Μέσα σ' ένα δίλεπτο... έσκασε η βόμβα (Φώτος/Βίντεο)

02.11.2014 - 18:00

Βόμβα... μεγατόνων στο ΓΣΠ. Με δύο γκολ μέσα σ' ένα δίλεπτο, η Αγία Νάπα ανέτρεψε το εις βάρος της 1-0 από το γκολ του Ποτέ στο 60΄ και πήρε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, επικρατώντας της Ομόνοιας με 2-1 για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Τα γκολ της ομάδας του Γιώργου Κοσμά σημείωσαν οι Παναγιότοφ και Κολοκούδιας.

Στο ξεκίνημα του αγώνα η γηπεδούχος είχε την κατοχή, αλλά η φιλοξενούμενη ήταν αυτή που επιχείρησε τα πρώτα σουτ με τον Κολουκούδια. Το πρώτο απέκρουσε εύκολα ο Γιωργαλλίδης στο 5΄, ενώ το δεύτερο... έφυγε άουτ στο 8΄.

Με τη πάροδο του χρόνου η ομάδα του Καϊάφα ανέβασε... στροφές κι αφού ζήτησε πέναλτι για χέρι αμυντικού στο 11΄, ένα λεπτό αργότερα ο Ποτέ βγήκε μόνος με τον Αθανασίου, αλλά το σουτ που επιχείρησε από το ύψος της μικρής περιοχής απέκρουσε ο Ελλαδίτης κήπερ.

Νέα καλή στιγμή για τους "πράσινους" στο 14΄. Ο Φοφανά έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, με τον Αθανασίου να αποκρούει και πάλι.

Η Ομόνοια συνέχισε να υπερέχει, ωστόσο μέχρι και τη συμπλήρωση του ημιώρου δεν κατάφερε να... απειλήσει ξανά την εστία της Αγίας Νάπας -στο 30΄ ζήτησε πέναλτι για ανατροπή του Φοφανά από το Μαρκόσκι, αλλά όπως δείχνει ο τηλεοπτικός φακός ο Σκοπιανός αμυντικός παίζει μπάλα.

Μάλιστα, μέχρι και τη λήξη του πρώτου μέρους η εικόνα του αγώνα δεν διαφοροποιήθηκε, αφού πέραν από ένα σουτ του Ασίς, που... έφυγε άουτ στο 44΄, δεν καταγράφηκε κάτι το αξιόλογο.

Από μία καλή φάση είχαν στα πρώτα λεπτά της επανάληψης οι δύο ομάδες. Στο 49΄ το σουτ του Ράμος... έφυγε άουτ, ενώ στο 51΄ το σουτ του Κολοκούδια μέσα από την περιοχή κόντραρε και η μπάλα απομακρύνθηκε.

Ένα λεπτό αργότερα το "τριφύλλι" έχασε ακόμα μία καλή ευκαιρία, όταν το σουτ του Ασίς κόντραρε και... έφυγε μόλις άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε η κεφαλιά του Ποτέ, μετά από σέντρα του Ράμος στο 55΄.

Η πίεση των "πρασίνων" έμελλε εν τέλει να καρποφορήσει στο 60΄. Μετά από κεφαλιά-πάσα του Μαργκάσα ο Ποτέ με ωραίο γυριστό σουτ... νίκησε τον Αθανασίου, "γράφοντας" το 1-0.

Η Αγία Νάπα, ωστόσο, όχι μόνο... απάντησε σχεδόν άμεσα στο γκολ του επιθετικού από το Μπενίν, αλλά... έφερε τα κάτω-πάνω μέσα σ' ένα δίλεπτο. Στο 67΄, μετά από σέντρα του Ψιάνου, ο Παναγιότοφ με κεφαλιά-ψαράκι ισοφάρισε σε 1-1, ενώ ένα λεπτό αργότερα και μετά από μπαλιά του Χάμπερ, ο Κολοκούδιας με σουτ "έγραψε" το 2-1.

Η γηπεδούχος προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά το σουτ του Ράμος στο 69΄... έφυγε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε το σουτ του Γκριγκαλασβίλι στο 71΄.

Από την άλλη, η φιλοξενούμενη προσπαθούσε να... χτυπήσει στις αντεπιθέσεις και στο 75΄... άγγιξε το 3-1, όταν ο Γιωργαλλίδης απέκρουσε το σουτ του Παναγιότοφ.

Δέκα λεπτά αργότερα, η Ομόνοια ζήτησε πέναλτι για χέρι του Αντωνίου, μετά από την εκτέλεση κόρνερ του Γκριγκαλασβίλι και σουτ του Γκαρσία από το ύψος του σημείου του πέναλτι, αλλά ο διαιτητής δεν υπόδειξε παράβαση, παρότι η μπάλα όντως είχε χτυπήσει στο χέρι του παίκτη των "πορτοκαλί" και είχε κατεύθυνση προς την εστία.

Απ΄ εκεί και πέρα, τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει, με το τελικό σφύριγμα του νικητή να βρίσκει μεγάλη νικήτρια την Αγία Νάπα με 2-1.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Γιωργαλλίδης, Λομπιανίτζε, Στεπάνοφ, Ακουισταπάτσε, Σκαραμοτσίνο, Ασίς (70΄ Γκαρσία), Μαργκάσα, Ράμος, Φοφανά (46΄ Γκριγκαλασβίλι), Κιρμ (56΄ Ρούμπιο), Ποτέ.

ΑΓΙΑ ΝΑΠΑ: Αθανασίου, Ψιάνος, Μαρκόσκι, Αντωνίου, Φίλγκεϊτ, Αρέστη (79΄ Ντέηβιντ), Θεοδώρου, Ντος Σάντος (18΄ Μάρτσεφ), Παναγιότοφ, Κολοκούδιας, Χάμπερ (70΄ Μπάμπα).

Κίτρινες Κάρτες: Θεοδώρου, Παναγιότοφ, Φίλγκεϊτ.

** Με δύο αλλαγές παρέταξε την Ομόνοια ο Κώστας Καϊάφας σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος με αντίπαλο τη Δόξα Κατωκοπιάς. Ο Λομπιανίτζε πήρε τη θέση του Σερτζίνιο και ο Μαργκάσα του Γκριγκαλασβίλι.

** Με τρεις αλλαγές παρέταξε την Αγία Νάπα ο Γιώργος Κοσμά σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Ερμή Αραδίππου. Ο Αντωνίου πήρε τη θέση του Σταθάκη, ο Ντος Σάντος του Πότσι και ο Αρέστη του Φούσκο.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Ντος Σάντος με το Μάρτσεφ στο 18΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Ποτέ έφτασε τα 6 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Δεύτερο φετινό γκολ για τον Παναγιότοφ στο πρωτάθλημα.

** Τέταρτο φετινό γκολ για τον Κολοκούδια στο πρωτάθλημα, με τον Κύπριο άσο να σκοράρει για δεύτερη σερί αγωνιστική -είχε σκοράρει και κόντρα στον Ερμή.

** Οι Γιόνας Ακουισταπάτσε και Μίκαελ Ποτέ είναι οι δύο ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας που έχουν αγωνιστεί και στα οκτώ παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχουν χάσει λεπτό.

** Οι Μπόγιαν Μαρκόσκι και Γρηγόρης Αθανασίου είναι οι δύο ποδοσφαιριστές της Αγίας Νάπας που έχουν αγωνιστεί και στα οκτώ παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχουν χάσει λεπτό.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Κώστας Νικολάου, με βοηθούς τους Μάριο Καλογήρου και Σταύρο Πελέκη, ενώ τέταρτος ο Λούκας Σωτηρίου.