Ρίκκι και Μαντούκα... το μοίρασαν (φώτος)

23.11.2013 - 17:58

ΑΠΟΕΛ και Δόξα έμειναν στο 1-1 το βράδυ του Σαββάτου στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής, στο "Μακάρειο" και έτσι έφτασαν στους 17 βαθμούς και οι δυο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Φερνάντες στο 41', για να ισοφαρίσει ο Μαντούκα με πέναλτι στο 66'. Με δέκα ολοκλήρωσαν οι δυο ομάδες, λόγω αποβολής του Μπόρδα με δεύτερη κίτρινη (93') και του Κίνγκσον με απευθείας κόκκινη (94'). Δυο δοκάρια είχαν οι φιλοξενούμενοι...

Το πλάνο του Γιώργου Δώνη βασίστηκε σε επιθετικό ποδόσφαιρο από το ξεκίνημα και οι παίκτες του το εφάρμοσαν... Ο Χαραλαμπίδης μόλις στο 2ο λεπτό με κεφαλιά μετά από γέμισμα του Καμπράλ "σημάδεψε" το δοκάρι και έχασε, έτσι, την ευκαιρία να φέρει νωρίς το παιχνίδι στα μέτρα της ομάδας του. Δευτερόλεπτα αργότερα, από κόρνερ του Χαραλαμπίδη, ο Βινίσιους έκανε την κεφαλιά και αστόχησε για λίγο.

Γενικά ο ΑΠΟΕΛ μέχρι το 20' είχε τον απόλυτο έλεγχο και την κατοχή, με την Δόξα να σκέφτεται περισσότερο την άμυνα. Μια εικόνα που ευνόησε τους γηπεδούχους, αφού οι "γαλαζοκίτρινοι" εκτός των δυο κεφαλιών στο ξεκίνημα, ήταν εντελώς ανούσιοι. Η πολυπρόσωπη άμυνα των Κατωκοπίτων δυσκόλεψε αφάνταστα τους φιλοξενούμενους, που ήταν αργοί και προβλέψιμοι στην ανάπτυξη.

Αντίθετα, η Δόξα με την πάροδο του χρόνου "πατούσε" στο γήπεδο όλο και καλύτερα και στο 23' έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Λόπο να σουτάρει από διαγώνια δεξιά και τον Πάρντο να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ. Ακολούθησε ένα μεγάλο "νεκρό" διάστημα, όπου η μπάλα "κόλλησε" στην μεσαία γραμμή, έτσι δεν είχαμε φάσεις μπροστά στις δυο εστίες.

Στο 41', όμως, η ομάδα του Λούκα Χατζηλούκα έφτασε στο 1-0, με τον Λόπο να στρώνει στον Φερνάντες, που μπήκε εύκολα στην περιοχή και με τεχνικό σουτ νίκησε τον Πάρντο. Η Δόξα πήρε προβάδισμα και στο 44' θα μπορούσε να κάνει το 2-0 με εξαιρετικό τρόπο... Ο Χαραλάμπους έκανε γέμισμα με "ψαλιδάκι", ο Λόπο... οριζοντιοποιήθηκε και έκανε ένα πολύ δύσκολο σουτ από πλάγια αριστερά, αναγκάζοντας τον Πάρντο σε ενστικτώδη απόκρουση, στην τελευταία σημαντική φάση του πρώτου μέρους.

Με το ξεκίνημα της "επανάληψης", ο Δώνης έβαλε τους Μαντούκα και Σωτηρίου στις θέσεις των αρνητικών Μπούντιμιρ και Αλεξάνδρου, σε μια προσπάθεια να κάνει την ομάδα του πιο δημιουργική. Αυτό δεν έγινε αφού μέχρι το 65' η Δόξα έλεγξε απόλυτα τον ρυθμό και κράτησε μακριά από την περιοχή της το ΑΠΟΕΛ. Μάλιστα, στο 55' έφτιαξε την πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος, σε πλασέ του Καρλίτος μετά που έπαιξε το ένα-δυο με τον Βιλέλα.

Έστω και αργοπορημένα, πάντως, οι δυο κινήσεις του τεχνικού του ΑΠΟΕΛ... έπιασαν τόπο αφού στο 66' ο Σωτηρίου ανατράπηκε από τον Κίνγκσον στην περιοχή και ο Μαντούκα εκτέλεσε το πέναλτι για το 1-1, που προήλθε από τους δυο παίκτες που έβαλε στο παιχνίδι ο Ελλαδίτης προπονητής.

Η ισοφάριση έδωσε ώθηση στο ΑΠΟΕΛ, που έγινε πιο επιθετικό, με αποτέλεσμα να "ανοίξει" το παιχνίδι. Όλο το ζουμί ήταν στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου στο 85' η Δόξα έφτασε κοντά στο 2-1, με τον Σόουζα να φεύγει "φάτσα" με τον Πάρντο αλλά να μην μπορεί να σκοράρει, μετά από τραγικό λάθος του Μπόρδα.

Η συνέχεια ανήκε απόλυτα στους φιλοξενούμενους, με τον Σωτηρίου στο 87' να στρώνει στον Χαραλαμπίδη o οποίος δεν έπιασε καλά το σουτ από καλή θέση, ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Σέρτζιο έκανε από δεξιά το γέμισμα και ο Σωτηρίου έκανε την κεφαλιά που για λίγο έφυγε έξω...

Στα τελευταία δυο λεπτά του αγώνα έγιναν... πολλά, εκτός από το να σημειωθεί κάποιο γκολ. Στο 93' ο Μπόρδα έφυγε με δεύτερη κίτρινη και στο επόμενο λεπτό αποβλήθηκε απευθείας ο Κίνγκσον για παίξιμο της μπάλας εκτός περιοχής με το χέρι. Ο Μαντούκα εκτέλεσε το φάουλ, "σημάδεψε" το δοκάρι και έτσι το ΑΠΟΕΛ τελείωσε το παιχνίδι όπως το άρχισε, δηλαδή βλέποντας την μπάλα να σταματά στο... σίδερο.

Δόξα (Λ. Χατζηλούκας): Κίνγκσον, Μάρκες, Λεονάρντο, Μπακέρο, Χαραλάμπους, Ρόντρι, Οικονομίδης (66' Λόπες), Βιλέλα, Καρλίτος (78' Πεδρίτο), Φερνάντες, Λόπο (85' Σόουζα)

ΑΠΟΕΛ (Γ. Δώνης): Πάρντο, Σέρτζιο, Ολιβέιρα, Μπόρδα, Καμπράλ, Μοράις, Βινίσιους, Χαραλαμπίδης, Αλεξάνδρου (46' Σωτηρίου), Αλωνεύτης (78' Σέρινταν), Μπούντιμιρ (46' Μαντούκα)

Κίτρινες: Φερνάντες (4η), Λόπες / Καμπράλ, Χαραλαμπίδης, Βινίσιους

Κόκκινες: Κίνγκσον / Μπόρδα (2η κίτρινη)

Ενδιαφέρουν

- Το πέμπτο του γκολ στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Ρικάρδο Φερνάντες, ο οποίος δεν το πανηγύρισε κόντρα στην παλιά του ομάδα.

- Σωστή η υπόδειξη πέναλτι για το ΑΠΟΕΛ, ο Κίνγκσον "πήρε" τα πόδια του Πιέρου Σωτηρίου.

- Το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Γκουστάβο Μαντούκα.

- Μετά την αποβολή του Κίνγκσον ο Λούκας Χατζηλούκας αποχώρησε από το γήπεδο.

- Ο Λεάντρο Σόουζα έπαιξε ως τερματοφύλακας της Δόξας στην τελευταία φάση του αγώνα, μετά την αποβολή του Κίνγκσον.

- Πριν το ξεκίνημα του αγώνα τηρήθηκε μονόλεπτος σιγή εις μνήμην του Γλαύκου Κληρίδη, όπως και σε όλα τα παιχνίδια της αγωνιστικής.

Διαιτητής ήταν ο Χρίστος Νικολαΐδης, με βοηθούς τους Αριστείδη Χρίστου και Χριστάκη Σπανό. Τέταρτος ο Χρίστος Ηλία και παρατηρητής ο Ιωάννης Χατζηιωσήφ.