Ήταν καλύτερο, την κέρδισε και την ξεπέρασε

16.12.2013 - 20:56

Το ΑΠΟΕΛ ήταν ο νικητής στο πολύ μεγάλο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος "Γλαύκος Κληρίδης" με αντίπαλο την Ομόνοια, που διεξήχθη το βράδυ της Δευτέρας (16/12) στο ΓΣΠ, αφού επικράτησε των "πρασίνων" με 2-0. Τα γκολ των νικητών, που ξεπέρασαν πλέον το "τριφύλλι" στη βαθμολογία έχοντας 26 βαθμούς έναντι 24, ισοβαθμώντας παράλληλα με Ερμή και Ανόρθωση στην 3η θέση, σημείωσαν οι Μαντούκα στο 54΄ και Μοράις στο 74΄.

Καλύτερα ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι "γαλαζοκίτρινοι" και στο 2΄ είχαν την πρώτη τους καλή φάση, όταν το πρώτο σουτ του Αμορίν... σταμάτησε στο Σερφά, ενώ το δεύτερο... έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μορέιρα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα είχαν ακόμα μία καλή στιγμή, όταν το σουτ του Σέρτζιο... κατέληξε επίσης έξω, με τους "πράσινους" να... απαντούν στο 8΄, όταν -μετά από σέντρα του Σκαραμοτσίνο- η κεφαλιά του Γκικίεβιτς... κατέληξε στην αγκαλιά του Πάρντο.

Με την πάροδο του χρόνου η ομάδα του Τόνι Σαβέφσκι... ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 9΄ ζήτησε πέναλτι, γιατί ο Σέρτζιο παρεμπόδισε το Σκέμπρι -μπαίνει μπροστά και κάνει φράγμα ο Πορτογάλος στο Μαλτέζο-, ενώ στο 11΄ ο Πάρντο... σταμάτησε το πολύ καλό σουτ του Λεάντρο -μετά από πάσα του Ασίς.

Το παιχνίδι ήταν... ανοικτό και στη συνέχεια ήταν η σειρά του ΑΠΟΕΛ για να... απειλήσει, κι αφού απέκτησε και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων, μετά το τρίλεπτο ξέσπασμα της Ομόνοιας. Αρχικά, στο 15΄, όταν ο Μορέιρα απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ το σουτ του Μαντούκα, και ακολούθως, ένα λεπτό αργότερα, όταν στην εξέλιξη της φάσης ο Πορτογάλος απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Αμορίν, με την πολιορκία της εστίας των "πρασίνων" από τους τυπικά γηπεδούχους να... λύνεται στο 19΄, όταν το σουτ του Μαντούκα... έφυγε άουτ.

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη συνέχισε να υπερέχει και στο 25΄ η κοντινή κεφαλιά του Βινίσιους, μετά από σέντρα του Αντωνιάδη, δεν ανησύχησε το Μορέιρα, με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του, στο 27΄ η κεφαλιά του Μοράις -μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χαραλαμπίδη-, αυτή τη φορά, ...έφυγε άουτ, ενώ και το μακρινό σουτ του Μαντούκα είχε την ίδια κατάληξη στο 33΄.

Από εκεί και πέρα, ο ρυθμός... έπεσε, με την ομάδα του Τόνι Σαβέφσκι να προσπαθεί να το εκμεταλλευτεί και να αντιδράσει στην πίεση που άσκησε ο αντίπαλός της στα προηγούμενα λεπτά, χάνοντας μία καλή ευκαιρία στο 42΄, όταν το σουτ του Μαργκάσα από καλή θέση -και μετά από ωραίο συνδυασμό και πάσα του Ασίς- ...έφυγε άουτ, ενώ και στο 45΄ η κεφαλιά του Γκικίεβιτς, μετά από σέντρα του Σκέμπρι, ...κατέληξε έξω, στην τελευταία ουσιαστικά καλή στιγμή του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος, η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τους τυπικά φιλοξενούμενους και συγκεκριμένα στο 50΄, όταν ο Σοάρες έκανε το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει σε αντίπαλα σώματα και να... φεύγει μόλις άουτ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι "γαλαζοκίτρινοι"... απάντησαν και μάλιστα με γκολ. Ο Αλωνεύτης έκανε από αριστερά μέσα από την περιοχή τη σέντρα-σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Κυριάκου και πήρε πορεία προς την εστία, με το Μορέιρα να διώχνει και το Μαντούκα με προβολή από κοντά να "γράφει" το 1-0.

Ακολούθως, η Ομόνοια προσπάθησε να αντιδράσει και στο 65΄... πλησίασε την ισοφάριση, όταν το σουτ του Σκέμπρι... έφυγε μόλις άουτ, ενώ στο 67΄ ζήτησε νέο πέναλτι για πέσιμο του Πλατινί σε μονομαχία με τον Ολιβέιρα.

Η ομάδα του Σαβέφσκι συνέχισε να πιέζει και στο 72΄... απείλησε εκ νέου, όταν το σουτ του Μαργκάσα απέκρουσε ο Πάρντο.

Όταν, όμως, δεν σκοράρεις συνήθως το... πληρώνεις και αυτό ίσχυσε και στην περίπτωση του "τριφυλλιού", αφού δύο λεπτά αργότερα και σε μία αντεπίθεση του ΑΠΟΕΛ ο Μοράις με σουτ από το ύψος της περιοχής... νίκησε το Μορέιρα, "γράφοντας" το 2-0, βάζοντας παράλληλα τις βάσεις για τη νίκη της ομάδας του στο ντέρμπι "αιωνίων".

Μετά και το δεύτερο γκολ της ομάδας του Γιώργου Δώνη, όλα είχαν κριθεί και οι "γαλαζοκίτρινοι" θα μπορούσαν να σημειώσουν και άλλα τέρματα, αλλά ο Μορέιρα δήλωσε παρών και... σταμάτησε τα σουτ του Μαντούκα και του Μοράις στο 77΄ και στο 80΄ αντίστοιχα, στις καλύτερες φάσεις που καταγράφηκαν στα εναπομείναντα λεπτά.

Έτσι, το τελευταίο σφύριγμα του Δημήτρη Μασιά βρήκε τους "γαλαζοκίτρινους" να πανηγυρίζουν μία μεγάλη νίκη επί της "αιώνιας" αντιπάλου τους, την οποία και ξεπέρασαν στη βαθμολογία, ρίχνοντάς την στην 6η θέση.

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Σέρτζιο, Αντωνιάδης, Ολιβέιρα, Αμορίν, Βινίσιους, Μοράις, Χαραλαμπίδης, Μαντούκα (83΄ Σέρινταν), Αλεξάνδρου (70΄ Αρτυματάς), Αλωνεύτης (90+3΄ Μπόρδα).

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μορέιρα, Κυριάκου, Σκαραμοτσίνο, Σερφά, Αντράντε, Λεάντρο (60΄ Πλατινί), Σοάρες, Ασίς (83΄ Αλίπιο), Μαργκάσα, Σκέμπρι, Γκικίεβιτς (83΄ Μενγκόλο).

Κίτρινες Κάρτες: Αντωνιάδης - Σκαραμοτσίνο, Αντράντε.

** "Κόπηκαν" 13.554 εισιτήρια.

** Με δύο αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 12ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Εθνικό Άχνας παρέταξε το ΑΠΟΕΛ ο Γιώργος Δώνης. Ο Αντωνιάδης πήρε τη θέση του Καμπράλ και ο Αλεξάνδρου του Ίσμα.

** Με δύο αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 12ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Ερμή Αραδίππου παρέταξε την Ομόνοια ο Τόνι Σαβέφσκι. Ο Σκαραμοτσίνο πήρε τη θέση του Τέιλορ και ο Σερφά του Αλαμπί.

** Πρώτη φετινή παρουσία του Μάριου Αντωνιάδη στο πρωτάθλημα και μάλιστα δεύτερη σερί παρουσία του στο αρχικό σχήμα του ΑΠΟΕΛ, μετά την αναμέτρηση με την Άιντραχτ στη Φρανκφούρτη, για την 6η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Γιουρόπα Λιγκ.

** Επέστρεψε στα παιχνίδια της Ομόνοιας και στο αρχικό σχήμα ο Σοφιάν Σερφά μετά τον τραυματισμό του, με την εκτός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο την ΑΕ Κουκλιών να είναι η τελευταία στην οποία είχε δώσει το παρόν του (10 Νοεμβρίου, 4-0).

** Αυτό ήταν το πρώτο ντέρμπι για το ΑΠΟΕΛ, μετά την αλλαγή στη διοίκηση.

** Αυτή ήταν η τρίτη φορά που ο Γιώργος Δώνης τέθηκε αντιμέτωπος της Ομόνοιας, αλλά πρώτη ως προπονητής του ΑΠΟΕΛ.

** Αυτό ήταν το ένατο ντέρμπι "αιωνίων" στο οποίο τέθηκε αντιμέτωπος με το ΑΠΟΕΛ ο προπονητής της Ομόνοιας, Τόνι Σαβέφσκι.

** Από μία νίκη είχαν την περσινή σεζόν στο πρωτάθλημα ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια, ενώ ακόμα δύο ντέρμπι τελείωσαν ισόπαλα.

** Μονόλεπτη διακοπή υπήρξε στο παιχνίδι και συγκεκριμένα στο 40΄, όταν έπεσαν κροτίδες στον αγωνιστικό χώρο από την κερκίδα που φιλοξενούσε τους φίλους της Ομόνοιας, με αποτέλεσμα να γίνουν οι απαραίτητες συστάσεις από τα μεγάφωνα του ΓΣΠ.

** Νέα -δίλεπτη αυτή τη φορά- διακοπή υπήρξε στο 85΄, όταν και πάλι από την κερκίδα που "φιλοξενούσε" τους οπαδούς της Ομόνοιας έπεσαν κροτίδες και φωτοβολίδες στον αγωνιστικό χώρο.

** Πριν από την έναρξη του ντέρμπι τόσο η διοίκηση της ποδοσφαιρικής εταιρείας του ΑΠΟΕΛ, όσο και η διοίκηση του σωματείου, τίμησαν τον Ανδρέα Σιαντρή, ο οποίος ήταν ο σκόρερ του πρώτου γκολ στην ιστορία των αγώνων ΑΠΟΕΛ – Ομόνοια και συγκεκριμένα στις 24 Οκτώβριου 1953.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Γκουστάβο Μαντούκα έφτασε τα 4 στο φετινό πρωτάθλημα και σκόραρε για τέταρτο σερί παιχνίδι μετά τις αναμετρήσεις με Δόξα Κατωκοπιάς, ΑΕ Κουκλιών και Εθνικό Άχνας. Αυτό, ωστόσο, ήταν το πρώτο που δεν σημειώθηκε από εκτέλεση πέναλτι.

** Δεύτερο φετινό γκολ για το Μοράις στο πρωτάθλημα.

** Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της Ομόνοιας μετά την 3η αγωνιστική και την εκτός έδρας ήττα από τον Απόλλωνα.

** Οι Σέρτζιο και Πάρντο είναι οι μοναδικοί ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ που έχουν αγωνιστεί και στα δεκατρία παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχουν χάσει λεπτό.

** Οι Αντράντε και Μορέιρα είναι οι μοναδικοί ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας που έχουν αγωνιστεί και στα δεκατρία παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχουν χάσει λεπτό.

** Ο Ούρκο Πάρντο παραμένει αήττητος στα ντέρμπι πρωταθλήματος με αντίπαλο την Ομόνοια, στα οποία έχει αγωνιστεί.

** Η Ομόνοια αγνοεί τη νίκη επί του ΑΠΟΕΛ σε παιχνίδι του Α΄ Γύρου του πρωταθλήματος από τη σεζόν 1998-99.

** Με την ολοκλήρωση του Α΄ Γύρου, η Ομόνοια αγνοεί τη νίκη επί ομάδας που βρίσκεται στην πρώτη εξάδα.

** Ο Δημήτρης Μασιάς είχε διευθύνει και παλαίοτερα ντέρμπι "αιωνίων" και συγκεκριμένα την ποδοσφαιρική περίοδο 2011-12. Ο κύριος Μασιάς ήταν ο ρεφ στον αγώνα που διεξήχθη την Παρασκευή 23 Μαρτίου 2012, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής, και τελείωσε ισόπαλος χωρίς τέρματα. Τότε τέταρτος διαιτητής ήταν ο Χαράλαμπος Σκαπούλλης, ενώ βοηθοί ήταν οι Στέλιος Νικήτα και Χαράλαμπος Χαραλάμπους.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Δημήτρης Μασιάς, με βοηθούς τους Αριστείδη Χρίστου και Ιωάννη Λαζάρου, ενώ τέταρτος ήταν ο Χρίστος Νικολαΐδης.