Το "διπρόσωπο"ΑΠΟΕΛ, επέστρεψε στις νίκες (Φώτος)

19.01.2014 - 19:55

Ένα ημίχρονο και κάτι... ψιλά ήταν αρκετά για το "διπρόσωπο" ΑΠΟΕΛ, για να επιστρέψει στις νίκες επικρατώντας με 3-1 της Νέας Σαλαμίνας στο άδειο "ΓΣΠ" λόγω της γνωστής τιμωρίας των "γαάζοκιτρίνων". Δύο γκολ στο πρώτο μέρος με Μαντούκα στο 28' και Σαντίν στο 35' και άλλο ένα με την έναρξη της επανάληψης στο 47', έδωσαν ισχυρό προβάδισμα στην ομάδα του Γιώργου Δώνη, όμως απ' εκεί και πέρα... έσβησαν οι μηχανές, η Νέα Σαλαμίνα κυριάρχησε, μείωσε με τον Ρόκε στο 63', είχε δοκάρι με τον ίδιο παίκτη στο 82' αλλά και αρκετές άλλες καλές προσπάθειες.

Kαλό ξεκίνημα, από μία φάση

Πολύ καλό το ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να έχουν από μία καλή ευκαιρία πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο. Αρχικά το ΑΠΟΕΛ στο 2', όταν ο Σαντίν τροφοδότησε τον Μπενασούρ ο οποίος από πλεονεκτική θέση αστόχησε και στην συνέχεια στο 8' ο Λεόν έκανε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω.

Ο Μαντούκα... είχε την λύση

Το ΑΠΟΕΛ δεν είχε ρυθμό και πέραν της ανούσιας κατοχής, δεν έδειχνε να είναι σε θέση να διασπάσει την εξαιρετική ανασταλτική λειτουργία των φιλοξενουμένων. Στο 28' κέρδισε φάουλ σε καλή θέση με τον Μαντούκα να αναλαμβάνει την εκτέλεση. Ο Βραζιλιάνος το εκτέλεσε αριστοτεχνικά, στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα του Σέτκους ο οποίος ήταν αδύνατο να αντιδράσει, με το ΑΠΟΕΛ να... ανοίγει το σκορ.

Η ώρα του Σαντίν!

Εφτά λεπτά αργότερα, ο Μαντούκα από σκόρερ μεταμορφώθηκε σε δημιουργό. Συγκεκριμένα στο 35' ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός πέρασε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Σαντίν ο οποίος απέναντι στον Σέτκους πλάσαρε ιδανικά... γράφοντας το 2-0 με το πρώτο του γκολ με την φανέλα του ΑΠΟΕΛ.

Ξεκίνημα με τρίτο γκολ

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Γιώργος Δώνης πέρασε στο παιχνίδι τον Νεκτάριο Αλεξάνδρου αντί του Πιπίνη και ο διεθνής άσος με μόλις δύο λεπτά αγώνα, φρόντισε να κάνει αισθητή την παρουσία του. Ο Αλεξάνδρου έκανε την ωραία σέντρα από αριστερά, με τον Μπενασούρ να κάνει την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα και... ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Χαλάρωμα ΑΠΟΕΛ, απάντηση Νέας Σαλαμίνας

Το τρίτο γκολ του ΑΠΟΕΛ, έφερε την μερική χαλάρωση για τους "γαλαζοκίτρινους" οι οποίοι άρχισαν την συντήρηση, έχοντας πιθανόν στο μυαλό τους και τον αγώνα Κυπέλλου που ακολουθεί με την ΑΕΛ. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Νέα Σαλαμίνα η οποία έχασε καλή ευκαιρία με τον Τσούρτσουριτς στο 63' όμως ο Πάρντο έδιωξε σε κόρνερ. Με την εκτέλεση του κόρνερ από τον Τσούρτσουριτς και την εξέλιξη της φάσης, ο Ρόκε έστειλε την μπάλα στα δίκτυα μειώνοντας σε 3-1 και δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Δοκάρι ο Ρόκε

Η Νέα Σαλαμίνα συνέχισε να είναι καλύτερη και να έχει τον έλεγχο στο τελευταίο μισάωρο, πιέζοντας και για δεύτερο γκολ το οποίο θα την έβαζε για τα καλά στην διεκδίκηση βαθμολογικού κέρδους. Λίγο έλειψε να το πετύχει στο 82', όταν ο Ρόκε με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ από μακριά... τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πάρντο. Παρά τις προσπάθειες των φιλοξενουμένων τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με το ΑΠΟΕΛ να πανηγυρίζει την επιστροφή στις νίκες, με σκορ 3-1.

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Σέρτζιο (61'Ηλία), Πιπίνης (46'Αλεξάνδρου), Ολιβέιρα, Αμορίν, Μοράις, Βινίσιους, Μπενασούρ, Μαντούκα (78'Σιέρινταν), Αλωνεύτης, Σαντίν.

ΝEΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Σέτκους, Κούσουλος, Σκβορτς, Ψιάνος, Μιντίκκης, Ντομπρασίνοβιτς, Τσούρτσουριτς, Παναγή (80'Καλογέρης), Λεόν (49'Παύλου), Ρόκε, Βαττής (58'Ζιλέ).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βινίσιους, Ολιβέιρα (6η)

*Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μάριος Παναγή με βοηθούς την Αγγέλα Κυριάκου και Γιάγκο Τζιαπούρα.

*Στο παιχνίδι του α' γύρου το ΑΠΟΕΛ επικράτησε της Νέας Σαλαμίνας με 1-0 στο "Αμμόχωστος".

*Ντεμπούτο για τον Νεόφυτο Λάρκου στον πάγκο της Νέας Σαλαμίνας.

*Αναγκαστική ήταν η αλλαγή του Λεόν με τον Παύλου, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

*Έξι κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Μαρσέλο Ολιβέιρα και θα απουσιάσει από το επόμενο παιχνίδι του ΑΠΟΕΛ.

*Στο "ΓΣΠ" βρέθηκε και ο νέος ομοσπονδιακός μας τεχνικός, Πάμπος Χριστοδούλου.