Με τριάρα... στην τρίτη θέση (Φώτος)

22.12.2013 - 16:49

Την τέταρτη συνεχόμενή του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε το απόγευμα της Κυριακής (22/12) το ΑΠΟΕΛ, το οποίο επικράτησε με 3-0 της ΕΝΠ στο "Τάσος Μάρκου", στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος "Γλαύκος Κληρίδης". Τα γκολ των "γαλαζοκιτρίνων", που ανέβηκαν πλέον στην τρίτη θέση, σημείωσαν οι Αλωνεύτης στο 4΄, Ολιβέιρα στο 53΄ και Βινίσιους στο 73΄.

Καλύτερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να αναμένει η ομάδα του Γιώργου Δώνη, αφού μόλις στο 4΄... άνοιξε το σκορ. Μετά από σέντρα του Χαραλαμπίδη και λάθος του Τσιακλή, ο Αλωνεύτης με κοντινό πλασέ... νίκησε το Μάστρου κι "έγραψε" το 1-0.

Aυτό το γκολ επέτρεψε στους "γαλαζοκίτρινους" να ελέγξουν το ρυθμό μέχρι και το 20΄, με τους "βυσσινί" να ανεβάζουν στη συνέχεια απόδοση και να χάνουν δύο καλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν. Στο 22΄ ο Πάρντο απέκρουσε το σουτ του Γουίλιαμ, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα είπε "ΟΧΙ" και στο σουτ που επιχείρησε ο Ανγκούλο από κοντινή απόσταση.

Ακολούθως, το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει και μετά από μπαλιά του Αντωνιάδη, ο Αλωνεύτης έκανε το σουτ, με την μπάλα να... φεύγει άουτ από την εστία του Μάστρου στο 39΄. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους, το οποίο γενικότερα... κύλησε στη μετριότητα.

To δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως το πρώτο, με την ομάδα του Δώνη να διπλασιάζει σχετικά νωρίς τα τέρματά της στο 53΄. Ο Χαραλαμπίδης εκτέλεσε φάουλ και ο Ολιβέιρα ακούμπησε όσο έπρεπε την μπάλα κι "έγραψε" το 2-0 -μία φάση η οποία προκάλεσε τις διαμαρτυρίες από πλευράς γηπεδούχων, υποστηρίζοντας ότι έγινε επιθετικό φάουλ από το Βραζιλιάνο αμυντικό, ο οποίος όντως ύψωσε το πόδι του.

Η ομάδα του Νίκου Ανδρονίκου βρισκόταν πλέον με την... πλάτη στον τοίχο και προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά το σουτ του Ανγκούλο... έφυγε μόλις άουτ στο 57΄.

Απ' εκεί και πέρα το ΑΠΟΕΛ έλεγξε το παιχνίδι και στο 73΄ κατάφερε να τριπλασιάσει τα τέρματά του, όταν μετά από ωραία κάθετη πάσα του Μπενασούρ, ο Βινίσιους με πλασέ... νίκησε το Μάρκου "γράφοντας" το 3-0.

Στα επόμενα λεπτά και αφού τα πάντα είχαν κριθεί το μόνο που απέμενε ήταν να ξεκαθαρίσει εάν θα άλλαζε το σκορ της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να έχουν κάποιες καλές ευκαιρίες. Στο 86΄ ο Αντωνιάδης δεν μπόρεσε να βρει στόχο, ενώ ο Μάστρου... σταμάτησε το Σέρινταν στο 88΄. Ενδιάμεσα και συγκεκριμένα στο 87΄ η κεφαλιά του Ζαννέττου... έφυγε μόλις άουτ.

Έτσι, το 3-0 παρέμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του Κώστα Ψευδιώτη, με αποτέλεσμα το ΑΠΟΕΛ να ανέβει πλέον στην 3η θέση της βαθμολογίας με 29 βαθμούς.

ΕΝΠ: Μάστρου, Δ. Μουλαζίμης, Καντέρο, Γκαλ, Γκάβριτς, Τσιακλής (77΄ Πιερέττης), Κοσμά, Αρέστη, Γουίλιαμ (58΄ Τόφας), Λόπες, Ανγκούλο (77΄ Ζαννέττου).

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Σέρτζιο, Αντωνιάδης, Ολιβέιρα, Αμορίν, Μοράις, Βινίσιους, Χαραλαμπίδης, Αλεξάνδρου (67΄ Σέρινταν), Αλωνεύτης (77΄ Παπαφώτης), Μαντούκα (15΄ Μπενασούρ).

Κίτρινες Κάρτες: Μαντούκα, Σέρτζιο.

** Στο παιχνίδι του Α΄ Γύρου το ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 3-0 στο ΓΣΠ.

** Με μία αλλαγή σε σχέση με τον αγώνα της 13ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Εθνικό Άχνας παρέταξε την ΕΝΠ ο Νίκος Ανδρονίκου. Ο Αρέστη πήρε τη θέση του Τόφα.

** Χωρίς αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 13ης αγωνιστικής με αντίπαλο την Ομόνοια παρέταξε το ΑΠΟΕΛ ο Γιώργος Δώνης.

** Δεύτερο φετινό γκολ για το Στάθη Αλωνεύτη στο πρωτάθλημα.

** Στο "Τάσος Μάρκου" βρέθηκε ο πρώην πρόεδρος της ποδοσφαιρικής εταιρείας του ΑΠΟΕΛ, Φοίβος Ερωτοκρίτου, ο οποίος παρακολούθησε την αναμέτρηση παρέα με τον πρώην πρόεδρο της ΕΝΠ, Αδάμο Λοΐζου.

** Παρών στο γήπεδο και ο Πάμπος Χριστοδούλου, ο οποίος θα είναι ο νέος μας Ομοσπονδιακός τεχνικός.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Μαντούκα από τον Μπενασούρ στο 15΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Πρώτο φετινό γκολ για τον Ολιβέιρα στο πρωτάθλημα.

** Δεύτερο φετινό γκολ για το Βινίσιους στο πρωτάθλημα.

** Πρώτη συμμετοχή για τον Παπαφώτη στο φετινό πρωτάθλημα.

** Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της ΕΝΠ με το Νίκο Ανδρονίκου στον πάγκο της ομάδας.

** Ο Χρίστος Μάστρου είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής της ΕΝΠ που έχει αγωνιστεί και στα δεκατέσσερα παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχει χάσει λεπτό.

** Οι Σέρτζιο και Πάρντο είναι οι μοναδικοί ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ που έχουν αγωνιστεί και στα δεκατέσσερα παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχουν χάσει λεπτό.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Κώστας Ψευδιώτης, με βοηθούς τους Γιάγκο Τζιαπούρα και Μάριο Καλογήρου, ενώ τέταρτος ο Θωμάς Μούσκος.