μου. Πάλεψαν, είχαν ομαδικότητα και πήραμε μία πάρα πολύ σημαντική νίκη».

Σταύρος Παπαδόπουλος: «Τα τελευταία δύο παιχνίδια σαν τεχνική ηγεσία εκφράσαμε κάποια παράπονα στους ποδοσφαιριστές ότι δεν ήταν αυτοί που έπρεπε. Σήμερα όμως δεν μπορώ να πω κάτι τέτοιο. Οι παίκτες πάλεψαν, δούλεψαν πολύ στο γήπεδο και έχασαν πολύ καλές ευκαιρίες απέναντι σε μια πάρα πολύ καλή ομάδα. Θα μπορούσαμε στο τέλος να έχουμε βαθμολογικό κέρδος. Συγχαρητήρια στην Ανόρθωση για τη νίκη της. Ελπίζω ότι αν συνεχίσουμε με τέτοιες εμφανίσεις θα ανταμειφθούμε και με βαθμούς».