Με "σημαιοφόρο" τον Αμορίν (Φώτος)

28.10.2013 - 20:52

Το ΑΠΟΕΛ ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος με αντίπαλο την Ανόρθωση, της οποίας επικράτησε με 1-0, το βράδυ της Δευτέρας (28/10) στο ΓΣΠ. Σκόρερ και "σημαιοφόρος" για την ομάδα της Λευκωσίας την ημέρα του "ΟΧΙ" η "χρυσή" αλλαγή του Γιώργου Δώνη, Γκιγιέρμε Αμορίν στο 52΄.

Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο το πρώτο δεκάλεπτο στο ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν το ρυθμό τους.

Στο 12΄ η ομάδα της Αμμοχώστου ήταν αυτή που... απείλησε για πρώτη φορά στο παιχνίδι, όταν μετά από γύρισμα του Κάλβο από τα δεξιά, ο Κολαούτι έκανε το σουτ, με την μπάλα ωστόσο να... φεύγει άουτ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή, όταν μετά από κόρνερ του Χαραλαμπίδη, ο Μπόρδα κέρδισε την κεφαλιά, αλλά απέκρουσε ο Βέγκα.

Η επόμενη καλή φάση καταγράφηκε στο 24΄ και ήταν για τους φιλοξενούμενους. Ο Άντιτς γύρισε από δεξιά προς το Γκριγκαρασβίλι, ο οποίος έκανε το τακουνάκι, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 32΄ οι "γαλαζοκίτρινοι" ισοφάρισαν... στις ευκαιρίες, όταν μετά από σέντρα του Σέρτζιο ο Μαντούκα από καλή θέση έκανε την κεφαλιά, αλλά δεν μπόρεσε να βρει στόχο στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ, με το Βραζιλιάνο ένα λεπτό νωρίτερα να έχει κάνει το σουτ, το οποίο όμως ήταν αδύναμο κι έτσι επέτρεψε στο Βέγκα να αποκρούσει χωρίς δυσκολία.

Η επόμενη καλή στιγμή άνηκε στους "κυανόλευκους", όταν ο Γκριγκαλασβίλι έκανε ωραία ενέργεια και σουτ, στέλνοντας την μπάλα μόλις άουτ στο 41΄, με την "Κυρία" να χάνει τρία λεπτά αργότερα τη μεγαλύτερή της ευκαιρία στο πρώτο μέρος, όταν ο Φοφανά εκμεταλλεύτηκε λάθος του Αλεξάνδρου, πέρασε και τον Πάρντο, αλλά πλάσαρε μόλις άουτ, σε κενή εστία.

Καλύτερα ξεκίνησε στην επανάληψη η ομάδα του Γιώργου Δώνη, με το Βέγκα να αποκρούει το σουτ του Αλωνεύτη κι ακολούθως ο Άντιτς να διώχνει σε κόρνερ στο 51΄ , ενώ ένα λεπτό αργότερα και στην εξέλιξη της φάσης ο Αμορίν από κοντά... άνοιξε το σκορ. Ο Χαραλαμπίδης εκτέλεσε το κόρνερ, με το Βινίσιους να κερδίζει την κεφαλιά και τον Αμορίν με κοντινή προβολή να "γράφει" το 1-0.

Η Ανόρθωση προσπάθησε να αντιδράσει και στο 58΄ ο Φοφανά "έκλεψε" την μπάλα και τροφοδότησε τον Κάλβο, ο οποίος αν και μπορούσε να πασάρει στο Γκριγκαλασβίλι προτίμησε να σουτάρει από πλάγια θέση, με τον Πάρντο να αποκρούει σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Κάλβο ήταν και πάλι πρωταγωνιστής, όταν μετά την εκτέλεση κόρνερ του Γκριγκαλασβίλι, ο Ισπανός άσος της "Κυρίας" έγινε κάτοχος της μπάλας κι επιχείρησε το σουτ, στέλνοντας ωστόσο την μπάλα άουτ.

Απ' εκεί και πέρα και παρά την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων για κάποιο γκολ, η επόμενη σπουδαία ευκαιρία καταγράφηκε στο 81΄, όταν ο Σέρινταν επιχείρησε το σουτ μέσα από την περιοχή, με το Βέγκα να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της ομάδας της Αμμοχώστου για να... απειλήσει, όταν ο Πάρντο απέκρουσε την κεφαλιά του Οκκά, με το ΑΠΟΕΛ να χάνει μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματά του στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Μπενασούρ έφυγε μόνος και πλάσαρε πάνω από το Βέγκα, στέλνοντας ωστόσο την μπάλα άουτ.

Αυτές ήταν και οι τελευταίες καλές φάσεις στο ντέρμπι, με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Λεόντιου Τράττου να βρίσκει τους "γαλαζοκίτρινους" να πανηγυρίζουν μία μεγάλη νίκη επί μίας μεγάλης αντιπάλου.

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Σέρτζιο, Αλεξάνδρου, Ολιβέιρα, Μπόρδα (46΄ Αμορίν), Μοράις, Βινίσιους, Μαντούκα (69΄ Μπενασούρ), Χαραλαμπίδης, Αλωνεύτης, Ίσμα (76΄ Σέρινταν).

AΝΟΡΘΩΣΗ: Βέγκα, Άντιτς (83΄ Μπεν Σουσιάν), Σιέλης, Ζόρζε, Παβίσεβιτς, Αλέξα, Μάκος, Γκριγκαλασβίλι (73΄ Γκαρσία), Κάλβο (68΄ Οκκάς), Φοφανά, Κολαούτι.

Kίτρινες Κάρτες: Oλιβέιρα (4η), Αμορίν - Φοφανά, Αλέξα, Άντιτς, Παβίσεβιτς.

** Με τρεις αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 6ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Ερμή Αραδίππου παρέταξε το ΑΠΟΕΛ ο Γιώργος Δώνης. Ο Αλεξάνδρου πήρε τη θέση του Καμπράλ, ο Βινίσιους του Γκόμες και ο Ίσμα του Σωτηρίου. Σε σχέση, ωστόσο, με τον τελευταίο αγώνα με την Μπορντό ο Ελλαδίτης τεχνικός προχώρησε σε δύο αλλαγές. Ο Μπόρδα πήρε τη θέση του Αμορίν και ο Μαντούκα του Κρίστιαν Ντα Σίλβα.

** Με μία αλλαγή σε σχέση με τον αγώνα της 6ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Εθνικό Άχνας παρέταξε την Ανόρθωση ο Ζόρζε Κόστα. Ο Σιέλης πήρε τη θέση του Δημητρίου. Σε σχέση με τον αγώνα κυπέλλου με την Αναγέννηση Δερύνειας υπήρξαν σαφώς και περισσότερες αλλαγές, αφού μόλις πέντε ποδοσφαιριστές (Άντιτς, Σιέλης, Παβίσεβιτς, Γκριγκαλασβίλι και Κάλβο) είχαν ξεκινήσει και πάλι στο αρχικό σχήμα.

** Πρόβλημα προέκυψε με το Μάθιου Βαλβέρδε στο ζέσταμα, αφού ο Γάλλος κήπερ υπέστη εξάρθρωση ωμοπλάτης. Ως εκ τούτου, τη θέση του στο αρχικό σχήμα πήρε ο Μάριο Βέγκα, ο οποίος πραγματοποίησε ντεμπούτο στο φετινό πρωτάθλημα. Αναπληρωματικός τερματοφύλακας της Ανόρθωσης δηλώθηκε ο Γαβριήλ Κωνσταντίνου.

** Tην 1η Νοεμβρίου του 1995 Γιώργος Δώνης και Ζόρζε Κόστα τέθηκαν αντιμέτωποι ως ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού και της Πόρτο αντίστοιχα στο ισόπαλο 0-0 του ΟΑΚΑ, έχοντας παράλληλα 90λεπτη συμμετοχή στο παιχνίδι που διεξήχθη για τον Α΄ Όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ.

** Πρώτο εντός έδρας παιχνίδι για το Γιώργο Δώνη στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ.

** Tα 34α γενέθλιά του γιόρτασε τη Δευτέρα (28/10) ο Νταν Αλέξα.

** Eκτός αποστολής της Ανόρθωσης έμεινε ο Τζέισον Δημητρίου λόγω προβλήματος στο μηνίσκο.

** Για πρώτη φορά βρέθηκε στο αρχικό σχήμα της Ανόρθωσης σε αγώνα του φετινού πρωταθλήματος ο Βαλεντίνος Σιέλης. Ο διεθνής άσος είχε αγωνιστεί για τελευταία φορά ως βασικός στο πρωτάθλημα την περσινή σεζόν και συγκεκριμένα στις 27 Φεβρουαρίου και στην εντός έδρας νίκη με 5-1 επί της Αγίας Νάπας. Ακολούθως τραυματίστηκε και μόλις πήγε να επανέλθει, τραυματίστηκε εκ νέου στην Ολλανδία, όταν η "Κυρία" πραγματοποιούσε το καλοκαίρι το βασικό στάδιο της προετοιμασίας της.

** Την περίοδο 2011-12 οι δύο ομάδες είχαν αναμετρηθεί και πάλι την 28η Οκτωβρίου (2011) στο ΓΣΠ, στο πλαίσιο όμως της 8ης αγωνιστικής, με το ντέρμπι να τελειώνει ισόπαλο χωρίς τέρματα. Διαιτητής ήταν και πάλι ο Λεόντιος Τράττος.

** Πριν από την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή εις μνήμη του πρώην άσου και μεγάλης δόξας του ΑΠΟΕΛ, Άντρου Μιαμηλιώτη, ο οποίος έφυγε από τη ζωή πριν από μερικές μέρες.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Μπόρδα με τον Αμορίν στο 46΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Δεύτερο φετινό γκολ του Αμορίν στο πρωτάθλημα, αφού είχε σκοράρει και στην πρεμιέρα με αντίπαλο την ΕΝΠ.

** Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Μαρσέλο Ολιβέιρα και ο Βραζιλιάνος αμυντικός του ΑΠΟΕΛ θα απουσιάσει από το ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Απόλλωνα στο Τσίρειο Στάδιο.

** Οι Σέρτζιο, Μοράις και Πάρντο είναι οι τρεις ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ που έχουν αγωνιστεί και στα επτά παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχουν χάσει λεπτό.

** Ο Ρομπέρτο Κολαούτι είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής της Ανόρθωσης που έχει αγωνιστεί και στα επτά παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχει χάσει λεπτό.

** Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα της Ανόρθωσης στο πρωτάθλημα και πρώτη εκτός έδρας.

** Πρώτη νίκη του ΑΠΟΕΛ με το Γιώργο Δώνη στον πάγκο του και πρώτη σε ντέρμπι.

** Αυτό ήταν το πρώτο παιχνίδι του ΑΠΟΕΛ με το Γιώργο Δώνη στον πάγκο του, στο οποίο δεν δέχθηκε γκολ.

** Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της Ανόρθωσης από το ΑΠΟΕΛ σε αγώνα πρωταθλήματος στο ΓΣΠ, μετά από 37 μήνες.

** Σε δύο παιχνίδια πρωταθλήματος δεν σκόραρε ο Ρομπέρτο Κολαούτι και η Ανόρθωση γνώρισε ισάριθμες ήττες, οι οποίες αποτελούν και τις μοναδικές της απώλειες.

** Την αναμέτρηση παρακολούθησε και ο αρχιδιαιτητής Χανς Ρέικβαρτ, αλλά όχι από τα επίσημα θεωρεία. Βρέθηκε σ' ένα σημείο της δυτικής κερκίδας αριστερά πάνω ψηλά και κατέγραψε αρκετές σημειώσεις.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Λεόντιος Τράττος, με βοηθούς τους Σωτήρη Βίκτωρος και Μιχάλη Τσεντή, ενώ τέταρτος ήταν ο Χρίστος Νικολαΐδης.