Με... την ψυχή στο στόμα (Φώτος)

03.11.2013 - 17:56

Σ' ένα παιχνίδι που τα είχε όλα, η Ανόρθωση επικράτησε της ΕΝΠ με 3-2 στο "Αντώνης Παπαδόπουλος", για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Πέντε γκολ, δύο πέναλτι, μία αποβολή και μπόλικο σασπένς, αλλά και διαμαρτυρίες από πλευράς "βυσσινί" για τη διαιτησία καταγράφονται στα αξιοσημειώτα της αναμέτρησης. Η "Κυρία" πήρε τη νίκη χάρις σε γκολ των Αλέξα στο 45΄, Γκριγκαλασβίλι στο 90΄ και Γκαρσία με πέναλτι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με την ομάδα του Μάριου Κκαρά να κρατάει το υπέρ της 2-1 από τα γκολ των Ζαννέττου στο 53΄ και Λόπες στο 57΄ μέχρι και το τελευταίο λεπτό κι ενώ από το 65΄ αγωνιζόταν με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Γκαλ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 83΄ ο Μάστρου είχε αποκρούσει την εκτέλεση πέναλτι του Κολαούτι.

Όπως αναμενόταν, η γηπεδούχος ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και έλεγξε το ρυθμό, ωστόσο μέχρι και το πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα δεν μπόρεσε να... απειλήσει την εστία του Μάστρου, αφού ήταν φλύαρη η υπεροχή της.

Μάλιστα, η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στους φιλοξενούμενους, όταν το σουτ του Πιερέττη... έφυγε μόλις άουτ στο 21΄, ενώ στο 25΄ ο Βέγκα δεν δυσκολεύτηκε να αποκρούσει την κεφαλιά του Γκάβριτς, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ανγκούλο.

Από την άλλη, η πρώτη φορά που η άμυνα των "βυσσινί"... ένιωσε κάπως την Ανόρθωση στα καρέ της καταγράφηκε στο 34΄, όταν και μετά από σέντρα του Φοφανά, ο Αλέξα έκανε την κεφαλιά, με την μπάλα ωστόσο να... φεύγει αρκετά μέτρα μακριά από την εστία του Μάστρου, ενώ στο 36΄ ο Ρουμάνος μετά από κεφαλιά-πάσα του Οκκά έκανε το γυριστό σουτ, με την μπάλα να... καταλήγει μόλις άουτ.

Η... τρίτη προσπάθεια, ωστόσο, του "χειρουργού" ήταν και... φαρμακερή, μιας και με κεφαλιά -μετά από σέντρα του Άντιτς από τα δεξιά- νίκησε το Μάστρου στο 45΄ κι "έγραψε" το 1-0, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους κι αφού νωρίτερα η "Κυρία" είχε προειδοποιήσει, όταν ο κήπερ των "βυσσινί" σταμάτησε την κεφαλιά του Οκκά στο 39΄, ενώ και στο 43΄ απέκρουσε το σουτ του Φοφανά.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Ζόρζε Κόστα είχε μία καλή στιγμή μόλις στο 46΄, όταν ο Φοφανά από καλή θέση σούταρε άουτ, με τους "βυσσινί" να ανεβάζουν... στροφές στη συνέχεια και μέσα σ' ένα τετράλεπτο να... φέρνουν τα κάτω πάνω.

Στο 53΄ ο Ζαννέτου με σουτ μέσα από την περιοχή -έπειτα από πάσα του Λόπες κι ενώ είχε προηγηθεί λάθος του Σιέλη- ισοφάρισε σε 1-1, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Λόπες με σουτ έξω από την περιοχή "έγραψε" το 2-1 για την ομάδα του Μάριου Κκαρά.

Ακολούθως και συγκεκριμένα στο 59΄, ο Ζόρζε Κόστα προχώρησε σε δύο αλλαγές έτσι ώστε η Ανόρθωση να παρουσιαστεί βελτιωμένη και να σημειώσει γρήγορα ένα γκολ προκειμένου να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, ενώ από το 65΄ η ομάδα του είχε και την αριθμητική υπεροχή λόγω αποβολής του Γκαλ -σωστά- με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στο Φοφανά.

Στο 63΄ το πλασέ του Αλέξα μέσα από την περιοχή... έφυγε μόλις άουτ, ενώ στο 71΄ ο Μάστρου σταμάτησε την κεφαλιά του Μπεν Σουσιάν, μετά από εκτέλεση κόρνερ -μερικά δευτερόλεπτα νωρίτερα η "Κυρία" διαμαρτυρήθηκε για χέρι του Μουλαζίμη και κατ' επέκταση για πέναλτι μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκριγκαλασβίλι και όπως έδειξε ο τηλεοπτικός φακός η μπάλα όντως βρήκε στο χέρι του Κύπριου μπακ κι έπρεπε να υποδειχθεί παράβαση.

Με την πάροδο του χρόνου, η γηπεδούχος άσκησε ακόμα περισσότερη πίεση και στο 82΄ κέρδισε πέναλτι για χέρι του Γκάβριτς -σωστή η υπόδειξη-, ωστόσο ο Μάστρου απέκρουσε ένα λεπτό αργότερα την εκτέλεση του Κολαούτι και διατήρησε το 2-1 για την ΕΝΠ.

Εν συνεχεία, στο 84΄ ο Φοφανά από καλή θέση σούταρε άουτ, με το Γκριγκαλασβίλι να λυτρώνει εν τέλει την ομάδα του στο 90΄, όταν με ωραίο σουτ... νίκησε το Μάστρου, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στα εναπομείναντα λεπτά, οι "κυανόλευκοι" τα... έπαιξαν όλα για να σημειώσουν ένα τρίτο γκολ και να πάρουν τη νίκη και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων κέρδισαν νέο πέναλτι για χέρι του Αρέστη -όντως η μπάλα βρήκε στο χέρι του ποδοσφαιριστής των "βυσσινί" από συμπαίκτη του, ωστόσο είναι... συζητήσιμη η φάση, γιατί ήταν από πολύ κοντινή απόσταση-, με το Γκαρσία να αναλαμβάνει την εκτέλεσή του, να "νικάει" το Μάστρου και να διαμορφώνει το τελικό 3-2.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Βέγκα, Άντιτς (67΄ Γκαρσία), Σιέλης (59΄ Αβραάμ), Παβίσεβιτς, Γκάλαμαζ, Αλέξα, Μάκος, Γκριγκαλασβίλι, Οκκάς (59΄ Μπεν Σουσιάν), Φοφανά, Κολαούτι.

ΕΝΠ: Μάστρου, Μουλαζίμης, Γκάβριτς, Γκαλ, Κωνσταντίνου, Κοσμάς, Τσιακλής, Ζαννέττου (78΄ Αρέστη), Λόπες, Ανγκούλο, Τόφας (18΄ Πιερέττης - 88΄ Σωτηρίου).

Κίτρινες Κάρτες: Άντιτς (4η), Αβραάμ, Μάκος - Μουλαζίμης, Κωνσταντίνου, Γκάβριτς (4η), Αρέστη.

Κόκκινες Κάρτες: Γκαλ (2η κίτρινη κάρτα).

** Με δύο αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 7ης αγωνιστικής με αντίπαλο το ΑΠΟΕΛ παρέταξε την Ανόρθωση ο Ζόρζε Κόστα. Ο Γκάλαμαζ πήρε τη θέση του Ζόρζε και ο Οκκάς του Κάλβο.

** Με δύο αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 7ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Ερμή Αραδίππου παρέταξε την ΕΝΠ ο Μάριος Κκαράς. Ο Ζαννέττου πήρε τη θέση του Καντέρο και ο Κωνσταντίνου του Γουίλιαμ.

** Πρώτη συμμετοχή του Τζορτζ Γκάλαμαζ στο φετινό πρωτάθλημα.

** Για πρώτη φορά μετά την παραχώρησή του στην ΕΝΠ ο Χριστάκης Μάστρου τέθηκε αντιμέτωπος της Ανόρθωσης σ' επίσημο παιχνίδι.

** Παρών στο γήπεδο και ο προπονητής της ΑΕΛ, Ιβάιλο Πέτεφ, αφού η Ανόρθωση θα είναι η επόμενη αντίπαλος της ομάδας του στο πρωτάθλημα.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Τόφα με τον Πιερέττη στο 18΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο αμυντικός της Ανόρθωσης, Μάρκο Άντιτς, και θα απουσιάσει από το ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής με αντίπαλο την ΑΕΛ στη Λεμεσό.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Νταν Αλέξα έφτασε τα 4 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Πρώτο γκολ για το Ζαννέττου στο φετινό πρωτάθλημα.

** Πρώτο γκολ για το Λόπες στο φετινό πρωτάθλημα.

** Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Γκάβριτς, και θα απουσιάσει από το επόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος της ΕΝΠ με αντίπαλο τον Απόλλωνα στο "Τάσος Μάρκου".

** Πρώτη συμμετοχή για το Σωτηρίου με τη φανέλα της ΕΝΠ στο φετινό πρωτάθλημα.

** Δεύτερο φετινό γκολ για το Γκριγκαλασβίλι.

** Δεύτερο φετινό γκολ για το Γκαρσία.

** Ο Ρομπέρτο Κολαούτι είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής της Ανόρθωσης που έχει αγωνιστεί και στα οκτώ παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχει χάσει λεπτό.

** Οι Γκάβριτς και Μάστρου είναι οι δύο ποδοσφαιριστές της ΕΝΠ που έχουν αγωνιστεί και στα οκτώ παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχουν χάσει λεπτό.

** Αυτή ήταν η έβδομη ήττα της ΕΝΠ στο φετινό πρωτάθλημα, με τους "βυσσινί" να αγνοούν τη νίκη μετά από 8 αγωνιστικές.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Πιερέττη με το Σωτηρίου στο 88΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γιάννης Αναστασίου, με βοηθούς τους Νίκο Καλησπέρα και Μάριο Δημητριάδη, ενώ τέταρτος ήταν ο Λούκας Σωτηρίου.