Τριάρα... με προβληματική εμφάνιση (δηλώσεις/φώτος)

02.09.2013 - 20:56

Δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο όπου παγιδεύτηκε στο καλό στήσιμο του αντιπάλου, αλλά στην επανάληψη είχε τις λύσεις το ΑΠΟΕΛ και στην πρεμιέρα κέρδισε με 3-0 την ΕΝΠ. Σκόρερ οι Βινίσιους, Χαραλαμπίδης και Αμορίν, που με γκολ στο 57', 86' και 93' αντίστοιχα, έδωσαν το πρώτο τρίποντο στην ομάδα τους...

Το ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε το παιχνίδι απ' εκεί που είχε μείνει με την Ζούλτε... Είχε κατοχή, έφτανε εύκολα έξω από την αντίπαλη περιοχή όμως εκεί δεν είχε τις λύσεις. Στο πρώτο 15λεπτο μπήκε δυνατά και κόντρα σε μια ΕΝΠ που έπαιζε με καθαρά αμυντικογενή τακτική και που δυσκολευόταν να κρατήσει μπάλα, μπόρεσε να γίνει απειλητικό μόνο από "στημένη" μπάλα. Στο 2' ο Κρίστιαν απείλησε με ένα φάουλ που έφυγε λίγο έξω ενώ στο 14' ο Αμορίν μέσα από την περιοχή δεν έπιασε καλά το σουτ. Γενικά οι "γαλαζοκίτρινοι" ήταν ασύνδετοι και ανούσιοι και έκαναν λανθασμένες επιλογές στην τελική πάσα, κάτι που προκάλεσε και τις αποδοκιμασίες από μερίδα του κόσμου, λίγο πριν το ημίχρονο. Από την άλλη, οι "βυσσινί" όσο περνούσε η ώρα ένοιωθαν όλο και πιο άνετοι και κάπου στο 30' άρχισαν να ισορροπούν και να προσπαθούν να βγουν μπροστά, όμως ήταν εντελώς ακίνδυνοι.

Στην επανάληψη όλα άλλαξαν αφού η ομάδα του Πάολο Σέρτζιο έκανε το πιο αποτελεσματικό της 45λεπτο από τότε που ανέλαβε ο Πορτογάλος και έτσι έφτασε στη νίκη. Αν και η ΕΝΠ μπήκε πιο δυνατά και απείλησε δυο φορές με Ανγκούλο και Λόπες, ήρθε η φάση του 57΄που έλυσε τα πόδια των γηπεδούχων... Ο Γκονσάλβες έκανε ατομική προσπάθεια, βρήκε τον Αλεξάνδρου ο οποίος κατέβασε στον Βινίσιους, με τον μέσο του ΑΠΟΕΛ να κάνει την κεφαλιά-ψαράκι για το 1-0.

Το γκολ λειτούργησε ως αγχολυτικό για τους ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ, όμως η ΕΝΠ συνέχισε να πιέζει και στο 75' έφτιαξε μεγάλη - τριπλή - ευκαιρία, με τον Πάρντο να αποκρούει αρχικά το σουτ του Κατσιάνα και στην συνέχεια τον Σμετάνα να σουτάρει στα αντίπαλα σώματα και έπειτα άστοχα... Μάλιστα, είχε προηγηθεί (στο 67') ακυρωθέν γκολ για τους "βυσσινί" για επιθετικό φάουλ του Κωνσταντίνου. Στο 82΄οι φιλοξενούμενοι είχαν την τελευταία τους ευκαιρία να μπουν στο ματς, όμως οι δυο προσπάθειες του Μπόροβετς δεν έφεραν αποτέλεσμα.

Απ' εκεί και πέρα το ΑΠΟΕΛ στο 86' με απευθείας φάουλ του Χαραλαμπίδη έκανε το 2-0 και "καθάρισε", στο 90' ο Κρίστιαν είχε δοκάρι από φάουλ ενώ στο 93' ξανά από φάουλ ο Αμορίν ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο μια πολύ καλή τριάδα εκτελέσεων, γράφοντας το 3-0.

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Σέρτζιο, Αμορίν, Ολιβέιρα, Κρίστιαν, Μοράις, Βινίσιους, Αλεξάνδρου, Αλωνεύτης (66' Χαραλαμπίδης), Γκονσάλβες (76' Γκόμες), Σέρινταν (87' Μπούντιμιρ)

ΕΝΠ: Μάστρου, Μουλαζίμης, Κωνσταντίνου, Γκαλ, Καντέρο, Γκάβριτς, Κολάνης (64' Μπόροβετς), Ενιόκβου (70' Κατσιάνα), Λόπες, Ανγκούλο (83' Τόφας), Σμετάντα

Κίτρινες: - / Γκαλ, Γκάβριτς, Καντέρο

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

Σάσα Γιοβάνοβιτς: Κάναμε ένα καλό παιχνίδι. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο δεν κινδυνέψαμε. Στο δεύτερο μέρος ξεκινήσαμε καλά, αλλά δεχθήκαμε το πρώτο γκολ. Πιστεύω ότι είχαμε και ένα καθαρό γκολ που δεν μέτρησε. Τα αλλά δυο γκολ ήταν από φάουλ και ο τερματοφύλακας μας δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Γενικά είμαι ικανοποιημένος από την ομάδα μου.

Πάολο Σερτζιο: Ήταν ένα κλειστό παιχνίδι και πιο δύσκολο από ότι δείχνει το 3-0. Είπα στους παίκτες μου να δείξουν υπομονή αλλά να μην είναι αργοί. Είχε σημεία που ήμασταν πολύ αργοί και ήταν εύκολο για την ΕΝΠ να μας αντιμετωπίσει. Οι γραμμές τους ήταν πολύ κλειστές, δεν βρίσκαμε χώρο αλλά και όταν ανεβαίναμε, μας έλειπε η ποιότητα στο τέλος. Δεν κάναμε καλό παιχνίδι. Πιθανώς να επηρεαστήκαμε και από το Ευρωπαϊκό παιχνίδι. Πιστεύω ότι στην συνέχεια θα είμαστε καλύτεροι.