Οι δυο μικροί... την μεγάλη ανατροπή (φώτος)

14.12.2014 - 15:05

Βρέθηκε πίσω στο σκορ με φοβερό γκολ του Οικονομίδη στο 16', όμως η Ανόρθωση έκανε μεγάλη ανατροπή στο ντέρμπι με την Ομόνοια, με πρωταγωνιστές τους μικρούς Λαΐφη και Μακρή. Ο πρώτος ισοφάρισε στο 54' ενώ ο δεύτερος εκμεταλλεύτηκε το "δώρο" του Μορέιρα στο 80' και απο κοντά διαμόρφωσε το τελικό 2-1, χαρίζοντας στην "Κυρία" μια νίκη σε ντέρμπι μετά από 455 μέρες!

Ρυθμός, γκολ, δοκάρι...

Στο πρώτο 15λεπτο ο ρυθμός ήταν αργός και έγινε περισσότερο παιχνίδι κέντρου, με την Ομόνοια να φτιάχνει τις προϋποθέσεις σε μια-δυο περιπτώσεις, αλλά να λείπουν οι μεγάλες ευκαιρίες. Όλα αυτά μέχρι το 16' και την έμπνευση του Οικονομίδη... Ο μέσος των φιλοξενούμενων έπιασε ένα φοβερό σουτ αρκετά μέτρα έξω απ' την μεγάλη περιοχή και νίκησε τον Καμίνσκι για το 0-1.

Η Ανόρθωση πήγε να απαντήσει δυο λεπτά αργότερα, όμως το τεχνικό σουτ του Γκαρσία από το ύψος της περιοχής έφυγε λίγο έξω, ενώ οι "πράσινοι" στο 22' είχαν άλλη μια καλή στιγμή, όμως ο Καμίνσκι ήταν έτοιμος στο σουτ του Ποτέ.

Στο 24' ήταν ξανά σειρά των γηπεδούχων να χάσουν ευκαιρία και μάλιστα πολύ μεγάλη, όταν η καρφωτή κεφαλιά του Αβραάμ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι ενώ στο επόμενο λεπτό η προβολή του Λαΐφη έφυγε έξω. Μετά από ένα δεκάλεπτο χωρίς φάσεις, ο Δημητρίου στο 34' έπιασε ένα μακρινό σουτ, όμως ο Καμίνσκι δεν είχε πρόβλημα. Ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης στο 45' νίκησε - αυτή την φορά - τον Οικονομίδη στο μακρινό σουτ και έδιωξε σε κόρνερ, στην τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους.

Ισοφάριση, λάθος, ανατροπή

Η Ανόρθωση επέστρεψε επιθετικά στο γήπεδο και στο 48' ζήτησε πέναλτι σε σπρώξιμο του Σκαραμοτσίνο πάνω στον Μακρή (φαίνεται ότι ο αμυντικός της Ομόνοιας σπρώχνει με τα χέρια τον επιθετικό της Ανόρθωσης).

Η "Κυρία" στο 54' είχε νέα καλή στιγμή με τον Μακρή να κάνει το πλασέ αλλά τον Μορέιρα να βγαίνει μακριά απ' την εστία του και να διώχνει σε κόρνερ, το οποίο ήταν... μισό γκολ για την Ανόρθωση αφού στην εκτέλεση ο Λαΐφης με κεφαλιά έκανε το 1-1. Μάλιστα η Ομόνοια στο 58' χρειάστηκε μια δύσκολη επέμβαση του Μορέιρα στο μακρινό σουτ του Κάλβο, που κόντεψε να γυρίσει το παιχνίδι μέσα σε μερικά λεπτά.

Οι "πράσινοι" είχαν στο 61' την μοναδική τους μεγάλη ευκαιρία στην "επανάληψη" όταν ο Ασίς βρήκε τον Κιρμ με τακουνάκι στην περιοχή, όμως το κοντινό σουτ του δεύτερου κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

Ακολούθησε ένα κενό από ευκαιρίες διάστημα, με την Ανόρθωση να έχει ελαφρώς την κατοχή, αλλά να λείπουν οι μεγάλες φάσεις παρά την προσπάθεια και των δυο ομάδων για το γκολ. Τελικά αυτό ήρθε στην εστία του Μορέιρα, αφού ένας συνδυασμός τύχης και σωστής τοποθέτησης, έδωσαν στην Ανόρθωση το προβάδισμα. Στο 80' μετά από σέντρα του Αβραάμ στην περιοχή, ο Μορέιρα δεν μπόρεσε να κάνει το μπλοκ, η μπάλα του ξέφυγε και ο Μακρής που ήταν εκεί, την έστειλε στα δίκτυα για το 2-1.

Η Ομόνοια παρά το σοκ του απίστευτου γκολ πήγε να αντιδράσει άμεσα, όμως η κεφαλιά του Ποτέ στο 82' έφυγε λίγο ψηλά ενώ στο 87' μετά από νέο απίστευτο λάθος - αυτή την φορά από τον Σκαραμοτσίνο - ο Ιακοβένκο έφυγε μόνος απέναντι στον Μορέιρα όμως πλάσαρε έξω, σε μια φάση που τελικά δεν έπαιξε ρόλο αφού το 2-1 διατηρήθηκε μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Ανόρθωση: Καμίνσκι, Δημητρίου, Χόλγκερσον, Λαΐφης, Νούχου, Μάκος, Αμπουρτζάνια (84' Μαραγκός), Γκαρσία (64' Ιακοβένκο), Κάλβο, Αβραάμ (95' Κυριάκου), Μακρής

Ομόνοια: Μορέιρα, Κυριάκου, Ακουϊσταπάτσε, Σκαραμοτσίνο, Φυλακτού (75' Γκριγκαλασβίλι), Οικονομίδης, Δημητρίου (70' Ρούμπιο), Μαργκάσα, Ασίς, Κιρμ (84' Ρουσιάς), Ποτέ

Κίτρινες: Χόλγκερσον, Μάκος, Ιακοβένκο (4η) / Κυριάκου, Δημητρίου, Μαργκάσα, Οικονομίδης, Ρούμπιο, Ασίς

Ενδιαφέρουν

- Δεύτερο γκολ για τον Κωνσταντίνο Λαΐφη.

- Πέμπτο γκολ για τον Ανδρέα Μακρή.

- Πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Γιώργο Οικονομίδη.

- Στον πρώτο γύρο είχε επικρατήσει η Ομόνοια με 3-2.

- Διαιτητής ήταν ο Βασίλης Δημητρίου, με βοηθούς την Αγγέλα Κυριάκου και τον Χαράλαμπο Γεωργίου, τέταρτο τον Αντώνη Χριστοδούλου και παρατηρητή το Μιχάλη Λοΐζου.