Φύλλο και φτερό την "Κυρία" και βλέπει τον τελικό των τελικών (Φώτος / Βίντεο)

11.05.2014 - 19:46

Τη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία του στα εντός έδρας ντέρμπι με αντίπαλο την Ανόρθωση πέτυχε το βράδυ της Κυριακής (11/05) το ΑΠΟΕΛ, το οποίο συνέτριψε την "Κυρία" με 8-1 -η προηγούμενη ήταν το 6-0 την περίοδο 1936-37, ενώ ισοφάρισε τη μεγαλύτερη νίκη γενικότερα επί της ομάδας της Αμμοχώστου την οποία είχε κερδίσει εκτός έδρας την ίδια σεζόν με το ίδιο σκορ (8-1). Τα πάντα κρίθηκαν στο 17΄, όταν το συγκρότημα του Δώνη ήδη προηγείτο με 2-0 κι αγωνιζόταν και με ποδοσφαιριστή περισσότερο, αφού αποβλήθηκε ο Οικονόμου με απευθείας κόκκινη κάρτα. Χατ-τρικ έκανε ο Ντε Βινσέντι, δύο γκολ σημείωσε ο Κακά, ενώ από ένα γκολ σκόραραν οι Αμορίν, Σέρινταν και Σέρτζιο. Το γκολ της ομάδας της Αμμοχώστου, η οποία γνώρισε ντροπιαστική ήττα, προήλθε και πάλι από αντίπαλο, αφού ο Μοράις έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Πλέον, οι "γαλαζοκίτρινοι" της Λευκωσίας θα... παίξουν τα ρέστα τους στον τελικό του πρωταθλήματος με αντίπαλο την ΑΕΛ στη Λεμεσό (Σάββατο 17 Μαΐου) και θα κάνουν το Back2Back μόνο εάν κερδίσουν. Σε αντίθετη περίπτωση, πρωταθλήτρια θα αναδειχθεί η ομάδα της Λεμεσού.

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε την αναμέτρηση η ομάδα του Γιώργου Δώνη, αφού μόλις στο 5΄ ο Κακά με κεφαλιά και μετά από σέντρα του Σέρτζιο... νίκησε τον Τέκια, "γράφοντας" το 1-0.

Oι γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι για να "καθαρίσουν" από νωρίς το παιχνίδι και αφού... απείλησαν στο 12΄, όταν το συρτό σουτ του Γκόμες... έφυγε μόλις άουτ, στο 16΄ κέρδισαν πέναλτι για ανατροπή του Σέρινταν από τον Οικονόμου -σωστά ο διαιτητής κατελόγισε την παράβαση-, με τον Κύπριο αμυντικό να αντικρίζει και την κόκκινη κάρτα.

Ο Ντε Βινσέντι, που ανέλαβε την εκτέλεσή του, δεν λάθεψε, και... νίκησε τον Τέκια από τα έντεκα βήματα, "γράφοντας" το 2-0 στο 17΄.

Έξι λεπτά αργότερα, το ΑΠΟΕΛ πέτυχε και τρίτο γκολ, με σκόρερ και πάλι τον Ντε Βινσέντι. Ο Αργεντινός άλλαξε την μπάλα με το Σέρινταν και με όμορφο πλασέ... νίκησε εκ νέου τον κήπερ των φιλοξενούμενων, σημειώνοντας παράλληλα το δεύτερό του προσωπικό τέρμα.

Παρά τη διαφορά των τριών τερμάτων και της αριθμητικής τους υπεροχής, οι "γαλαζοκίτρινοι" δεν σταμάτησαν να πιέζουν και για άλλο γκολ κι αφού κέρδισαν νέο πέναλτι στο 31΄ για ανατροπή του Ντε Βινσέντι από τον Τέκια -σωστά ο διαιτητής κατελόγισε την παράβαση-, ο Αργεντινός ήταν και πάλι εύστοχος από τα έντεκα βήματα και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0, ένα λεπτό αργότερα.

Πριν κλείσει το ημίχρονο, το ΑΠΟΕΛ πέτυχε και πέμπτο γκολ. Εκτέλεση φάουλ του Χαραλαμπίδη, πρώτη κεφαλιά του Αντωνιάδη και δεύτερη του Κακά και 5-0 για τους γηπεδούχους στο 40΄ - κακώς μέτρησε το γκολ, αφού στο ξεκίνημα της φάσης ο Αντωνιάδης ήταν σε θέση οφσάιντ.

Ίδια εικόνα και στην επανάληψη, με την ομάδα του Δώνη να... κατεβάζει μεν ρυθμούς, να σημειώνει κι άλλα γκολ, ωστόσο, και να διερύνει το υπέρ της σκορ. Στο 48΄ η κεφαλιά του Σέρινταν... έφυγε άουτ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα και μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χαραλαμπίδη, ο Αμορίν με κεφαλιά... έγραψε το 6-0.

Νέο γκολ για τους γηπεδούχους στο 63΄ με τον Κίλιαν Σέρινταν. Ο Μπενασούρ έκανε την μπαλιά προς τον Ιρλανδό κι αυτός αφού απέφυγε το Ζόρζε με δυνατό σουτ... έγραψε το 7-0.

Στη συνέχεια, το ΑΠΟΕΛ έχασε κι άλλες ευκαιρίες για να διευρύνει το υπέρ του σκορ, για να τα καταφέρει εν τέλει με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σέρτζιο στο 81΄.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, η "Κυρία" πέτυχε το γκολ της τιμής, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Οχαγιόν και κεφαλιά του Άντιτς, η μπάλα... χτύπησε στο Μοράις και κατέληξε στα δίχτυα του Πάρντο, με το 8-1 να είναι και το τελικό σκορ.

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Σέρτζιο, Αντωνιάδης, Αμορίν (55΄ Σαντίν), Κακά, Μοράις, Βινίσιους (46΄ Μπενασούρ), Γκόμες, Χαραλαμπίδης, Ντε Βινσέντι (46΄ Αδόρνο), Σέρινταν.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Τέκια, Λοϊζίδης, Άντιτς, Οικονόμου, Λαΐφης, Θεοδώρου, Μάκος, Γκριγκαλασβίλι (55΄ Μακρής), Μπεσέρα, Κάλβο (18΄ Ζόρζε), Κολαούτι (69΄ Οχαγιόν).

Κίτρινες Κάρτες: Mπεσέρα, Τέκια, Μάκος (10η).

Κόκκινες Κάρτες: Οικονόμου (απευθείας).

** "Κόπηκαν" 6.255 εισιτήρια.

** Αυτή είναι η τέταρτη φορά που αναμετρήθηκαν οι δύο ομάδες τη φετινή σεζόν. Στον αγώνα του Α΄ Γύρου το ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 1-0, ενώ στο παιχνίδι του Β΄ Γύρου κέρδισε με 2-1. Η πρώτη αναμέτρηση για τη φάση των πλέι οφ βρήκε και πάλι νικητές τους «γαλαζοκίτρινους» με 1-0.

** Με τέσσερις αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 34ης αγωνιστικής και 8ης της Β΄ Φάσης του πρωταθλήματος με αντίπαλο την Ομόνοια παρέταξε το ΑΠΟΕΛ ο Γιώργος Δώνης. Ο Αντωνιάδης πήρε τη θέση του Πιπίνη, ο Κακά του Ολιβέιρα, ο Μοράις του Αλεξάνδρου και ο Σέρινταν του Μαντούκα.

** Με δύο αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 34ης αγωνιστικής και 8ης της Β΄ Φάσης του πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Ερμή Αραδίππου παρέταξε την Ανόρθωση ο Νίκος Κωστένογλου. Ο Λοΐζίδης πήρε τη θέση του Ζόρζε και ο Θεοδώρου του Οχαγιόν.

** Επιστροφή για το Σέρινταν στο αρχικό σχήμα του ΑΠΟΕΛ, μετά τις 13 Απριλίου και την εκτός έδρας νίκη επί της Ανόρθωσης με 1-0.

** Πριν από την έναρξη του αγώνα, οι ιθύνοντες του ΓΣΠ... καθάρισαν τον αγωνιστικό χώρο, αφού λόγω της βροχόπτωσης στην πρωτεύουσα, το... χορτάρι μάζεψε αρκετό νερό και θα δυσκόλευαν τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών.

** Την αναμέτρηση παρακολούθησε και ο τεχνικός διευθυντής της Ανόρθωσης, Τεντ Φαν Λέουβεν.

** Kλειστή και σε αυτό το παιχνίδι η νότια κερκίδα, λόγω τιμωρίας του ΑΠΟΕΛ.

** Με τα γκολ που σημείωσε ο Κακά έφτασε τα 3 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Με τα γκολ που σημείωσε ο Ντε Βινσέντι έφτασε τα 12 στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ σκόραρε για δεύτερη σερί αγωνιστική.

** Τρίτο φετινό γκολ για τον Αμορίν στο πρωτάθλημα.

** Τέταρτο γκολ για το Σέρινταν στο φετινό πρωτάθλημα.

** Δεύτερο φετινό γκολ για το Σέρτζιο στο πρωτάθλημα.

** Δέκα κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Μάκος και θα απουσιάσει από τον τελευταίο αγώνα πρωταθλήματος της Ανόρθωσης με αντίπαλο τον Απόλλωνα.

** Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Κώστας Ψευδιώτης, με βοηθούς τους Αριστείδη Χρίστου και Πανίκο Δημητρίου, ενώ τέταρτος ήταν ο Λούκας Σωτηρίου.