Αρχηγική ανατροπή και φουλ για τετράδα (φώτος)

30.03.2014 - 17:08

Η Ανόρθωση προηγήθηκε στο 4' με τον Κολαούτι, όμως με δυο γκολ του αρχηγού της, Γιώργου Εφραίμ (22' πέναλτι, 28') και ένα του Σκέμπρι (91') η Ομόνοια γύρισε το ντέρμπι του "ΓΣΠ", το οποίο κέρδισε με 3-1. Η πρώτη νίκη με τον Κώστα Καϊάφα στον πάγκο βάζει το "τριφύλλι" σε τροχιά τετράδας και εξασφάλισης της Ευρωπαϊκής συμμετοχής, αφού πλέον ο Ερμής είναι μόνο ένα βαθμό... μακριά. Με δέκα παίκτες έπαιξε η "Κυρία" από το 21', μετά την αποβολή του Ζόρζε με απευθείας κόκκινη, στην φάση του πέναλτι πάνω στον Εφραίμ.​

Το πρώτο ημίχρονο...

Τρία γκολ και αρκετές φάσεις στο πρώτο μέρος, σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς ως προς το θέαμα αφού μόλις στο 4ο λεπτό σημειώθηκε το πρώτο γκολ και ανήκε στους φιλοξενούμενους... Η Ανόρθωση εκμεταλλεύτηκε το λάθος της Ομόνοιας στον χώρο του κέντρου, ο Μαραγκός βρήκε τον Μακρή και αυτός έδωσε στον Κολαούτι, που έκανε το 0-1 φτάνοντας τα 13 προσωπικά τέρματα.

Μετά το γκολ σταδιακά οι "πράσινοι" ανέβηκαν κάπως και προσπάθησαν για την ισοφάριση, με την φάση του 20ου λεπτού να αλλάζει τις ισορροπίες... Η Ομόνοια κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ζόρζε στον Εφραίμ, ενώ ο Πορτογάλος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο αρχηγός της Ομόνοιας, που έκανε το 1-1, απαντώντας γρήγορα στο γκολ της Ανόρθωσης.

Η εξέλιξη έκανε τους γηπεδούχους φαβορί αφού έπαιζαν με παίκτη περισσότερο και λίγο αργότερα επιβεβαίωσαν τον "τίτλο" αυτό αφού στο 28' ο Εφραίμ με δυνατό σουτ εκτός περιοχής έκανε το 2-1 και ολοκλήρωσε την... προσωπική ανατροπή.

Έχοντας το σκορ, την ψυχολογία και την αριθμητική υπεροχή, το "τριφύλλι" διατήρησε την υπεροχή μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, φτιάχνοντας άλλες μια-δυο φάσεις όπου θα μπορούσε να σκοράρει και να "σιγουρέψει" το τρίποντο, όμως δεν τα κατάφερε...

Το δεύτερο ημίχρονο...

Όπως ξεκίνησε το πρώτο πήγε να ξεκινήσει και το δεύτερο ημίχρονο, δηλαδή με γκολ για την Ανόρθωση, όμως το γυριστό σουτ του Κολαούτι στο 48' σταμάτησε στο δοκάρι... "Απάντησε" άμεσα στις χαμένες ευκαιρίες η Ομόνοια, με τον Βαλβέρδε να έχει τις λύσεις στο τετ-α-τετ με τον Σκέμπρι στο 51' και στο κοντινό πλασέ του Φερνάντες στο 52'.

Το σύνολο του Κώστα Καϊάφα διατήρησε την υπεροχή του και στο επόμενο διάστημα και χωρίς να φτιάχνει, πλέον, τις μεγάλες ευκαιρίες, κράτησε μακριά απ' τα καρέ της την Ανόρθωση. Οι δυο προπονητές ολοκλήρωσαν αρκετά νωρίς τις αλλαγές τους, δίνοντας ευκαιρίες και σε άλλους παίκτες και σταδιακά ο ρυθμός έπεσε... κατακόρυφα. Χαρακτηριστικό ότι η επόμενη αξιόλογη φάση σημειώθηκε στο 87', με ένα σουτ του Μαργκάσα που έφυγε έξω.

Τελικά, η Ομόνοια μετά από αρκετές χαμένες ευκαιρίες, κατάφερε να "τελειώσει" το παιχνίδι στο 91', όταν ο Σκέμπρι σκόραρε το τρίτο γκολ με κοντινό πλασέ μετά από πάσα του Αλίπιο και "σφράγισε", έτσι, το τρίποντο για την ομάδα του.

Ομόνοια (Κ. Καϊάφας): Μορέιρα, Θερβέρα, Σκαραμοτσίνο, Σερφά, Λεάντρο (60' Πλατινί), Σερτζίνιο, Μαργκάσα, Φερνάντες (70' Αλίπιο), Εφραίμ, Ρούμπιο (46' Ασίς), Σκέμπρι

Ανόρθωση (Ν. Κωστένογλου): Βαλβέρδε, Άντιτς, Σιέλης, Ζόρζε, Αβραάμ (50' Λαΐφης), Θεοδώρου, Μαραγκός, Μπεσέρα (73' Χρυσοχός), Μακρής (24' Λοϊζίδης), Κάλβο, Κολαούτι

Κίτρινες: Θερβέρα / Αβραάμ, Μπεσέρα

Κόκκινες: - / Ζόρζε

* Στα 13 γκολ στο πρωτάθλημα ανέβηκε ο Ρομπέρτο Κολαούτι.

* Στα τρία γκολ ο Γιώργος Εφραίμ.

* Πρώτη συμμετοχή για τον Θεόφιλο Χρυσοχό.

* Στα 12 γκολ ο Αντρέ Σκέμπρι.

* Στον πρώτο γύρο είχε κερδίσει η Ανόρθωση 3-1 και στον δεύτερο η Ομόνοια με 3-2.

* Διαιτητής ήταν ο Λεόντιος Τράττος, βοηθοί οι Μιχάλης Σωτηρίου - Αριστείδης Χρίστου, τέταρτος ο Μάριος Παναγή και παρατηρητής ο Ιωάννης Χατζηιωσήφ.