Ο Μαντούκα έκανε τη διαφορά... και καρέ νικών για το ΑΠΟΕΛ (Φώτος/Βίντεο)

24.09.2014 - 20:50

Ο Γκουστάβο Μαντούκα ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά στο ντέρμπι ανάμεσα στο ΑΠΟΕΛ και την Ανόρθωση, που διεξήχθη το βράδυ της Τετάρτης (24/09) στο ΓΣΠ, αφού ήρθε από τον πάγκο στο 46΄ και με γκολ στο 65΄... άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη με 2-0. Παράλληλα, ο Βραζιλιάνος κέρδισε το πέναλτι και την αποβολή του Λαΐφη στο 75΄, με τον ίδιο να αστοχεί μεν στην εκτέλεση της εσχάτης των ποινών, αλλά τον Αλωνεύτη να καραδοκεί και να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 76΄. Καλύτερη η φιλοξενούμενη στο πρώτο μέρος, δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο γκολ, με τους "γαλαζοκίτρινους" να... ανεβάζουν στροφές στην επανάληψη και να παίρνουν το τρίποντο, με αποτέλεσμα να κάνουν το τέσσερα στα τέσσερα στο φετινό πρωτάθλημα. Θυμίζουμε ότι ο αγώνας ήταν ορισμένος να διεξαχθεί το Σαββατοκύριακο 23/24 Αυγούστου, όμως αναβλήθηκε λόγω των υποχρεώσεων που είχε τότε στην Ευρώπη το ΑΠΟΕΛ, με τη σύμφωνη γνώμη της αντιπάλου του.

Kαλύτερα ξεκίνησε την αναμέτρηση η ομάδα του Πάους και στο 4΄ είχε μία καλή στιγμή, όταν ο Ιακοβένκο έκανε το σουτ, με την μπάλα να βρίσκει σε αντίπαλο αμυντικό και να... φεύγει κόρνερ.

Από εκεί και πέρα, η Ανόρθωση έλεγχε το ρυθμό του αγώνα, ωστόσο δεν καταγράφηκε κάποια άλλη αξιόλογη φάση μέχρι και το 26΄. Σ' εκείνο το σημείο, η ομάδα της Αμμοχώστου... έφυγε στην αντεπίθεση με τον Κάλβο, που... γύρισε την μπάλα στο Μακρή, το πλασέ του οποίου απέκρουσε ο Χιώτης.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, η "Κυρία"... απείλησε για τρίτη φορά στο παιχνίδι. Ο Κάλβο έκανε την μπαλιά προς τον Ιακοβένκο, που έκανε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Χιώτη.

Νέα καλή στιγμή για τους "κυανόλευκους" στο 38΄. Ο πολύ δραστήριος και σήμερα Κάλβο έδωσε στο Μακρή, που πλάσαρε από καλή θέση, με το Χιώτη ωστόσο να αποκρούει.

Η τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους ήταν για το ΑΠΟΕΛ, για το οποίο ήταν και πρώτη στο παιχνίδι και καταγράφηκε με τη συμπλήρωση 45 λεπτών. Μετά από συνδυασμό των Ντε Βινσέντι και Γκόμες, ο Πορτογάλος έκανε το σουτ, με την μπάλα να... φεύγει μόλις άουτ από την εστία του Βέγκα.

Εν αντιθέσει με το πρώτο μέρος, το ΑΠΟΕΛ μπήκε καλύτερα και πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο στην επανάληψη, ωστόσο μέχρι και το 60΄ δεν είχε καταγραφεί κάποια καλή φάση. Σε εκείνο το λεπτό, οι "γαλαζοκίτρινοι"... απείλησαν για δεύτερη φορά την εστία του Βέγκα, όταν η κεφαλιά του Σέρινταν... έφυγε άουτ από την εστία του Αργεντινού κήπερ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ασκούν έντονη πίεση και στο 65΄ κατάφεραν να... ανοίξουν το σκορ. Ωραία ενέργεια και πάσα του Αντωνιάδη προς το Μαντούκα, με το Βραζιλιάνο με πλασέ από το ύψος του πέναλτι να... νικάει το Βέγκα και να "γράφει" το 1-0.

Δέκα λεπτά αργότερα έμελλε να κριθεί και το παιχνίδι. Ο Μαντούκα μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από το Λαΐφη, με αποτέλεσμα να κερδίσει τόσο το πέναλτι όσο και την αποβολή του ποδοσφαιριστή της Ανόρθωσης με απευθείας κόκκινη κάρτα (Από τον τηλεοπτικό φακό δεν ξεκαθαρίζει κατά πόσον υπήρξε παράβαση. Υπάρχει μία επαφή, αλλά δεν μπορεί κανείς να είναι απόλυτος ότι ήταν όντως παράβαση. Ο διαιτητής ήταν αρκετά μακριά, βλέποντας πλάτη τους ποδοσφαιριστές, ωστόσο είχε τον επιπρόσθετο διαιτητή Αναστασίου κοντά στην περιοχή). Ο Βραζιλιάνος ανέλαβε και την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών, αλλά... νικήθηκε από το Βέγκα, με τον Αλωνεύτη ωστόσο να παίρνει το "ριμπάουντ" και με σουτ να "γράφει" το 2-0 στο 76΄.

Ακολούθως, τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει, παρότι η φιλοξενούμενη προσπάθησε να αντιδράσει, ενώ και η ομάδα του Δώνη είχε ευκαιρίες για να διερύνει το σκορ, με το τελευταίο σφύριγμα του Δημήτρη Μασία να βρίσκει το ΑΠΟΕΛ νικητή με 2-0, με αποτέλεσμα να φτάνει πλέον τους 12 βαθμούς, μετά από τέσσερις αγωνιστικές.

ΑΠΟΕΛ: Χιώτης, Σέρτζιο, Αντωνιάδης, Κακά, Αμορίν, Μοράις, Αρτυματάς (46΄ Μαντούκα), Γκόμες, Αλωνεύτης, Ντε Βινσέντι (63΄ Εφραίμ), Σέρινταν (79΄ Αλεξάνδρου).

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Βέγκα, Άντιτς, Νούχου, Σεράν, Μάκος, Λαΐφης, Μαϊσουράντζε, Αμπουρτζάνια, Κάλβο (82΄ Μαραγκός), Μακρής (75΄ Αβραάμ), Ιακοβένκο (86΄ Γκαρσία).

Κίτρινες Κάρτες: Σέρτζιο, Κακά, Μοράις, Αμορίν - Μαϊσουράντζε, Άντιτς.

Κόκκινες Κάρτες: Λαΐφης (απευθείας).

** "Κόπηκαν" 9.707 εισιτήρια.

** Με οκτώ αλλαγές παρέταξε το ΑΠΟΕΛ ο Γιώργος Δώνης σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος με αντίπαλο την Αγία Νάπα. Ο Χιώτης πήρε τη θέση του Πάρντο, ο Αντωνιάδης του Ρίισε, ο Αμορίν του Καρλάο, ο Μοράις του Βινίσιους, ο Γκόμες του Εφραίμ, ο Αλωνεύτης του Μαντούκα, ο Ντε Βινσέντι του Χαραλαμπίδη και ο Σέρινταν του Σωτηρίου.

** Με τέσσερις αλλαγές παρέταξε την Ανόρθωση ο Αντρέ Πάους σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Ερμή Αραδίππου. Ο Βέγκα πήρε τη θέση του Καμίνσκι, ο Άντιτς του Οικονόμου, ο Μάκος του Χόλγκερσον και ο Μακρής του Εντέ.

** Πρώτη παρουσία του Διονύση Χιώτη στο φετινό πρωτάθλημα.

** Πρώτη παρουσία του Μάριο Βέγκα στο φετινό πρωτάθλημα.

** Πρώτη συμμετοχή στο αρχικό σχήμα της Ανόρθωσης για τους Μάκο και Μακρή στο φετινό πρωτάθλημα.

** Δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ ο Τζον Άρνε Ρίισε, αφού εγγράφηκε μετά την πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

** Δεν είχαν δικαίωμα συμμετοχής με τη φανέλα της Ανόρθωσης οι Εντέ, Χόλγκερσον, Καμίνσκι και Σαμπάλα, που δεν πρόλαβαν να εγγραφούν εγκαίρως στα μητρώα της ΚΟΠ -το παιχνίδι ήταν προγραμματισμένο να διεξαχθεί στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος-, όπως επίσης και ο Οικονόμου, που «κουβαλά» τιμωρία από την περσινή σεζόν.

** Λόγω της τιμωρίας που επιβλήθηκε στο ΑΠΟΕΛ από την περσινή σεζόν το νότιο πέταλο παρέμεινε κλειστό.

** Απείχαν από το ντέρμπι οι οργανωμένοι οπαδοί των δύο ομάδων, λόγω της διαφωνίας τους για την κάρτα οπαδού.

** Σε σύνολο δεκαετίας το ΑΠΟΕΛ ως γηπεδούχο μετρά 9 νίκες, 3 ισοπαλίες και 5 ισοπαλίες.

** Στο ΓΣΠ ο Ομοσπονδιακός μας τεχνικός, Πάμπος Χριστοδούλου, όπως επίσης και ο προπονητής της ΑΕΚ, Τόμας Κρίστιανσεν, αλλά και ο βοηθός προπονητής της ΑΕΛ, Μάριος Νεοφύτου.

** Τέταρτο γκολ για το Μαντούκα στο φετινό πρωτάθλημα, με το Βραζιλιάνο να έχει σκοράρει στα τρία από τα τέσσερα παιχνίδια που έδωσε μέχρι τώρα το ΑΠΟΕΛ.

** Το ΑΠΟΕΛ έχει σκοράρει σε όλα τα παιχνίδια που έδωσε μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα.

** Η Ανόρθωση έχει δεχθεί γκολ σε όλα τα παιχνίδια που έδωσε μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα.

** Πρώτο γκολ για το Στάθη Αλωνεύτη στο φετινό πρωτάθλημα.

** Τρίτη εκτός έδρας ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια για την Ανόρθωση.

** Ο Μάριο Σέρτζιο είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής του ΑΠΟΕΛ που έχει αγωνιστεί και στα τέσσερα παιχνίδια πρωταθλήματος, χωρίς να έχει χάσει λεπτό.

** Οι Ιράκλι Μαϊσουράντζε, Ράζακ Νούχου και Σεράν Πόλο είναι οι τρεις ποδοσφαιριστές της Ανόρθωσης που έχουν αγωνιστεί και στα τέσσερα παιχνίδια πρωταθλήματος, χωρίς να έχουν χάσει λεπτό.

** Διαιτητής ο Δημήτρης Μασιάς, με βοηθούς τους Μιχάλη Σωτηρίου και Αριστείδη Χρίστου. Τέταρτος διαιτητής ο Σωτήρης Βίκτωρος και επιπρόσθετοι διαιτητές οι Ιωάννης Αναστασίου και Αντώνης Χριστοδούλου.