Νίκη-"χρυσάφι῎ με... "χρυσή" αλλαγή (Δηλώσεις / 211 Φώτος)

05.02.2014 - 20:59

Xάρις σε γκολ της "χρυσής", όπως αποδείχθηκε, αλλαγής του Γιώργου Δώνη, Σίλιαν Σέρινταν, στο 81΄, το ΑΠΟΕΛ πήρε μία νίκη-"χρυσάφι" στο μεγάλο ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Γλαύκος Κληρίδης, επικρατώντας της Ανόρθωσης με 2-1, το βράδυ της Τετάρτης (05/02), στο "Αντώνης Παπαδόπουλος". Οι "γαλαζοκίτρινοι" είχαν.. ανοίξει το σκορ με πέναλτι του Ντε Βινσέντι στο 18΄ και οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον Κολαούτι στο 76΄.

Το πρώτο δεκάλεπτο πέρασε χωρίς να καταγραφεί κάποια καλή φάση μπροστά από τις δύο εστίες, με την Ανόρθωση να έχει μπει πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο.

Με τη συμπλήρωση 15 λεπτών αγώνα, όμως, το ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι για ανατροπή του Αλωνεύτη από το Βέγκα και σωστά ο Μάριος Παναγή κατελόγισε την εσχάτη των ποινών, αφού ο Αργεντινός ανέτρεψε τον άσο των "γαλαζοκιτρίνων", όπως φαίνεται και από τον τηλεοπτικό φακό.

Ο Ντε Βινσέντι, που ανέλαβε την εκτέλεσή του, ήταν εύστοχος κι "έγραψε" το 1-0 για την ομάδα του Δώνη.

Μετά το γκολ που σημείωσαν οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιβάλουν το ρυθμό τους και στο 26΄ έχασαν σπουδαία ευκαιρία για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, όταν μετά από μπαλιά του Αλωνεύτη στο Σολωμού, ο δεξιοπόδαρος άσος από καλή θέση πλάσαρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση του πρώτου 45λεπτου, αφού στα εναπομείναντα λεπτά δεν καταγράφηκε κάτι το αξιόλογο μπροστά από τις δύο εστίες, παρότι σε κάποιες περιπτώσεις υπήρχαν οι προϋποθέσεις για να δημιουργηθούν καλές ευκαιρίες.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν και πάλι δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο παιχνίδι στο 49΄, όταν μετά από γύρισμα του Φοφανά, ο Κολαούτι έκανε το σουτ, με την μπάλα να... φεύγει άουτ.

Η "Κυρία" συνέχισε να πιέζει για το γκολ της ισοφάρισης και στο 54΄ ο Κολαούτι, μετά από πάσα του Οχαγιόν, βγήκε τετ-α-τετ με τον Πάρντο κι έκανε το πλασέ, με τον κήπερ του ΑΠΟΕΛ να αποκρούει, ενώ δύο λεπτά αργότερα το σουτ του Δημητρίου... έφυγε άουτ.

Οι "γαλαζοκίτρινοι" προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 64΄... απείλησαν για πρώτη φορά στην επανάληψη, όταν ο Βαλβέρδε απέκρουσε το πλασέ του Ντε Βινσέντι, με την Ανόρθωση να... απαντά ένα λεπτό αργότερα, όταν η κεφαλιά του Μακρή, μετά από τη σέντρα του Δημητρίου, ...έφυγε άουτ.

Νέα καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ στο 71΄. Ο Σέρινταν βρέθηκε μόνος απέναντι από το Βαλβέρδε κι έκανε το σουτ, αλλά ο Γάλλος τερματοφύλακας απέκρουσε την προσπάθεια του Ιρλανδού.

Πέντε λεπτά αργότερα έμελλε να... έρθει το γκολ της ισοφάρισης. Ο Οχαγιόν εκτέλεσε φάουλ και ο Κολαούτι με σουτ μέσα από την περιοχή... νίκησε τον Πάρντο, για να "γράψει" το 1-1.

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη, ωστόσο, ...απάντησε σχεδόν άμεσα και συγκεκριμένα στο 81΄. Μετά από λάθη στην άμυνα της Ανόρθωσης, o Bινίσιους πάσαρε στο Σέρινταν, ο οποίος με πλασέ μέσα από την περιοχή... νίκησε το Βαλβέρδε, δίνοντας και πάλι προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Δυστυχώς, μετά το γκολ του ΑΠΟΕΛ, υπήρξε ρίψη αντικειμένων από την κερκίδα της "Κυρίας" προς τον πάγκο των "γαλαζοκιτρίνων", με αποτέλεσμα να τραυματιστεί ο Γιώργος Δώνης και να αποχωρήσει με φορείο, αλλά και να υπάρξει διακοπή στο ντέρμπι για 4-5 λεπτά -είχε γυρίσει με τις δύο γροθιές υψωμένες πανηγυρίζοντας (δεν ήταν απρεπής χειρονομία, αλλά θα ήταν καλύτερα να το αποφύγει) προς την κερκίδα της Ανόρθωσης και οι οπαδοί της αντέδρασαν.

Απ' εκεί και πέρα και παρά την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών των γηπεδούχων για να ισοφαρίσουν εκ νέου, τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει, με το τελευταίο σφύριγμα του Μάριου Παναγή να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν μία νίκη-"χρυσάφι", η οποία τους διατηρεί σε τροχιά τίτλου, ιδιαίτερα από τη στιγμή που δεν κέρδισε η πρωτοπόρος ΑΕΛ, ενώ παράλληλα αύξησαν στους έξι βαθμούς τη διαφορά από τη σημερινή τους αντίπαλο.

AΝΟΡΘΩΣΗ: Βέγκα (16΄ Βαλβέρδε), Δημητρίου, Άντιτς, Οικονόμου, Μάκος, Oχαγιόν, Αλέξα, Mπεσέρα (84΄ Γκριγκαλασβίλι), Φοφανά (69΄ Αβραάμ), Μακρής, Κολαούτι.

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Σέρτζιο, Πιπίνης (11' Σολωμού), Ολιβέιρα, Αμορίν, Μοράις, Βινίσιους, Αλωνεύτης (75΄ Αλεξάνδρου), Χαραλαμπίδης, Ντε Βινσέντι, Σαντίν (62΄ Σέρινταν).

Κίτρινες Κάρτες: Βέγκα, Μάκος - Σολωμού, Ντε Βινσέντι.

** Στον αγώνα του Α΄ Γύρου είχε επικρατήσει το ΑΠΟΕΛ με 1-0.

** Με δύο αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 19ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Εθνικό Άχνας παρέταξε την Ανόρθωση ο Άρσεν Μιχαήλοβιτς. Ο Άντιτς πήρε τη θέση του Αβραάμ και ο Μάκος του Ζόρζε.

** Με δύο αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 19ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Ερμή Αραδίππου παρέταξε το ΑΠΟΕΛ ο Γιώργος Δώνης. Ο Χαραλαμπίδης πήρε τη θέση του Μπενασούρ και ο Σαντίν του Μαντούκα.

** Πρώτο εντός έδρας παιχνίδι για τον Άρσεν Μιχαήλοβιτς στον πάγκο της Ανόρθωσης.

** Σε αυτό το παιχνίδι τέθηκαν αντιμέτωπες η καλύτερη επίθεση και η καλύτερη άμυνα του φετινού πρωταθλήματος.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Πιπίνη με το Σολωμού στο 11΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Βέγκα με το Βαλβέρδε στο 16΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Στο παιχνίδι του Α΄ Γύρου είχαμε και πάλι αλλαγή του τερματοφύλακα της Ανόρθωσης, αφού τότε είχε τραυματιστεί στο ζέσταμα ο Βαλβέρδε και πήρε τη θέση του ο Βέγκα.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Ντε Βινσέντι έφτασε τα 3 στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ σκόραρε για δεύτερο σερί παιχνίδι -είχε σκοράρει και κόντρα στον Ερμή Αραδίππου.

** Στο 18΄ αποβλήθηκε ο προπονητής φυσικής κατάστασης του ΑΠΟΕΛ, Γρηγόρης Γεωργίτσας, για διαμαρτυρίες και συγκεκριμένα γιατί ζητούσε να αποβληθεί ο Βέγκα στη φάση του πέναλτι.

** Ο Φοφανά είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής της Ανόρθωσης που έχει ξεκινήσει στο αρχικό σχήμα και στα 20 παιχνίδια πρωταθλήματος.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Κολαούτι έφτασε τα 12 στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ σκόραρε για δεύτερο σερί παιχνίδι -είχε σκοράρει και κόντρα στον Εθνικό Άχνας.

** Δεύτερο φετινό γκολ για το Σέρινταν στο πρωτάθλημα.

** Ο Ούρκο Πάρντο είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής του ΑΠΟΕΛ που έχει αγωνιστεί και στα 20 παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχει χάσει λεπτό.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μάριος Παναγή, με βοηθούς τους Μιχάλη Σωτηρίου και Πέτρο Πέτρου, ενώ τέταρτος ήταν ο Λοΐζος Παναγιώτου.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

ΑΡΣΕΝ ΜΙΧΑΗΛΟΒΙΤΣ: «Ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι. Η φάση με το πέναλτι μας επηρέασε, δεν πιέσαμε ψηλά και γι’ αυτό έκανε ευκαιρίες το ΑΠΟΕΛ. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε το... πάνω χέρι, η ομάδα λειτούργησε σωστά, πιέσαμε, καταφέραμε να ισοφαρίσουμε, αλλά δεχθήκαμε το δεύτερο γκολ από ατυχία και από κάποια λάθη δικά μας στη μεσαία γραμμή. Ήμασταν πολύ καλοί σήμερα και πρέπει οι παίκτες να σηκώσουν το... κεφάλι. Ο Βέγκα τραυματίστηκε σοβαρά, θα χρειαστεί εγχείρηση στο ζυγωματικό και θα μείνει εκτός για τουλάχιστον ένα μήνα. Συγχαρητήρια στο ΑΠΟΕΛ, κοιτάζουμε το επόμενο παιχνίδι».

ΜΑΚΗΣ ΑΓΓΕΛΙΝΑΣ: «Για την ομάδα μας ήταν μια πολύ σημαντική νίκη, γιατί επιτεύχθηκε πάνω σε ένα μεγάλο αντίπαλο. Ήταν η δεύτερη νίκη πάνω σ έναν εκ των διεκδικητών του τίτλου. Μετά την ισοπαλία της ΑΕΛ πλησιάσαμε περισσότερο στην κορυφή. Είχαμε τη δυνατότητα να... καθαρίζαμε πιο νωρίς το παιχνίδι, καθώς βρήκαμε τις ευκαιρίες και αντ’ αυτού βάλαμε στο παιχνίδι την Ανόρθωση. Αντιδράσαμε, όμως, σωστά και με ένα υπέροχο γκολ του Σέρινταν κερδίσαμε το παιχνίδι. Έχουμε άλλο ένα ντέρμπι μπροστά μας και είμαστε υποχρεωμένοι να το κερδίσουμε».