Κυρία με βλέμμα... φονικό (φώτος)

30.11.2013 - 18:55

Μια Ανόρθωση απόλυτα αποτελεσματική στο πρώτο 45λεπτο, κέρδισε με 0-3 την Νέα Σαλαμίνα στο "ντέρμπι" της Αμμοχώστου, που ήταν τέτοιο μόνο... πριν ξεκινήσει το παιχνίδι. Η "Κυρία" καθάρισε με σκόρερ τους Κάλβο (12'), Ζόρζε (38') και Φοφανά (45'), ενώ οι "ερυθρόλευκοι" σε κανένα σημείο του αγώνα δεν έδειξαν να μπορούν να διεκδικήσουν έστω τον βαθμό...

Το παιχνίδι ήταν άναρχο στο ξεκίνημα, με τις δυο ομάδες να κάνουν αρκετά λάθη, ενώ τα πολλά φάουλ και άουτ, σταματούσαν συνεχώς τον ρυθμό. Η Ανόρθωση, πάντως, ξεκίνησε επιθετικά και με πίεση ψηλά, ανανέωνε συχνά τις επιθέσεις της. Κάπως έτσι έφτασε στο γκολ, στην πρώτη της καλή ευκαιρία... Στο 12' ο Φοφανά βρήκε τον Αλέξα δεξιά, αυτός έκανε το γέμισμα και ο επερχόμενος Κάλβο με το στήθος έσπρωξε από κοντά την μπάλα στα δίκτυα, για το 0-1.

Μετά το γκολ οι "ερυθρόλευκοι" αντέδρασαν ανεβαίνοντας πιο ψηλά και κρατώντας περισσότερο την μπάλα, όμως τα πολλά ατομικά λάθη δεν τους επέτρεψαν να πετύχουν κάτι περισσότερο, από το να φτιάξουν σε ορισμένες περιπτώσεις απλώς τις προϋποθέσεις για το γκολ.

Έτσι, η Ανόρθωση χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες, διατήρησε τον πρωταγωνιστικό της ρόλο στο παιχνίδι και στο 38' απλοποίησε το έργο της... Ο Αβραάμ έκανε με φάουλ την σέντρα και μετά από σύγχυση η μπάλα κατέληξε στον Ζόρζε, που από κοντά με τακουνάκι έκανε - σε κενή εστία - το 0-2. Η απόλυτη αποτελεσματικότητα της "Κυρίας" συνεχίστηκε όταν στο 45' ο Φοφανά με μακρινό σουτ στην κίνηση έκανε το 0-3, σε ένα ημίχρονο που κύλησε ακριβώς όπως το ήθελαν οι φιλοξενούμενοι.

Το δεύτερο μέρος ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα αφού η Νέα Σαλαμίνα δεν έδειξε σε κανένα σημείο του αγώνα ικανή να διεκδικήσει κάτι, πόσο μάλλον με το 0-3 στην πλάτη της. Παρόλα αυτά, ξεκίνησε πιο επιθετικά στην "επανάληψη" και έψαξε ένα γκολ που θα της έδινε ελπίδες για το θαύμα. Στο 47' ο Ρόκε κτύπησε το φάουλ, ο Βέγκα απέκρουσε ασταθώς και ο Βαττής πήρε το ριμπάουντ σε εξαιρετική θέση, όμως το πλασέ του ήταν απελπιστικά άσοχο. Πέντε λεπτά πιο μετά, οι "ερυθρόλευκοι" έκαναν άλλη μια τελική προσπάθεια, όμως ο Βέγκα ήταν ξανά έτοιμος στην κεφαλιά του Λαλίν.

Παρότι στην συνέχεια οι δυο ομάδες κατέβασαν εντελώς τους ρυθμούς, δεν έλειψαν ορισμένες καλές φάσεις. Στο 73' ο Φοφανά έκλεψε από τον Σκβορτς και από εξαιρετική θέση έκανε το πλασέ όμως ήταν πολύ άστοχος, ενώ στο 75' ο Βαττής με συρτό, διαγώνιο σουτ "σημάδεψε" το δοκάρι. Στο 89' ήταν ξανά... η σειρά της Ανόρθωσης όταν ο Γκαρσία από κοντά έκανε χλιαρό πλασέ, ενώ το ίδιο έπραξε και ο Γκριγκαλασβίλι στο 93', με την "Κυρία" να χάνει στο τέλος δυο μεγάλες ευκαιρίες να εκτοξεύσει τον δείκτη του σκορ...

Νέα Σαλαμίνα (Δ. Καλαϊτζίδης): Σέτκους, Ψιάνος, Μιντίκκης, Σκβορτς, Μοντέιρο, Ντομπρασίνοβιτς, Λεόν, Ρόκε, Βαττής, Λαλίν (57' Τζούρτζουριτς), Ντιαγέ

Ανόρθωση (Ζ. Κόστα): Βέγκα, Άντιτς, Ζόρζε, Παβίσεβιτς, Αβραάμ (63' Δημητρίου), Μάκος, Αλέξα, Γκαρσία, Κάλβο, Φοφάνα (79' Μακρής), Κολαούτι (46' Γκριγκαλασβίλι)

Κίτρινες: Ρόκε (4η), Ψιάνος / Παβίσεβιτς (4η), Γκριγκαλασβίλι, Άντιτς, Αλέξα (4η)

Ενδιαφέρουν

- Τρίτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Τόνι Κάλβο.

- Η Ανόρθωση ζήτησε πέναλτι στο 17' για χέρι του Ντομπρασίνοβιτς. Τα τηλεοπτικά ριπλέι δείχνουν ότι υπάρχει παράβαση.

- Πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Πάολο Ζόρζε.

- Τρίτο γκολ για τον Γκαουσού Φοφανά.

- Πρώτη συμμετοχή στο πρωτάθλημα για τον Αντρέα Μακρή.

- Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Θωμάς Μούσκος, με βοηθούς τους Γιάγκο Τζιαπούρα και Χρίστο Ε. Χρίστου και τέταρτο τον Δημήτρη Χρυοστόμου. Παρατηρητής ο Δημήτρης Δημητρίου.