Ο Στάθης σέρβιρε... "διπλό" (φώτος)

07.12.2013 - 18:02

Ο Στάθης Αλωνεύτης ήταν σε ακόμα ένα παιχνίδι μακράν ο κορυφαίος του ΑΠΟΕΛ και με την εμφάνισή του στο "Δασάκι" ετοίμασε τον δρόμο για το 0-2 επί του Εθνικού. Ο διεθνής μεσοεπιθετικός κέρδισε στο 67' την αποβολή του Κουντούλ και το πέναλτι με το οποίο ο Μαντούκα άνοιξε το σκορ, ενώ στο 91' σέρβιρε... έτοιμο στον Κίλιαν Σέρινταν, το πρώτο του γκολ με την φανέλα του ΑΠΟΕΛ.

Κάπως... παράδοξο αυτό που είδαμε στο πρώτο μέρος, αφού παρά τα πολλά φάουλ και τον αργό ρυθμό, υπήρξαν αρκετές ευκαιρίες μπροστά στις δυο εστίες. Η μεγαλύτερη "ανήκε" στον Εθνικό, που στο 29' είδε την κεφαλιά του Ταλ μετά από φάουλ του Σίλας, να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι. Απ' εκείνο το σημείο και μετά, άνοιξε ένας χορός χαμένων ευκαιριών...

Στο 32' ο ΑΠΟΕΛ έφτιαξε την πρώτη του αξιόλογη φάση, με τον Σέρτζιο να σουτάρει από πλάγια δεξιά και τον Κουντούλ να διώχνει σε κόρνερ, ενώ στο 34' ο Γκονσάλβες έπιασε αμαρκάριστος την κεφαλιά, όμως ήταν άστοχος. Δυο λεπτά αργότερα, ο Χαραλαμπίδης με φάουλ από τα αριστερά σημάδεψε σωστά, όμως ο Κουντούλ ήταν και πάλι έτοιμος... Η τελευταία μεγάλη στιγμή στο πρώτο 45λεπτο, όπως και η πρώτη, ήρθε από την πλευρά των γηπεδούχων. Στο 39ο λεπτό ο Λίλιου έπιασε τεχνικό σουτ από το ύψος της περιοχής και ο Πάρντο που ήταν αρκετά μακριά απ' την εστία του, κατάφερε να "βγάλει" μια δύσκολη απόκρουση και να διατηρήσει το 0-0.

Mε το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο αργός ρυθμός διατηρήθηκε, όμως οι καλές φάσεις έλειψαν. Ο ΑΠΟΕΛ έγινε πιο επιθετικός και κέρδισε μέτρα στο γήπεδο ενώ ο Εθνικός σκεφτόταν, πλέον, περισσότερο την άμυνά του...

Τελικά, εκείνη η φάση που περίμενε η ομάδα του Δώνη για να κεφαλαιοποιήσει την υπεροχή της, ήρθε στο 67'. Ο Χαραλαμπίδης έδωσε ωραία κάθετη μπαλιά στον Αλωνεύτη, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Κουντουλ, κερδίζοντας το πέναλτι αλλά και την αποβολή του τερματοφύλακα του Εθνικού. Ο Μαντούκα εκτέλεσε τρία λεπτά αργότερα και νίκησε από τα έντεκα βήματα ένα "παιδί" του ΑΠΟΕΛ, τον Κυριάκο Ιωάννου, που έπεσε στην σωστή πλευρά όμως δεν μπόρεσε να κάνει την απόκρουση.

Το γκολ και το αριθμητικό μειονέκτημα δεν άφησαν πολλά περιθώρια στον Εθνικό, που έδειξε να αποδέχεται την μοίρα του αφού πολύ λίγες φορές κατάφερε... έστω να πλησιάσει την εστία του Πάρντο. Από την άλλη, ο ΑΠΟΕΛ είχε όλες τις προϋποθέσεις με την μεριά του, έτσι ήταν συνεχώς επικίνδυνος μετά που προηγήθηκε.

Στο 75' σε μια αντεπίθεση από αριστερά, ο Μαντούκα τέλειωσε μόνος του την φάση με τεχνικό σουτ όμως ήταν άστοχος, ενώ στην συνέχεια υπήρξαν πολλές διακοπές που έσπασαν τον ρυθμό. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν λίγο πριν το τέλος να φτάσουν και σε ένα δεύτερο γκολ, με πρωταγωνιστή και πάλι τον Αλωνεύτη. Ο γοργοπόδαρος ακραίος έκανε εξαιρετική ατομική προσπάθεια από αριστερά και στην κατάλληλη στιγμή έστρωσε στον Σέρινταν, που απλώς έσπρωξε την μπάλα στο πλεκτό, για το πρώτο του γκολ με την φανέλα του ΑΠΟΕΛ.

Εθνικός Άχνας (Ν. Κολομπούρδας): Κουντούλ, Φραντζέσκου Μπαρμπούδης, Ταλ, Αουρέλιο, Χριστοφή (70' Ιωάννου), Κατσής, Σίλας, Αρόγιο (65' Αμεσάν), Τσιντί, Λίλιου

ΑΠΟΕΛ (Γ. Δώνης): Πάρντο, Σέρτζιο, Ολιβέιρα, Αμορίν, Καμπράλ, Μοράις, Βινίσιους, Χαραλαμπίδης (92' Σατσιάς), Μαντούκα (86' Αρτυματάς), Αλωνεύτης, Γκονσάλβες (90' Σέρινταν)

Κίτρινες: Λίλιου, Μπαρμπούδης (4η) / -

Κόκκινες: Κουντούλ / -

Ενδιαφέρουν

- Στα τρία γκολ στο πρωτάθλημα έφτασε ο Γκουστάβο Μαντούκα.

- Το πρώτο του γκολ με την φανέλα του ΑΠΟΕΛ πέτυχε ο Κίλιαν Σέρινταν.

- Αυτό ήταν το πρώτο παιχνίδι για το ΑΠΟΕΛ, μετά την αλλαγή στην διοίκηση.

- Διαιτητής ήταν ο Χαράλαμπος Σκαπούλλης, με βοηθούς τους Αθηνόδωρο Ιωάννου και Δώρο Τούρος. Παρατηρητής ο Θωμάς Μούσκος.