Η πρώτη του Νίκκι, με... Αζεβέδο (Φώτος - Βίντεο)

21.09.2014 - 20:53

Την πρώτη του νίκη με τον Νικόδημο Παπαβασιλείου στον πάγκο πανηγύρισε το βράδυ της Κυριακής (21/09) ο Ερμής, επικρατώντας με 1-0 της Ανόρθωσης. Οι "φτεροπόδαροι" υποδέχθηκαν την "Κυρία" και έφτασαν στην νίκη χάρις σε γκολ του Ντε Αζεβέδο στο 21', έπειτα από εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Ιμπραϊμι.

Οι επιλογές του Νίκκι

Κάτω απ’ τα γκολπόστ ήταν ο Μπογκαντίνοφ, δεξί μπακ ο Παουλίνιο, αριστερό μπακ ο Τσίνα και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Ουόν και Ντε Πίνα . Αμυντικά χαφ οι Ταραλίδης και Παλαθουέλος, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Ντε Αζεβεδο, δεξί εξτρέμ ο Μοράν, αριστερό εξτρέμ ο Ιμπραΐμι και στην κορυφή της επίθεσης ο Ονίλο.

Οι επιλογές του Πάους

Κάτω απ’ τα γκολπόστ ήταν ο Καμίνσκι, δεξί μπακ ο Οικονόμου, αριστερό μπακ ο Νούχου και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Σεράν και Χόλγκερσον. Αμυντικό χαφ ο Μαϊσουράντζε, δημιουργικά χαφ οι Αμπουρτζάνια και Λαΐφης, δεξί εξτρέμ ο Κάλβο, αριστερό εξτρέμ ο Εντέ και στην κορυφή της επίθεσης ο Ιακοβένκο.

Ξεκίνημα με... υποσχέσεις

Πολύ καλός ο ρυθμός στο ξεκίνημα, κυρίως από πλευράς Ερμή με τους γηπεδούχους να ασκούν πίεση ψηλά και να κλέβουν μπάλες, δημιουργώντας τις προϋποθέσεις για γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο 5’ είχαν την πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα με τον Ταραλίδη να εκτελεί φάουλ από καλή θέση και τον Καμίνσκι να… απογειώνεται και διώχνει σε κόρνερ.

Ανέβηκε η Ανόρθωση, το εκμεταλλεύτηκε ο Ερμής

Από το δεκάλεπτο και έπειτα, η Ανόρθωση έδειξε μεγαλύτερη επιθετικότητα, κυρίως με τον δραστήριο Λαΐφη, όμως σε κάθε αντεπίθεση από πλευράς με την μπάλα να κινείται στην πλάτη της άμυνας, η «Κυρία» είχε προβλήματα. Κάπως έτσι ο Ερμής… άνοιξε το σκορ στο 21’, μετά από βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Ιμπραΐμι έγινε αποδέκτης της μπάλας από αριστερά και αφού… άδειασε τον Νούχου, έδωσε «έτοιμο γκολ» στον Ντε Αζεβέδο ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής πλάσαρε εύστοχα τον Καμίνσκι, για το 1-0.

Έδωσε χώρο ο Ερμής, αποσυντονίστηκε η "Κυρία"

Μετά το γκολ του, ο Ερμής προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό και να παίξει χωρίς ρίσκα, θέλοντας να κρατήσουν το μηδέν παθητικό και εκμεταλλευόμενος την επιθετική δραστηριότητα της Ανόρθωσης, να… χτυπήσει στην αντεπίθεση. Η «Κυρία» με την σειρά της, έδειχνε να αποσυντονίζεται με το γκολ που δέχθηκε και μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους, ναι μεν είχε μεγαλύτερη επιθετική διάθεση, όμως χωρίς να μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Μπογκαντίνοφ.

Ξεκίνημα με διπλή ευκαιρία

Με τον Ερμή να χάνει σπουδαία διπλή ευκαιρία ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα. Μετά από βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, o Μοράν βγήκε… φάτσα με τον Καμίνσκι, όμως ο γκολκίπερ της «Κυρίας» απέκρουσε με τα πόδια και στην συνέχεια ο Ονίλο έκανε το δυνατό σουτ, όμως ξανά ο Καμίνσκι έδιωξε εντυπωσιακά. Γενικότερα τα πρώτα λεπτά ήταν σε γρήγορο ρυθμό, όπως στο αντίστοιχο ξεκίνημα του πρώτου μέρους.

Δοκάρι ο Κάλβο

Ο ρυθμός του αγώνα άρχισε να πέφτει, όμως στο τελευταίο εικοσάλεπτο λίγο οι αλλαγές των δύο ομάδων και λίγο η ανάγκη της Ανόρθωσης να επιτεθεί, έκανε το παιχνίδι πιο ελκυστικό. Στο 76' ο Ντε Αζεβέδο πέρασε εξαιρετική πάσα στον Ιμπραΐμι, ο οποίος όμως ολιγώρησε και ανακόπηκε από τον Καμίνσκι ενώ στο επόμενο λεπτό ο Κάλβο ελίχθηκε από αριστερά προς τα μέσα και έκανε το δεξί σουτ, με την μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μπογκαντίνοφ.

Η σειρά του "Ίμπρα" και... τέλος

Το παιχνίδι έγινε... ροντέο, με τον Ερμή να χάνει με την σειρά του σπουδαία ευκαιρία. Ο Ιμπραΐμι έφυγε στην πλάτη της άμυνας, προσποιήθηκε προ του Καμίνσκι και έκανε το σουτ με την μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι και τους γηπεδούχους να... ισοφαρίζουν στα δοκάρια. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με τον Ερμή να παίρνει την νίκη με σκορ 1-0.

ΕΡΜΗΣ: Μποκαντίνοφ, Παουλίνιο, Ουόν, Ντε Πίνα, Τσίνα, Ταραλίδης, Παλαθουέλος, Μοράν, Ντε Αζεβέδο  (78'Μπεμπά), Ιμπραΐμι (85'Παπαθανασίου), Ονίλο (58'Μπελούσο).

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Καμίνσκι, Χόλγκερσον, Σεράν, Νούχου, Οικονόμου (62'Μάκος), Μαϊσουράντζε, Λαΐφης (82'Σαμπάλα), Αμπουρτζάνια, Κάλβο, Εντέ (62'Μακρής), Ιακοβένκο.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ονίλο, Ιμπραΐμι, Παλαθουέλος, Μπελούσο, Ταραλίδης - Κάλβο.

*Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κώστας Ψευδιώτης με βοηθούς τους Μάριο Δημητριάδη και Πανίκο Δημητρίου.

*Με μία αλλαγή σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι με το ΑΠΟΕΛ, παρέταξε την ομάδα του ο Νικόδημος Παπαβασιλείου. Ο Ντε Αζεβέδο πήρε την θέση του Δημητρίου.

*Με μία αλλαγή σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι με την ΑΕΚ, παρέταξε την ομάδα του ο Αντρέ Πάους. Ο Οικονόμου πήρε την θέση του Άντιτς.