Ο Γιάννος το βελτίωσε, ο Νούνο το "ξελάσπωσε" (δηλώσεις/φώτος)

07.10.2013 - 17:58

Με τον Γιάννο Ιωάννου ως υπηρεσιακό τεχνικό στον πάγκο του, το ΑΠΟΕΛ κέρδισε το βράδυ της Δεύτερας τον Άρη με 1-0 στο "ΓΣΠ". Η νίκη για τους γηπεδούχους κατακτήθηκε πιο εύκολα απ' ότι δείχνει το τελικό σκορ αφού οι "γαλαζοκίτρινοι" ήταν βελτιωμένοι και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες. Ο Νούνο Μοράις με γκολ στο 13' ήταν εκείνος που "ξελάσπωσε" την ομάδα του...

Το ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε επιθετικά και μπόρεσε νωρίς-νωρίς να αποβάλει την πίεση για το αποτέλεσμα, με ένα γρήγορο γκολ. Στην πρώτη του καλή στιγμή έφτασε στο 1-0 αφού στο 13' μετά από κόρνερ του Χαραλαμπίδη και απόκρουση του Κόβατς σε κεφαλιά του Ολιβέιρα, ο Μοράις από κοντά άνοιξε το σκορ.

Η θετική για τους γηπεδούχους εξέλιξη δεν άλλαξε την εικόνα, αφού η ομάδα του Γιάννου Ιωάννου συνέχισε να διατηρεί την κατοχή και την επιθετική πρωτοβουλία. Ο Άρης αρκέστηκε σε παιχνίδι άμυνας και αντεπιθέσεων, όμως δεν μπόρεσε στο πρώτο 45λεπτο να βρει εκείνο το ένα γκολ της ισοφάρισης... Τα σουτ των Οκόγιε (16') και Αριστείδου (28') δεν ανησύχησαν τον Πάρντο έτσι η Λεμεσιανή ομάδα μπόρεσε να απειλήσει μόνο ελάχιστα.

Αντίθετα, το ΑΠΟΕΛ έφτιαξε αρκετές φορές τις προϋποθέσεις για το γκολ, κερδίζοντας πολλά κόρνερ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Σέρινταν στο 31' και 41' με κεφαλιά και Μπόρδα στο 32' με σουτ και στο 35' με κοντινή κεφαλιά, δεν μπόρεσαν να δώσουν στην ομάδα τους το δεύτερο γκολ, έτσι το ενδιαφέρον παρέμεινε πολύ ψηλά ενόψει της "επανάληψης".

...Το ενδιαφέρον που ακριβώς κράτησε μέχρι το τέλος, αφού ούτε στο δεύτερο μέρος οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ μπόρεσαν να φτάσουν σε ένα δεύτερο γκολ, παρά τις σημαντικές φάσεις που δημιούργησαν. Η πρώτη ήταν στο 47' με τον Αλωνεύτη να κάνει το σουτ και τον Κόβατς να είναι έτοιμος.

Ακολούθησε ένα "νεκρό" 15λεπτο από πλευράς ευκαιριών, με τον Άρη να προσπαθεί περισσότερο επιθετικά αλλά να μην μπορεί να απειλήσει τον Πάρντο. Η επόμενη στιγμή σημειώθηκε στο 62' με τον Γκονσάλβες να σουτάρει και τον Κόβατς να αποκρούει δύσκολα ενώ στο 67' μπήκε στο παιχνίδι ο Σωτηρίου, που έκανε το ΑΠΟΕΛ ακόμα πιο επικίνδυνο. Ο νεαρός διεθνής στο 70' έστρωσε στον Αλωνεύτη που από πλάγια σούταρε λίγο έξω, στο 72' με ίδιο δημιουργό και ίδιο εκτελεστή ο Κόβατς μπλόκαρε ενώ στο 81' και πάλι ο Σωτηρίου έδωσε πάσα... μισό γκολ στον Χαραλαμπίδη, ο οποίος στο τετ-α-τετ δεν μπόρεσε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Τα τελευταία λεπτά επεφύλαξαν άλλες τρεις φάσεις μπροστά στην εστία του Άρη, με τους Μοράις (88'), Σέρινταν (91') και Αλεξάνδρου (94') να μην μπορούν να ζευγαρώσουν τα τέρματα της ομάδας τους. Αυτό δεν άλλαξε τίποτα επί της ουσίας αφού το ΑΠΟΕΛ επέστρεψε στις νίκες και κέρδισε ηρεμία ενόψει της διακοπής στο πρωτάθλημα...

ΑΠΟΕΛ (Γ. Ιωάννου): Πάρντο, Σέρτζιο, Ολιβέιρα, Μπόρδα, Καμπράλ, Μοράις, Bινίσιους, Χαραλαμπίδης (81' Αλεξάνδρου), Αλωνεύτης (90' Σατσιάς), Γκονσάλβες (67' Σωτηρίου), Σέρινταν

Άρης (Τ. Κυριάκου): Κόβατς, Αριστείδου (74' Τίμοφ), Ολίβα, Κόφι, Γκράτσι, Ντάγκλας, Λόπες, Μουτίνιο, Θεοδώρου (62' Κέρκεζ), Οκόγιε, Ντίνα (54' Κονσεϊσάο)

Κίτρινες: - / Κόβατς, Κόφι, Λόπες

Ενδιαφέρουν:

- Υπηρεσιακός προπονητής για το ΑΠΟΕΛ ήταν ο Γιάννος Ιωάννου, μετά το τέλος της συνεργασίας με τον Πάολο Σέρτζιο.

- Διατέθηκαν 5211 εισιτήρια.

- Πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Νούνο Μοράις.

- Το παιχνίδι παρακολούθησε και ο Αΐλτον Αλμέιδα, που πριν την έναρξη έκανε δηλώσεις.

- Aπό το γήπεδο απείχαν οι οργανωμένοι οπαδοί του ΑΠΟΕΛ, κάτι για το οποίο είχαν ενημερώσει με ανακοίνωση.

- Την πρώτη του φετινή συμμετοχή πραγματοποίησε ο Μαρίνος Σατσιάς.

Διαιτητής ήταν ο Δημήτρης Μασιάς, με βοηθούς τους Ιωάννη Λαζάρου και Μιχάλη Τσεντή. Τέταρτος ο Θωμάς Μούσκος και παρατηρητής ο Χρίστος Σκαπούλλης.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΤΕΧΝΙΚΩΝ

Τάσος Κυριάκου: "Χάσαμε ενα ημίχρονο. Θεωρώ ότι ίσως να φοβηθήκαμε υπερβολικά. Δεν δούλεψε τίποτε, ούτε οργανωτικά ούτε ανασταλτικά και θα πρέπει να νοιώθουμε ευχαριστημένοι με το 1-0 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο με κάποιες αλλαγές βελτιώθηκαμε όμως δεν δημιουργήσαμε ευκαιρίες. Ήταν ενα καλό τεστ για εμάς, απέναντι σε μια πιο ποιοτική ομάδα. Ξεχνάμε το παιχνίδι και προχωράμε".

Γιαννος Ιωάννου: "Για μας ήταν μια πολυ δύσκολη βδομάδα μετά την ήττα στην Ευρώπη, και την αλλαγή προπονητή. Δώσαμε σημασία στην θέληση, το πάθος, και την διάθεση και πετύχαμε. Δουλέψαμε στον ψυχολογικό τομέα και είμαι ικανοποιημένος γιατί οι παίκτες ειδικά στο ξεκίνημα είχαν πάθος. Είχαμε καλές κινήσεις που δείχνουν την ποιότητα των παικτών που έχουμε. Πρέπει να υπάρχει διάθεση σε κάθε παιχνίδι. Ήταν μια δύσκολη απόφαση να βρεθώ στον πάγκο, ξέρετε τα επαγγελματικά προβλήματα. Πάνω απ΄όλα δούλεψε το συναίσθημα. Ευελπιστώ ότι η διοίκηση θα κάνει τις απαραίτητες κινήσεις για να έρθει μια σωστή τεχνική ηγεσία στο ΑΠΟΕΛ που θα διεκδικήσει τους στόχους γιατί υπάρχει πολύ καλό υλικό".