Ντέρμπι που τα είχε όλα και νικήτρια την Ομόνοια

21.12.2013 - 16:58

Συναρπαστική ήταν η εξέλιξη του μεγάλου ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος "Γλαύκος Κληρίδης" ανάμεσα στην Ομόνοια και την Ανόρθωση, που διεξήχθη το μεσημέρι του Σαββάτου (21/12) στο ΓΣΠ και το οποίο βρήκε νικητές τους "πράσινους" με 3-2. Οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη χάρις σε δύο γκολ του Σκέμπρι κι ένα του Σοάρες με εκτέλεση πέναλτι, ενώ για την "Κυρία" σκόραραν οι Κολαούτι και Γκαρσία. Χαμένο πέναλτι για τους φιλοξενούμενους με το Γκαρσία στο 88΄. Οι δύο ομάδες τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές. Η ομάδα της Αμμοχώστου λόγω αποβολής του Αλέξα με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 22΄ και η ομάδα της Λευκωσίας λόγω αποβολής του Σκαραμοτσίνο, επίσης με απευθείας κόκκινη κάρτα, στο 86΄.

Χωρίς φάσεις... κύλησε το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν το ρυθμό τους και να κερδίσουν τη μάχη στο χώρο της μεσαίας γραμμής.

Με την πάροδο του χρόνου, η Ομόνοια... πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 13΄ έχασε την πρώτη σπουδαία ευκαιρία στην αναμέτρηση, όταν μετά από ωραία ενέργεια και σουτ του Πλατινί, ο Βέγκα έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

Πέντε λεπτά αργότερα, οι "πράσινοι" έχασαν νέα καλή ευκαιρία, όταν μετά από σέντρα του Μαργκάσα, ο Γκικίεβιτς από κοντά πλάσαρε έξω, ενώ στο 19΄ το σουτ του Σερφά στην κίνηση -μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σοάρες- ...έφυγε άουτ.

Στο 22΄ οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν, αφού ο Αλέξα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για φάουλ στο Νούνο Ασίς. Ο Ρουμάνος βρήκε αρχικά την μπάλα, αλλά ακολούθως το πόδι του ήταν παρατεταμένο και υψωμένο και χτύπησε τον Πορτογάλο -μία απόφαση που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες του προπονητή της "Κυρίας", Ζόρζε Κόστα, ο οποίος κι αποβλήθηκε, αφού χτύπησε το Ράινερ Ράουφμαν, με αποτέλεσμα να προκληθεί ένταση στους δύο πάγκους (σωστή η αποβολή, αφού ο αρχηγός της Ανόρθωσης θα μπορούσε να αποφύγει αυτό το βίαιο χτύπημα προς τον αντίπαλό του, όπως δείχνει και ο τηλεοπτικός φακός).

Παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα, η ομάδα της Αμμοχώστου ήταν αυτή που... άνοιξε το σκορ και συγκεκριμένα στο 30΄. Ο Παβίσεβιτς βρήκε τον Κάλβο, ο οποίος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Κολαούτι μόνος κι ανενόχλητος με κοντινή κεφαλιά... νίκησε το Μορέιρα "γράφοντας" το 1-0 για την Ανόρθωση.

Μάλιστα, η φιλοξενούμενη... πλησίασε και σ' ένα δεύτερο γκολ, αλλά ο Μορέιρα απέκρουσε την κεφαλιά του Παβίσεβιτς στο 36΄, μετά την εκτέλεση φάουλ του Οχαγιόν.

Η γηπεδούχος προσπάθησε να αντιδράσει κι ένα λεπτό αργότερα ο Ασίς τροφοδότησε με κεφαλιά το Γκικίεβιτς, ο οποίος ήταν σε θέση... βολής, αλλά ο Γκάλαμαζ πρόλαβε τον Πολωνό, προτού γίνει επικίνδυνος, ενώ στο 43΄ ο Αβραάμ απομάκρυνε προ της γραμμής το σουτ του Αντράντε.

Στο 45΄, ωστόσο, τίποτα δεν μπορούσε να αποτρέψει την ισοφάριση και μετά από σέντρα του Κυριάκου από δεξιά, ο Σκέμπρι -ανενόχλητος- με κεφαλιά... νίκησε το Βέγκα, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια.

Μάλιστα, στους χρόνους των καθυστερήσεων το "τριφύλλι" έφτασε κοντά και στην ολική ανατροπή του σκορ, αλλά η κεφαλιά του Αντράντε, μετά τη σέντρα του Σκαραμοτσίνο, ... έφυγε άουτ, στην τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε, όπως και το πρώτο, χωρίς φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες για ένα περίπου δεκάλεπτο.

Η πρώτη, ωστόσο, ευκαιρία μετατράπηκε και σε γκολ και ήταν για λογαριασμό Ομόνοιας. Οι "πράσινοι" κέρδισαν πέναλτι για χέρι του Γκάλαμαζ σε σουτ του Σοάρες (δεν ξεκαθαρίζει από τον τηλεοπτικό φακό κατά πόσον υπήρξε όντως παράβαση) και ο Καποβερντινός από τα έντεκα βήματα... νίκησε το Βέγκα "γράφοντας" το 2-1 για την ομάδα της Λευκωσίας στο 55΄.

Η Ανόρθωση προσπάθησε να αντιδράσει και τρία λεπτά αργότερα είχε μία πολύ καλή στιγμή, αλλά ο Αντράντε πρόλαβε τον Παβίσεβιτς, που ήταν σε θέση... βολής, ενώ και ο Μάκος δεν μπόρεσε με σουτ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Μετά κι από αυτή τη φάση... έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, αφού υπήρξαν αρκετά φάουλ και δυνατά μαρκαρίσματα μέχρι και το 80΄.

Σ' εκείνο το χρονικο σημείο, η Ομόνοια τριπλασίασε τα τέρματά της και ουσιαστικά "κλείδωσε" τη νίκη. Μετά από ωραίο συνδυασμό των Ασίς και Μενγκόλο, ο τελευταίος "σέρβιρε" στο Σκέμπρι, που με τακουνάκι "έγραψε" το 3-1.

Στο 86΄ ήταν η σειρά των γηπεδούχων να μείνουν με δέκα ποδοσφαιριστές. Ο Σκαραμοτσίνο δέχθηκε το φάουλ από το Μάκο, ωστόσο στη συνέχεια κακώς αντέδρασε και χτύπησε τον Ελλαδίτη, με αποτέλεσμα να αντικρίσει την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Μάλιστα, δύο λεπτά αργότερα η φιλοξενούμενη κέρδισε πέναλτι για ανατροπή του Μακρή από τον Αντράντε -σωστά, αφού ο Πορτογάλος τράβηξε από τη φανέλα το νεαρό άσο της "Κυρίας"-, αλλά ο Γκαρσία... νικήθηκε από το Μορέιρα... στη μάχη από τα έντεκα βήματα.

Ο Ουρουγουανός, ωστόσο, δεν τα... έβαλε κάτω και στην εξέλιξη της φάσης στο 89΄ κατάφερε να... νικήσει τον Πορτογάλο κήπερ, αφού μετά από εκτέλεση κόρνερ του Οχαγιόν πήρε την κεφαλιά και μείωσε σε 3-2.

Μάλιστα, στα εναπομείναντα λεπτά η ομάδα της Αμμοχώστου βγήκε μπροστά για να πετύχει και το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο δεν τα κατάφερε, με αποτέλεσμα το τελευταίο σφύριγμα του Αντώνη Χριστοδούλου να βρει νικήτρια την Ομόνοια, σ' ένα ντέρμπι που τα είχε όλα...

ΟΜΟΝΟΙΑ: Mορέιρα, Σκαραμοτσίνο, Κυριάκου, Σερφά, Αντράντε, Μαργκάσα, Σοάρες, Ασίς, Πλατινί (66΄ Μενγκόλο), Σκέμπρι (90+3΄ Αλαμπί), Γκικίεβιτς (76΄ Λεάντρο).

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Βέγκα, Αβραάμ, Δημητρίου, Ζόρζε (29΄ Γκάλαμαζ), Παβίσεβιτς, Μάκος, Αλέξα, Γκαρσία, Φοφανά (29΄ Οχαγιόν), Κάλβο (86΄ Μακρής), Κολαούτι.

Κίτρινες Κάρτες: Πλατινί, Κυριάκου, Γκικίεβιτς (4η), Αντράντε (4η), Σοάρες - Δημητρίου, Παβίσεβιτς (6η), Γκάλαμαζ, Αβραάμ, Μάκος (4η).

Κόκκινες Κάρτες: Σκαραμοτσίνο (απευθείας) - Αλέξα (απευθείας).

** "Κόπηκαν" 8.138 εισιτήρια.

** Στον αγώνα του Α΄ Γύρου η Ανόρθωση είχε επικρατήσει με 3-1 της Ομόνοιας στο "Αντώνης Παπαδόπουλος".

** Με μία αλλαγή σε σχέση με τον αγώνα της 13ης αγωνιστικής με αντίπαλο το ΑΠΟΕΛ παρέταξαν την Ομόνοια οι Κάσερες και Στάροβλαχ. Ο Πλατινί πήρε τη θέση του Λεάντρο.

** Με τρεις αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 13ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Ερμή Αραδίππου παρέταξε την Ανόρθωση ο Ζόρζε Κόστα. Ο Αβραάμ πήρε τη θέση του Άντιτς, ο Κάλβο του Γκριγκαλασβίλι και ο Κολαούτι του Οκκά.

** Στον πάγκο της Ομόνοιας κάθισαν οι Αλεχάντρο Κάσερες και Νέναντ Στάροβλαχ, μετά το «διαζύγιο» των «πρασίνων» με τον Τόνι Σαβέφσκι.

** Αυτό ήταν πιθανότατα το τελευταίο παιχνίδι του Μάρκο Σοάρες με τη φανέλα της Ομόνοιας, αφού αναμένεται να συνεχίσει την καριέρα του στην Πριμέρα Ντε Αγκόστο (ομάδα της Αγκόλας).

** Αβραάμ, Παβίσεβιτς και Οκκάς έχουν αγωνιστεί με τη φανέλα και των δύο ομάδων.

** Στο 24΄ αποβλήθηκε και ο προπονητής της Ανόρθωσης, Ζόρζε Κόστα, γιατί έκανε απόπειρα να χτυπήσει τον έφορο της Ομόνοιας, Ράινερ Ράουφμαν, μετά την αποβολή του Νταν Αλέξα.

** Στο 26΄ τραυματίστηκε ο αντιπρόεδρος της Ανόρθωσης, Πανίκος Πούνας, ο οποίος βρισκόταν στον πάγκο της ομάδας του, από αντικείμενο που έπεσε από την κερκίδα που φιλοξενούσε οπαδούς της Ομόνοιας.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Ζόρζε με το Γκάλαμαζ στο 29΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Με το γκολ που σημειώσε ο Κολαούτι έφτασε τα 9 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Κολαούτι μετά τις 20 Οκτωβρίου και τη νίκη με 2-1 επί του Εθνικού Άχνας στο "Αντώνης Παπαδόπουλος".

** Με τα δύο γκολ που σημείωσε ο Σκέμπρι έφτασε τα 8 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Αυτά ήταν τα πρώτα γκολ του Σκέμπρι μετά την 1η Δεκεμβρίου και τη νίκη με 2-1 επί του Εθνικού Άχνας στο Δασάκι.

** Αυτά ήταν τα πρώτα γκολ που δέχθηκε η Ανόρθωση και ο Μάριο Βέγκα μετά από τρεις αγωνιστικές, όπου είχαν διατηρήσει ανέπαφη την εστία τους.

** Έξι κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Παβίσεβιτς και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος της Ανόρθωσης με αντίπαλο τον Απόλλωνα στη Λεμεσό, όπως και ο Μάκος, που συμπλήρωσε τέσσερις.

** Το ντέρμπι παρακολούθησε και ο πρώην άσος της Ομόνοιας, Δημήτρης Χριστοφή.

** Το πέναλτι που κέρδισε η Ομόνοια ήταν το πρώτο τη φετινή σεζόν στο πρωτάθλημα.

** Πρώτο φετινό γκολ για το Σοάρες στο πρωτάθλημα.

** Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Γκικίεβιτς και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος της Ομόνοιας με αντίπαλο την ΕΝΠ στο Παραλίμνι, όπως και ο Ζοάο Πάολο Αντράντε, που συμπλήρωσε επίσης τέσσερις.

** Πρώτο χαμένο πέναλτι για το Γκονζάλο Γκαρσία στο φετινό πρωτάθλημα.

** Πέμπτο γκολ για το Γκονζάλο Γκαρσία στο φετινό πρωτάθλημα.

** Αυτό ήταν το πρώτο παιχνίδι το οποίο... γύρισε η Ομόνοια.

** Πρώτη νίκη για την Ομόνοια επί ομάδας που βρίσκεται στην πρώτη εξάδα.

** Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την Ανόρθωση, μετά την 9η αγωνιστική, και τέταρτη συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα.

** Οι Αντράντε και Μορέιρα είναι οι μοναδικοί ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας που έχουν αγωνιστεί και στα δεκατέσσερα παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχουν χάσει λεπτό.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Αντώνης Χριστοδούλου, με βοηθούς τους Σωτήρη Βίκτωρος και Πέτρο Πέτρου, ενώ τέταρτος ήταν ο Χαράλαμπος Σκαπούλλης.