Παλικ-Άρη! (Φώτος / Βίντεο)

15.03.2014 - 17:55

Με πρωταγωνιστή τον Πιντσέλι που έδωσε δυο ασίστ, ο Άρης πέτυχε παλικαρίσια νίκη επί της Ανόρθωσης με 2-0 και έμεινε ζωντανός στην προσπάθεια αποφυγής της απευθείας διαβάθμισης. Για την "Ελαφρά Ταξιαρχία" σκόραραν Γιούσεφ (43') και Τουράν (59') ενώ οι δυο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι.

Περισσότερες φάσεις η Ανόρθωση... περισσότερη ουσία ο Άρης

Το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό στο πρώτο μέρος, με πολλές φάσεις και γρήγορο ρυθμό. Οι δυο ομάδες έδειξαν από την αρχή ότι είχαν διάθεση να επιτεθούν και να τα δώσουν όλα για τη νίκη, ο Άρης βρήκε τον τρόπο να φτάσει πρώτος στο γκολ και έτσι πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Η "Κυρία" ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο μισό και απείλησε τέσσερις φορές με σουτ των Οχαγιόν (1'), Μπεσέρα (11'), Κάλβο (21') και Γκριγκαλασβίλι (23'), όμως πότε ο Κωνσταντίνου και πότε η αστοχία, δεν επέτρεψαν στην Ανόρθωση να κάνει το γκολ.

Απ' εκεί και πέρα ο Άρης ισορρόπησε και ανέβηκε πιο ψηλά, με τον Τουράν στο 29' να κάνει πολύ ωραία προσπάθεια και να σουτάρει από πλάγια αλλά να μην μπορεί να νικήσει τον Κωνσταντίνου, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 30' έπιασε το πλασέ στην κίνηση, όμως ήταν άστοχος. Τελικά, η ομάδα του Τον Κάανεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το ανέβασμά της και στο 43' έκανε το 1-0 με ωραίο πλασέ του Γιούσεφ στην κίνηση, μετά από εξαιρετική μπαλιά του Πιντσέλι.

Δυνατό ξεκίνημα, 2-0, δοκάρι και... τέλος

Έχοντας το προβάδισμα, ο Άρης είχε και την ψυχολογία και έκανε πολύ δυνατό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο... Η ομάδα του Τον Κάανεν έκλεισε την Ανόρθωση και έφτιαχνε συχνά τις προϋποθέσεις για ακόμα ένα γκολ ενώ στο 54' έχασε την μεγάλη ευκαιρία: Μετά από εκτέλεση πλαγίου από δεξιά, ο Ντάεμεν κινήθηκε ανενόχλητος στην περιοχή και έπιασε δυνατό σουτ, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι αφού σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Και αφού στο 57' ακολούθησε άλλη μια μεγάλη φάση για τον Άρη με σουτ του Πιντσέλι που έφυγε μόλις έξω, τελικά έγινε και το 2-0 στο 59', με κεφαλιά του Τουράν μετά από γέμισμα του Πιντσέλι. Η εξέλιξη ήταν απόλυτα φυσιολογική αφού η Ανόρθωση... ξέχασε να επιστρέψει στο γήπεδο μετά την ανάπαυλα.

Κάπου εκεί η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου προσπάθησε να αντιδράσει και θα μπορούσε να μειώσει στο 64', όμως ο Οχαγιόν στάθηκε άτυχος αφού το εξαιρετικό κτύπημα φάουλ που έκανε, σταμάτησε στην οριζόντια δοκό, στιγμή όπου ουσιαστικά... τελείωσε και το παιχνίδι αφού η Ανόρθωση έδειχνε πως δεν είχε τις δυνάμεις να επιστρέψει.

Ακόμα και όντας πολύ μέτρια, η "Κυρία" είχε άλλη μια ευκαιρία να μειώσει αρκετά νωρίς, όμως το σουτ του Μπεσέρα από το ύψος του πέναλτι στο 70ο λεπτό, έφυγε μακριά. Σταδιακά ο Άρης "μαζεύτηκε" και σκεφτόταν μόνο την άμυνα, κάτι που έδωσε στην Ανόρθωση την ευκαιρία να απειλήσει. Στο 80' ο Μακρής έκανε το σουτ και ο Κωνσταντίνου ήταν έτοιμος ενώ ο Κύπριος τερματοφύλακας έπιασε και το πλασέ του Κολαούτι στο 83΄.

Στο επόμενο λεπτό ήταν η σειρά των γηπεδούχων να χάσουν σημαντική ευκαιρία, όταν ο Άντιτς έδιωξε την μπάλα πριν αυτή περάσει την γραμμή μετά από σουτ του Χριστοφόρου. Στο δεκάλεπτο που ακολούθησε δεν έγινε κάτι αξιοσημείωτο, έτσι ο Άρης διατήρησε το προβάδισμα, κατέκτησε το τρίποντο και μπορεί να ελπίζει ότι... θα παίξει και στην β' φάση του πρωταθλήματος.

Άρης (Τ. Κάανεν): Κωνσταντίνου, Ολίβα, Οζίας, Χριστοφόρου, Χαραλάμπους, Ντάεμεν, Πιντσέλι (91' Θεοδώρου), Οκόγιε, Τουράν, Χάκολα (46' Τίμοφ), Γιούσεφ (75' Κέρκεζ)

Ανόρθωση (Ν. Κωστένογλου): Κωνσταντίνου, Λοΐζίδης, Ζόρζε, Οικονόμου, Θεοδώρου (58' Φοφανά), Σιέλης (34' Άντιτς), Οχαγιόν, Γκριγκαλασβίλι (68' Μακρής), Μπεσέρα, Κάλβο, Κολαούτι

Κίτρινες: Ολίβα, Ντάεμεν / Άντιτς (8η)

Ενδιαφέρουν

- Η αντικατάσταση του Σιέλη από τον Άντιτς ήταν αναγκαστική λόγω προβλήματος του πρώτου.

- Το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Κρίστερ Γιούσεφ ενώ ο Τουράν έφτασε στα έξι.

- Ο Μίχαϊ Ντίνα ήταν στην αρχική εντεκάδα, όμως τραυματίστηκε στην προθέρμανση (θλάση στο γαστροκνήμιο) και την θέση του πήρε ο Χαραλάμπους.

- Στο παιχνίδι του Α΄ Γύρου η Ανόρθωση είχε επικρατήσει με 1-0.

- Η αναμέτρηση ξεκίνησε με πέντε λεπτά καθυστέρηση.

- Διαιτητής ήταν ο Μάριος Παναγή, με βοηθούς τους Μάριο Δημητριάδη και Νίκο Καλησπέρα, ενώ τέταρτος ο Μάριος Νικολάου.