Εκεί που "έκαιγε"... μίλησε ο Κολαούτι (209 Φώτος)

31.08.2013 - 21:01

Η Ανόρθωση ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι με αντίπαλο την Ομόνοια, που διεξήχθη το βράδυ του Σαββάτου (31/08) στο "Αντώνης Παπαδόπουλος" και με το οποίο άνοιξε η αυλαία του ποδοσφαιρικού πρωταθλήματος 2013-14, αφού επικράτησε των "πρασίνων" με 3-1. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ο Ρομπέρτο Κολαούτι, ο οποίος με δύο γκολ στο τέλος χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Η ομάδα της Αμμοχώστου είχε ανοίξει το σκορ με το Δημητρίου στο 62΄ και ο Γκικίεβιτς είχε ισοφαρίσει προσωρινά για το "τριφύλλι" στο 86΄. Δοκάρι είχαν οι "κυανόλευκοι" με το Φοφανά στη φάση που προηγήθηκε του δεύτερου τέρματος της "Κυρίας".

Το παιχνίδι

Καλύτερα ξεκίνησε την αναμέτρηση η γηπεδούχος και στο 4΄ είχε μία πολύ καλή στιγμή. Ο Οκκάς γύρισε την μπάλα στον Κολαούτι, ωστόσο ο Αργεντινός επιθετικός καθυστέρησε και έδωσε το δικαίωμα στο Μορέιρα να τον σταματήσει.

Ακολούθως, η ομάδα του Ζόρζε Κόστα συνέχισε να... πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 22΄ έχασε ακόμα μία ευκαιρία, όταν ο Φοφανά έκανε ωραία ενέργεια και επιχείρησε το σουτ, με το Μορέιρα να διώχνει σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης, ένα λεπτό αργότερα, η μπάλα έφτασε στον Οκκά, ο οποίος μέσα από την περιοχή σούταρε ψηλά έξω.

Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της Ομόνοιας για να... απειλήσει την εστία του Βαλβέρδε και μάλιστα για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Ο Πλατινί έκανε το γύρισμα, με τον Εφραίμ να μπαίνει στην πορεία της μπάλας και προτού την βρει, ο Δημητρίου τον πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ.

Με τη συμπλήρωση τριάντα λεπτών στο παιχνίδι, η ομάδα της Αμμοχώστου βγήκε και πάλι μπροστά κι έχασε ακόμα μία ευκαιρία για να σκοράρει, όταν το σουτ του Κολαούτι... πέρασε μόλις άουτ.

Αυτή ήταν ουσιαστικά και η τελευταία καλή φάση του πρώτου 45λεπτου, το οποίο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε... με διακοπή μετά από δύο λεπτά αγώνα. Οπαδοί της Ανόρθωσης άναψαν φωτοβολίδες και βεγγαλικά, με κάποια εξ αυτών να πέφτουν και στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να είναι αποπνικτική η ατμόσφαιρα και ο Γιάννης Αναστασίου να διατάξει τη διακοπή του, κάνοντας τις σχετικές προειδοποιήσεις.

Μετά από τρίλεπτη διακοπή ο αγώνας επανήρχισε, με την εικόνα του παιχνιδιού να είναι η ίδια με αυτή στο πρώτο μέρος, αλλά να προστίθεται και το... γκολ στο ντέρμπι και συγκεκριμένα στο 62΄.

Η ομάδα του Ζόρζε Κόστα ήταν αυτή που ευτύχησε να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από σέντρα του Γκαρσία, οι αντίπαλοι αμυντικοί απομάκρυναν την μπάλα, η οποία έφτασε στον Τζέισον Δημητρίου, που με ασύλληπτο σουτ έξω από την περιοχή... έγραψε το 1-0.

Μετά την επίτευξη του γκολ της ομάδας της Αμμοχώστου υπήρξε και πάλι διακοπή στην αναμέτρηση, αφού οι οπαδοί των "κυανόλευκων"... άναψαν εκ νέου φωτοβολίδες και βεγγαλικά, τα οποία έπεσαν στον αγωνιστικό χώρο, για να ακολουθήσουν νέες προειδοποιήσεις και συστάσεις από τα μεγάφωνα του γηπέδου, ενώ και ο αντιπρόεδρος Πανίκος Πούνας έσπευσε να σταματήσει τους οπαδούς της ομάδας του από το να προβαίνουν σε τέτοιες ενέργειες.

Ακολούθως κι αφού κάποιες εκτελέσεις φάουλ της Ανόρθωσης από τους Οχαγιόν και Γκαρσία... έφυγαν άουτ, η ομάδα του Τόνι Σαβέφσκι προσπάθησε να αντιδράσει και στο 75΄... πλησίασε στην ισοφάριση, αλλά ο Βαλβέρδε απέκρουσε το σουτ του Λεάντρο, ενώ και ένα λεπτό αργότερα και μετά από λάθη στην άμυνα της ομάδας της Αμμοχώστου ο Γάλλος τερματοφύλακας πρόλαβε το Γκικίεβιτς.

Νέα καλή στιγμή για τους "πράσινους" στο 81΄, με τον κήπερ των γηπεδούχων να δηλώνει και πάλι παρών. Σουτ του Τέιλορ, νέα επέμβαση από το Βαλβέρδε.

Πέντε λεπτά αργότερα, ωστόσο, ο Γάλλος πορτιέρε δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα στην προσπάθεια του Γκικίεβιτς, όταν μετά από σέντρα του Τέιλορ ο Πολωνός κατάφερε... με το στήθος να "γράψει" το 1-1, φέρνοντας παράλληλα το παιχνίδι στα ίσια.

Είχε προηγηθεί μία καλή ευκαιρία για την "Κυρία" στο 82΄, όταν ο Φοφανά έφευγε μόνος, αλλά τον πρόλαβε ο Θερβέρα, με τον άσο της ομάδας της Αμμοχώστου να μην μπορεί να "καθαρίσει" τον αγώνα.

Στα εναπομείναντα λεπτά το παιχνίδι είχε πλέον... ανοίξει για τα καλά, με τις δύο ομάδες να... ψάχνουν ένα δεύτερο γκολ για να πάρουν τη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Μάλιστα, στην επόμενη καλή φάση σημειώθηκε και πάλι τέρμα, αυτή τη φορά για τους γηπεδούχους. Ο Φοφανά έκανε το σουτ, η μπάλα... σταμάτησε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Γκριγκαλασβίλι σέντραρε στον Κολαούτι, ο οποίος με κεφαλιά "έγραψε" το 2-1 στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Αργεντινός ήταν αυτός που έμελλε να "καθαρίσει" και το παιχνίδι, αφού στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Αλαμπί, πέρασε και το Μορέιρα και δεν δυσκολεύτηκε να "γράψει" το 3-1, διαμορφώνοντας παράλληλα και το τελικό σκορ, βοηθώντας συνάμα την ομάδα του να ξεκινήσει με το... δεξί το νέο πρωτάθλημα κόντρα σε μία ομάδα με τους ίδιους στόχους.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Βαλβέρδε, Δημητρίου, Αβραάμ, Άντιτς, Αλέξα, Μάκος, Οχαγιόν, Οκκάς (84΄ Γκριγκαλασβίλι), Φοφανά (90+7΄ Κάλβο), Γκαρσία, Κολαούτι (90+9΄ Μπεν Σουσιάν).

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μορέιρα, Θερβέρα, Σκαραμοτσίνο, Αλαμπί, Αντράντε, Λεάντρο, Σοάρες (78΄ Τέιλορ), Ασίς, Εφραίμ (46΄ Γκικίεβιτς), Πλατινί, Σκέμπρι.

Κίτρινες Κάρτες: Κολαούτι, Αλέξα, Άντιτς, Γκαρσία, Κάλβο - Ασίς, Λεάντρο, Θερβέρα.

** Το επίσημό του ντεμπούτο στον πάγκο της Ανόρθωσης πραγματοπoίησε ο Ζόρζε Κόστα.

** Το επίσημό του ντεμπούτο με τη φανέλα της Ανόρθωσης πραγματοποίησε ο Τζέισον Δημητρίου, όπως και οι Σότα Γκριγκαλασβίλι και Μπεν Σουσιάν.

** Στο γήπεδο και ο πρώην άσος της Ανόρθωσης, Βίνσεντ Λαμπάν.

** Παρών και ο προπονητής της ΕΝΠ, Σάσα Γιοβάνοβιτς, ο οποίος ήθελε να παρακολουθήσει κυρίως την Ομόνοια, η οποία θα είναι αντίπαλος της ομάδας του τη 2η αγωνιστική στο ΓΣΠ.

** Με πέντε νέα πρόσωπα (Δημητρίου, Μάκος, Γκαρσία, Φοφάνα και Κολαούτι) στην ενδεκάδα η «Κυρία» σε σχέση με την περσινή ομάδα.

** Με δύο νέα πρόσωπα (Θερβέρα και Πλατινί) στην ενδεκάδα η Ομόνοια σε σχέση με την περσινή ομάδα.

** Στο κέντρο της άμυνας της Ανόρθωσης πήραν θέση ο Γρηγόρης Μάκος και Μάρκο Άντιτς.

** Σωστές οι τέσσερις κίτρινες κάρτες που έδωσε ο Γιάννης Αναστασίου στο πρώτο μέρος σε Κολαούτι, Αλέξα, Ασίς και Λεάντρο. Στην περίπτωση του Κολαούτι, ο οποίος κλώτσησε την μπάλα κι ενώ είχε σταματήσει η φάση, θα μπορούσε να άφηνε το παιχνίδι να συνεχιστεί, αφού ο Αργεντινός ήταν στην ίδια ευθεία με τον τελευταίο αμυντικό της Ομόνοιας. Γενικότερα η διαιτησία του κυρίου Αναστασίου στο σαββατιάτικο ντέρμπι ήταν πολύ καλή.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Εφραίμ με το Γκικίεβιτς στο 46΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Ανόρθωσης σημείωσε ο Τζέισον Δημητρίου.

** Δεύτερο γκολ για το Γκικίεβιτς με τη φανέλα της Ομόνοιας και πρώτο στο πρωτάθλημα.

** 11 λεπτά καθυστερήσεις έδειξε ο Γιάννης Αναστασίου λόγω των δύο διακοπών που υπήρξαν στο δεύτερο μέρος, αλλά και των αλλαγών που έκαναν οι δύο ομάδες.

** Τα τέσσερα γκολ έφτασε ο Κολαούτι με τη φανέλα της Ανόρθωσης, ο οποίος σημείωσε τα πρώτα δύο τέρματά του στο πρωτάθλημα.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γιάννης Αναστασίου, με βοηθούς τους Αθηνόδωρο Ιωάννου και Χαράλαμπο Γεωργίου, ενώ τέταρτος ήταν ο Θωμάς Μούσκος.