"Διπλό" και... φουλ για Ευρώπη (φώτος/δηλώσεις)

19.03.2014 - 17:30

Με γκολ του Σεσίνια στο δεύτερο μέρος, ο Ερμής πέρασε από το "Αντώνης Παπαδόπουλος" όπου κέρδισε την Ανόρθωση με 0-1, έτσι συνέχισε... απτόητος την πορεία εξόδου στην Ευρώπη.

Οι δυο ομάδες πρόσφεραν αρκετά καλό θέαμα στο πρώτο ημίχρονο αφού έπαιξαν ανοικτά για το γκολ. Η Ανόρθωση έφτιαξε την πρώτη ευκαιρία στο 6', με τον Κολαούτι να "σημαδεύει" το δοκάρι με δυνατό σουτ ενώ στο 11' ο Αργεντινός είχε νέα πολύ καλή στιγμή με κεφαλιά την οποία απέκρουσε ο Αραμπατζής.

Από την πλευρά του, ο Ερμής απείλησε ουσιαστικά για πρώτη φορά στο 17' μετά από ωραία προσπάθεια του Μοράν όμως ο Κωνσταντίνου έκανε το μπλοκ, ενώ ο Κύπριος πορτιέρο έπιασε και το σουτ του Παουλίνιο δυο λεπτά αργότερα.

Στο 31' μια κεφαλιά του Ντε Πίνα έφυγε έξω, όπως και το σουτ του Κολαούτι στο 36' έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με την "λευκή" ισοπαλία.

Με γκολ... από τα αποδυτήρια ξεκίνησε η "επανάληψη" και αφού πρώτα στο 46' ο Φοφανά έχασε φοβερή ευκαιρία όταν πέρασε και τον Αραμπατζή όμως πλάσαρε στο δοκάρι. Αντίθετα, ο Ερμής ήταν πιο τυχερός ένα λεπτό αργότερα αφού το σουτ του Σεσίνια κόντραρε στον Αβραάμ και κατέληξε στο πλεκτό για το 0-1.

Μετά το 0-1 άλλαξε η εικόνα του αγώνα, με την Ανόρθωση να μην μπορεί να οργανωθεί και τον Ερμή να προσπαθεί να κρατήσει. Στο 64', ωστόσο, η "Κυρία" πλησίασε την ισοφάριση, όμως ο Αραμπατζής ήταν έτοιμος και έδιωξε την μπάλα μετά την προσπάθεια του Τσίνα να απομακρύνει.

Και αφού γλίτωσε το... κάζο, ο Ερμής στο 66' πλησίασε το δεύτερο γκολ και πάλι με τον Σεσίνια, όμως ο Σιέλης πάνω στην γραμμή έδιωξε την μπάλα μετά το τεχνικό σουτ.

Απ' εκεί και πέρα ο ρυθμός έπεσε και οι φάσεις έγιναν ακόμα λιγότερες αφού έλειψε η τεράστια ευκαιρία. Ο Ερμής κράτησε το 0-1 χωρίς πολύ δυσκολία και έτσι εκμεταλλεύτηκε τις απώλειες της Ομόνοιας στο ντέρμπι με το ΑΠΟΕΛ, με τον καλύτερο τρόπο.

Ανόρθωση (Ν. Κωστένογλου): Κωνσταντίνου, Ζόρζε, Μαραγκός (68' Θεοδώρου), Κάλβο (75' Δημητρίου), Κολαούτι, Σιέλης, Μπεσέρα (73' Μακρής), Φοφανά, Αβραάμ, Λοϊζίδης, Οχαγιόν

Ερμής (Ν. Παναγιώτου): Αραμπατζής, Μαχράτζε, Σεσίνια (83' Οκκάς), Ενρίκε (86' Παπαθανασίου), Αλίμι (78' Ζάρκοβιτς), Ταραλίδης, Μοράν, Τσίνα , Παουλίνιο, Ντε Πίνα, Μπεμπά

Κίτρινες: Ζόρζε (4η), Σιέλης / Σεσίνια, Μοράν

* Διαιτητής ήταν ο Λεόντιος Τράττος. Βοηθοί οι Μιχάλης Σωτηρίου - Μιχάλης Τσεντής, τέταρτος ο Θωμάς Μούσκος και παρατηρητής ο Κύρος Γεωργίου.

* Στο ματς του πρώτου γύρου οι δυο ομάδες είχαν μείνει στο 0-0.

* Τέταρτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Σεσίνια.

Δηλώσεις προπονητών:

Νίκος Κωνστένογλου: «Ξεκινήσαμε πολύ καλά το παιχνίδι και είχαμε δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να προηγηθούμε. Στο δεύτερο δοκάρι του Φοφανά μετά από περίεργες συνθήκες δεχθήκαμε το γκολ. Δε έχω παράπονο από τους παίκτες όμως κρίνω ότι αυτές οι δύο φάσεις ήταν καθοριστικές. Αναγνωρίζω ότι είμαι σε μια μεγάλη ομάδα και που δεν μπορώ να δώσω χαρά στον κόσμο. Ο κόσμος θέλει ερέθισμα, επιτυχίες για να επιστρέψει στο γήπεδο. Πέραν των όλων άλλων προβλημάτων που έχουμε, δεν έχουμε και πολλές επιλογές. Είχα 17 παίκτες στην αποστολή εκ των οποίων οι 3 ήταν τερματοφύλακες. Είμαστε σε μια δύσκολη, μεταβατική περίοδο όμως έχουμε ελάχιστες επιλογές. Υπάρχουν τραυματίες, τιμωρημένοι και κάποιοι παίκτες έφυγαν. Θα συνεχίσουμε τη πορεία μας. Ζητώ υπομονή, είμαι ο πρώτος που στενοχωριέμαι με αυτή την κατάσταση στην ομάδα».

Νίκος Παναγιώτου: «Κάναμε ακόμα ένα μεγάλο βήμα προς τον μεγάλο στόχο και στο όνειρο για Ευρώπη. Ίσως γινόμαστε κουραστικοί, δεν το θέλουμε αλλά αυτό που ζούμε είναι πρωτόγνωρο. Ξέραμε ότι η Ανόρθωση βασανιζόταν από πολλά προβλήματα. Εύχομαι από καρδιάς να τα ξεπεράσει αλλά θέλαμε να το εκμεταλλευτούμε. Η Ανόρθωση μπήκε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο. Φανήκαμε τυχεροί στο δοκάρι του Κολαούτι. Μετά δώσαμε τον δικό μας ρυθμό στο παιχνίδι και οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους. Στο δεύτερε ημίχρονο μας βοήθησε πάρα πολύ το γκολ που πετύχαμε. Είμαι ευχαριστημένος από τα παιδιά».