Φινάλε με καλή μπάλα και... συμβιβασμό (Φώτος)

18.05.2014 - 17:31

Μετά από ένα πολύ καλό παιχνίδι στο "Αντ. Παπαδόπουλος", με ρυθμό και φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, Ανόρθωση και Απόλλωνας συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 2-2 στο απογευματινό παιχνίδι της Κυριακής (18/05), στο πλαίσιο της 36ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Ο Απόλλωνας προηγήθηκε νωρίς με πέναλτι ρου Μεριέμ, η Ανόρθωση... γύρισε το παιχνίδι με δύο γκολ του Γκριγκαλασβίλι πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο και ο Χάμπερ στο 91' διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Οριστικά στο Γιουρόπα Λιγκ ο Απόλλωνας, αφού ότι και αν αποφασιστεί από την Δικαστική Επιτροπή στο παιχνίδι ΑΕΛ - ΑΠΟΕΛ, θα τερματίσει στην 3η θέση.

Καλύτερο ξεκίνημα με Κολαούτι

Ελαφρώς καλύτερη η Ανόρθωση στο ξεκίνημα, έφτιαξε τις πρώτες φάσεις για γκολ με τον Κολαούτι. Ο Αργεντινός φορ στο 5' μετά από εκτέλεση φάουλ του Λαΐφη δεν πρόλαβε από κοντά να βρει την μπάλα και να σκοράρει ενώ στο 12' έχασε σπουδαία ευκαιρία, αφού στο τετ α τετ νικήθηκε από τον Βάλε.

Πρώτη φάση και γκολ - πέναλτι

Στο 14', στην πρώτη του αξιόλογη φάση ο Απόλλωνας ευτύχησε να φτάσει πρώτος στο γκολ και να θέσει τις βάσεις για την νίκη. Ο Γκιέ κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ζόρζε και ο Μεριέμ που ανέλαβε την εκτέλεση ήταν εύστοχος... ανοίγοντας το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Απάντηση με πανέμορφο γκολ

Η απάντηση της Ανόρθωσης ήρθε 17 λεπτά αργότερα. Συγκεκριμένα στο 31' μετά από εκτέλεση κόρνερ του Οχαγιόν, ο Γκιέ έδιωξε όμως η μπάλα έφτασε στον Γκριγκαλασβίλι ο οποίος με σουτ στην κίνηση την έστειλε στα δίκτυα του Βάλε, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα με ένα πανέμορφο γκολ.

Ολική ανατροπή με τον ίδιο... δράστη

Στο 45', στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου η Ανόρθωση έφτασε στην ολική ανατροπή με... δράστη τον ίδιο παίκτη που έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ο Γκριγκαλασβίλι έγινε αποδέκτης της κεφαλιάς πάσας του Μακρή και μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, πλάσαρε εύστοχα τον Βάλε... γράφοντας το 2-1 για την "Κυρία".

Καλύτερη η Ανόρθωση, ευκαιρία με Λόπες ο Απόλλωνας

Χωρίς ιδιαίτερες φάσεις το ξεκίνημα της επανάληψης, με την Ανόρθωση να εξακολουθεί να... πατά καλύτερα και να έχει κάποιες προϋποθέσεις με Κάλβο, Οχαγιόν και Γρκγικαλασβίλι για να φτάσει και σε τρίτο γκολ, χωρίς αποτέλεσμα. Στο 61΄ο Απόλλωνας έχασε την πρώτη του καλή ευκαιρία για ισοφάριση, όμως μετά από ενέργεια του Παπουλή ο Λόπες σούταρε άστοχα από πλεονεκτική θέση.

Πίεσε ο Απόλλωνας

Στο τελευταίο τέταρτο όπως αναμενόταν ο Απόλλωνας έριξε όλο το βάρος στην επίθεση ψάχνοντας αρχικά την ισοφάριση και στην συνέχεια την ολική ανατροπή, όμως αυτό άφησε κενούς διαδρόμους και η Ανόρθωση που οπισθοχώρησε έδειχνε ικανή  να κάνει την ζημιά στην αντεπίθεση. Στο 79' ο Γκιέ τροφοδότησε τον Γκαρσία όμως ο Ισπανός είδε την μπάλα να φεύγει λίγο έξω ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μακρής έφυγε στην... κόντρα και έκανε το σουτ, όμως ο Βάλε έδιωξε σε κόρνερ.

Ισοφάρισε με Χάμπερ

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση. Ο Ρομπέρ έκανε μία από τις γνωστές του... φαρμακερές σέντρες και ο Χάμπερ να την εκμεταλλεύεται και να διαμορφώνει το τελικό Ανόρθωση - Απόλλων 2-2.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Βαλβέρδ, Λοϊζίδης, Λαΐφης, Ζόρζε, Άντιτς, Θεοδώρου, Οχαγιόν (68'Ανδρέου), Γκριγκαλασβίλι, Μακρής, Κάλβο, Κολαούτι (46'Γκαρσία).

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Στυλιανού, Ρομπέρ, Χαραλάμπους, Μερκής (90'Γκουγιόν), Μεριέμ, Χαμντανί, Λόπες (77'Γκαρσία), Παπουλής, Ρέινα (46'Χάμπερ), Γκιέ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ζόρζε, Άντιτς, Θεοδώρου - Μερκής.

*Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Χρήστος Ηλία με βοηθούς τους Αθηνόδωρο Ιωάννου και Χρήστο Χρήστου.

​*Ο νέος προπονητής της Ανόρθωσης Αντρέ Πάους μαζί με τον τεχνικό διευθυντή Τεντ Φαν Λέουβεν παρακολούθησε για πρώτη φορά από κοντά την νέα του ομάδα.

*Αναγκαστική ήταν η αλλαγή του Μερκή με τον Γκουγιόν λόγω τραυματισμού του πρώτου.