"Τρίποντο" με καλή εμφάνιση (Φώτος - Δηλώσεις)

23.08.2014 - 20:54

Μετά από ένα αρκετά καλό παιχνίδι, ο Εθνικός Άχνας εκμεταλλεύτηκε την έδρα του και ξεκίνησε με το... δεξί το νέο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 2-1 της Αγίας Νάπας. Όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο μέρος, με τον Εθνικό να προηγείται με τον Βάλντο, την Αγία Νάπα να ισοφαρίζει με τον Αντωνίου και την ομάδα του Αποστόλου Μακρίδη να παίρνει την νίκη με γκολ του Ντε Μέλο. Καλύτεροι οι γηπεδούχοι σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να είναι καλοί ανασταλτικά αλλά με επιθετικές αδυναμίες.

Καλύτερο ξεκίνημα και γκολ

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Εθνικός κυριάρχησε στο παιχνίδι και έχοντας ως κινητήριο μοχλό τον Εντουάρντο Πιντσέλι, άσκησε πίεση και έψαξε το γρήγορο γκολ. Μόλις στο 9' ο Βραζιλιάνος πλησίασε στο γκολ όμως το σουτ του πέρασε ελάχιστα έξω ενώ στο 13' ο Ταλ με κεφαλιά από ευνοϊκή θέση αστόχησε. Η εδαφική υπεροχή της προσφυγικής ομάδας επιβραβεύτηκε στο 15', όταν μετά από μακρινό πλάγιο του Πιντσέλι από δεξιά, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι και τον Βάλντο ο οποίος με δεξί δυνατό σουτ νίκησε τον Αθανασίου... ανοίγοντας το σκορ.

Άμεση απάντηση με Αντωνίου

Άμεση η απάντηση της Αγίας Νάπας στην πρώτη αξιόλογη φάση της, στο 22'. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μάρτσεφ από αριστερά, ο προωθημένος Αντωνίου με έξυπνη κεφαλιά ξεγέλασε τον Κουντούλ στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα και φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα.

Ξανά προβάδισμα με Μέλο

Μετά την ισοφάριση, ο Εθνικός ανέκτησε εκ νέου τα ηνία του αγώνα και επιτιθέμενος κατά κύριο λόγο από δεξιά, έφτιαξε της προϋποθέσεις για ένα δεύτερο γκολ πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Κάτι που κατάφερε στο 41', με τον Ντε Μέλο να ελίσσεται από δεξιά και να... αδειάζει Ρόχας και Αντωνίου, πλασάροντας εύστοχα με το αριστερό και κάνοντας το 2-1. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, ο Εθνικός είχε καλή ευκαιρία με τον Βάλντο και η Αγία Νάπα με τον Μάρκου, χωρίς αποτέλεσμα.

Τίποτα αξιόλογο

Τίποτα αξιόλογο στο πρώτο μισό του δευτέρου μέρους,  με τον ρυθμό να πέφτει αισθητά. Από το 70' και έπειτα, η Αγία Νάπα άρχισε να γίνεται πιο επιθετική και να ανεβάζει περισσότερους παίκτες μπροστά, κάτι που ευνόησε τον Εθνικό που βρήκε χώρους και απείλησε με τρίτο γκολ, με το ωραίο σουτ του Γιαγκουδακη στο 82' που πέρασε λίγο έξω.

Ξεκίνημε με το... δεξί

Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τον Εθνικό να πανηγυρίζει την νίκη με 2-1 χάρις στα γκολ των Βάλντο και Ντε Μέλο και να ξεκινά με το... δεξί το νέο πρωτάθλημα επιβεβαιώνοντας τις εκτιμήσεις ότι η φετινή Άχνα θα είναι πολύ καλύτερη από την περσινή.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Κουντούλ, Έβερτον, Πιντσέλι, Ταλ, Ντε Μέλο, (81'Πογιατζιής) Βάλντο, Χατζηβασίλης (71'Γιαγκουδάκης), Πράκερ (89'Χριστοφή), Ντόπερ, Ατάντα, Στόλερ.

ΑΓΙΑ ΝΑΠΑ: Αθανασίου, Αντωνίου, Μαρκόφσκι, Ρόχας, Ψιάνος, Πότσι, Σταθάκης, Αρέστη (60'Κολοκούδιας), Μάρτσεφ, Μάρκου (80'Μέσσιος), Χάμπερ (75'Ντος Σάντος).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αρέστη, Σταθάκης.

*Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Αντώνης Χριστοδούλου με βοηθούς τους Χαράλαμπο Χαραλάμπους και Ανδρέα Ανδρέου.

Απόστολος Μακρίδης«Πάντα το πρώτο παιχνίδι είναι σημαντικό και  δύσκολο γιατί καλά καλά δεν ξέρεις πως θα ανταποκριθεί και η ίδια σου η ομάδα. Παίζαμε στην έδρα μας, έπρεπε να κερδίσουμε. Ξέραμε ότι η Αγία Νάπα δύσκολα δέχεται γκολ και μπορεί να σου κάνει την ζημιά στις αντεπιθέσεις. Στο πρώτο μέρος πετύχαμε δυο γκολ, είχαμε στο μυαλό μας τις αντεπιθέσεις της Αγίας Νάπας, μας προκάλεσαν αναστάτωση όμως μετά το 60' νομίζω το παιχνίδι τελείωσε γιατί λόγω της ποιότητας μας καταφέραμε να κρατήσουμε μπάλα και να μην κινδυνέψουμε».

Nίκος Ανδρονίκου: «Είχαμε ένα αγώνα με δυο όψεις. Στα πρώτα 60 λεπτά ο αγώνας ήταν μοιρασμένος, και οι δυο ομάδες είχαν εκατέρωθεν ευκαιρίες για να περισσότερα γκολ. Στο πρώτο μέρος ξεκίνησε καλύτερα ο Εθνικός, όμως ισορροπήσαμε στην συνέχεια, ισοφαρίσαμε και θα μπορούσαμε για δεύτερο γκολ. Στην επανάληψη αρχίσαμε καλά, στην συνέχει ο Εθνικός είχε καλή κατοχή, εμείς αδυνατούσαμε να αλλάξουμε δεύτερη πάσα. Λόγω των απουσιών δεν μπορούσαμε να περάσουμε παίκτες στον χώρο του κέντρου και χάσαμε φυσιολογικά».