Από ένα ημίχρονο, από ένα βαθμό (Φώτος)

19.03.2014 - 16:53

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι το οποίο διεκδίκησαν με αξιώσεις και οι δύο ομάδες, Ομόνοια και ΑΠΟΕΛ συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 0-0 το απόγευμα της  Τετάρτης (19/03), στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 26η αγωνιστική, τελευταία της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος. Καλύτερη η Ομόνοια στο πρώτο μέρος, καλύτερο το ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο μέρος, με τους δύο... αιώνιους να ολοκληρώνουν την αναμέτρηση μένοντας στην... λευκή ισοπαλία.

Οι επιλογές του Καϊάφα

Κάτω απ' τα γκολπόστ ήταν ο Μορέιρα, δεξί μπακ ο Κυριάκου, αριστερό μπακ ο Λεάντρο και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Σκαραμοτσίνο και Σερφά. Αμυντικά χαφ οι Σερτζίνιο και Μαργκάσα, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Φερνάντες, έξω δεξιά ο Ρούμπιο, έξω αριστερά ο Εφραίμ και στην κορυφή της επίθεσης Σκέμπρι.

Οι επιλογές του Δώνη

Κάτω απ' τα γκολπόστ ήταν ο Πάρντο, δεξί μπακ ο Σέρτζιο, αριστερό μπακ ο Αντωνιάδης και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Αμορίν και Ολιβέιρα. Αμυντικά χαφ οι Μοράις και Αρτυματάς, δεξί χαφ ο Χαραλαμπίδης, αριστερό χαφ ο Αλωνεύτης, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Ντε Βινσέντι και στην κορυφή της επίθεσης ο Μαντούκα.

Δύο φάσεις στο ξεκίνημα

Καλός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να δείχνου διάθεση να επιτεθούν και να ψάξουν το γρήγορο γκολ, με την Ομόνοια να είναι η ομάδα που πλησίασε πρώτη στο γκολ. Αρχικά με σουτ του Φερνάντες στο 5' με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω και στην συνέχεια στο 10' μετά από πάσα του Εφραίμ, ο Σκέμπρι από ύψος της μικρής περιοχής δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πάρντο που έδιωξε με τα πόδια.

Ισορρόπησε και... απάντησε

Η Ομόνοια έδειχνε να... πατά καλύτερα και να έχει περισσότερα τρεξίματα στην μεσαία γραμμή, όμως σταδιακά το ΑΠΟΕΛ άρχισε να ισορροπεί και να φτιάχνει με την σειρά του τις πρώτες καλές φάσεις του στο παιχνίδι. Αρχικά στο 17' ο Μαντούκα από κοντά προσπάθησε να σκοράρει όμως ο Μορέιρα έδιωξε δύσκολα και στην συνέχεια δέκα λεπτά αργότερα, ο Αλωνεύτης έφυγε ταχύτητα στην πλάτη της άμυνας όμως το πλασέ του έφυγε ελάχιστα έξω.

Δοκάρι η Ομόνοια

Στο 27' ήταν η ευκαιρία του Αλωνεύτη, στο 29' ήρθε η μεγαλύτερη ευκαιρία του παιχνιδιού, για λογαριασμό της Ομόνοιας. Ο Φερνάντες εκτέλεσε κόρνερ, ο Πάρντο στην έξοδο που επιχείρησε δεν μπόρεσε να απομακρύνει, όμως ο Σέρτζιο και το... δοκάρι σταμάτησαν την πορεία της μπάλας, με το 0-0 να παραμένει.

Ορεξάτο ξεκίνημα

Δυνατό το ξεκίνημα και από τις δύο ομάδες, με το ΑΠΟΕΛ να φτιάχνει την πρώτη καλή προϋπόθεση στο 46', όμως μετά το γύρισμα του Ντε Βινσέντι ο Σέρτζιο δεν πρόλαβε ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Ρούμπιο ελίχθηκε από δεξιά και έκανε το παράλληλο γύρισμα, με την άμυνα του ΑΠΟΕΛ να απομακρύνει.

Έβαλε... ύψος στην επίθεσή του

Σταδιακά ο ρυθμός του αγώνα άρχισε να πέφτει, με το ΑΠΟΕΛ να είναι η ομάδα που είχε μεγαλύτερη ανάγκη την νίκη. Γι' αυτό και ο Γιώργος Δώνης πέρασε στο παιχνίδι τον Σιέρινταν αντί του Αλωνεύτη, θέλοντας να δώσει... ύψος στην επιθετική το γραμμή. Στο 69' ο Μαντούκα που μετακινήθηκε στο αριστερό άκρο της μεσαίας γραμμής έκανε καλό σουτ με την μπάλα να φεύγει έξω.

Πίεση το ΑΠΟΕΛ, αντεπίθεση η Ομόνοια

Μπαίνοντας στο τελευταίο μισάωρο του αγώνα, το σκηνικό είχε διαμορφωθεί με το ΑΠΟΕΛ να έχει την κατοχή και να γυροφέρνει έξω από την εστία του Μορέιρα και την Ομόνοια να περιμένει στο δικό της μισό για να κλέψει μπάλες και να φύγει στην γρήγορη αντεπίθεση. Στο 74' ο Ολιβέιρα έκανε το λάθος όμως ο Εφραίμ καθυστέρησε και ανακόπηκε από τον Αλεξάνδρου ενώ στο επόμενο λεπτό ο Ντε Βινσέντι... δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση, χωρίς να βρει τον στόχο.

Μεγάλη ευκαιρία με Σιέρινταν

Το ΑΠΟΕΛ συνέχισε να πιέζει, ψάχνοντας το γκολ έστω και την υστάτη. Το παιχνίδι ήταν στον χρόνο των καθυστερήσεων, συγκεκριμένα στο 90'+5' όταν ο Σέρτζιο σέντραρε, ο Σιέρινταν ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι έκανε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα έξω. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση του αγώνα, με τις Ομόνοια και ΑΠΟΕΛ να μένουν στο ισόπαλο 0-0.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μορέιρα, Κυριάκου, Λεάντρο, Σκαραμοτσίνο, Σερφά, Σερτζίνιο, Μαργκάσα, Φερνάντες (75'Ασίς), Εφραίμ (90'+5 Πλατινί), Ρούμπιο, Σκέμπρι (89'Αλίπιο).

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Σέρτζιο, Αμορίν, Ολιβέιρα, Αντωνιάδης (42'Αλεξάνδρου), Μοράις, Βινίσιους, Χαραλαμπίδης (83'Σαντίν), Αλωνεύτης (68'Σιέρινταν), Ντε Βινσέντι, Μαντούκα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σερτζίνιο, Ρούμπιο - Βινίσιους, Μαντούκα, Μοράις, Αμορίν.

*Διαιτητής της αναμέτρησης *Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Δημήτρης Μασιάς με βοηθούς τον Δώρο Τούρο και Ανδρέα Ανδρέου.

*Στο παιχνίδι του α’ γύρου το ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 2-0 της Ομόνοιας.

*Πρώτο ντέρμπι… αιωνίων για τον Κώστα Καϊάφα ως προπονητής της Ομόνοιας.

*Εννέα σερί νίκες μετρά το ΑΠΟΕΛ πριν από το σημερινό παιχνίδι.

*Επεισόδια υπήρξαν λίγο πριν την έναρξη του ντέρμπι έξω από το "ΓΣΠ", όμως με την παρέμβαση της αστυνομικής δύναμης αποσοβήθηκαν τα χειρότερα.

*Αναγκαστική ήταν η αλλαγή του Αντωνιάδη με τον Αλεξάνδρου, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

*Στο 55' είχαμε πεντάλεπτη διακοπή στο παιχνίδι λόγω ρήψης αντικειμένων από την κερκίδα της Ομόνοιας.