"Καθάρισαν" οι... συνήθεις ύποπτοι (φώτος)

23.03.2014 - 16:22

Με σκόρερ τους πολυτιμότερους ποδοσφαιριστές του μέχρι στιγμής - τον Ντε Βινσέντι και τον Αλωνεύτη - ο ΑΠΟΕΛ πέρασε απ' το "Αμμόχωστος" το βράδυ της Κυριακής όπου κέρδισε τον Ερμή με 1-2 και ανέβηκε στην δεύτερη θέση. Ο Αργεντινός στο 40' κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, ενώ ο διεθνής Κύπριος έκανε το 0-2 στο 88'. Οι "φτεροπόδαροι" μείωσαν στο 96' με αυτογκόλ του Κακά...

Πλήρης έλεγχος και... προβάδισμα

H ομάδα του Γιώργου Δώνη ήταν εκείνη που ξεκίνησε πιο επιθετικά. Ο ΑΠΟΕΛ πίεζε αρκετά ψηλά τον Ερμή που επέλεξε να είναι πιο "μαζεμένος" και να δώσει χώρο, με την ελπίδα να του βγει μια αντεπίθεση και να κάνει το γκολ.

Οι "γαλαζοκίτρινοι", λοιπόν, είχαν την κατοχή και γυρόφερναν την αντίπαλη περιοχή, φτιάχνοντας σε πολλές περιπτώσεις τις προϋποθέσεις για το γκολ. Ωστόσο μέχρι το 40' δεν έφτιαξαν την κλασική ευκαιρία και όσο περνούσε η ώρα χωρίς γκολ, ήταν εμφανές πως ο ΑΠΟΕΛ γέμιζε με περισσότερη νευρικότητα.

Τελικά, σε εκείνο το λεπτό - στο 40ο δηλαδή - ο Ντε Βινσέντι... για άλλη μια φορά "ξελάσπωσε" την ομάδα του αφού κέρδισε πέναλτι απ' τον Σαμάρα, εκτέλεσε εύστοχα για το 0-1 και έδωσε ουσία στην υπεροχή του ΑΠΟΕΛ.

Το γκολ έδωσε "φτερά" στους φιλοξενούμενους που πριν το ημίχρονο έχασαν δυο απίστευτες ευκαιρίες για μεγαλύτερο προβάδισμα. Στο 44' μετά από εξαιρετικό συνδυασμό, ο Αλωνεύτης έδωσε με τακουνάκι στον Χαραλαμπίδη, ο οποίος πλάσαρε εξ επαφής, όμως ο τερματοφύλακας του Ερμή έβγαλε την δύσκολη απόκρουση. Ακολούθησε στο 45+2' ακόμα μεγαλύτερη φάση, με τον Σέρινταν να κάνει ωραία προσπάθεια και να δίνει στον Αλωνεύτη, που από πλάγια δεξιά πλάσαρε έξω, την ώρα που ο Χρυσοστόμου ήταν εκτός θέσης.

Ανέβηκε ο Ερμής... το τέλειωσε ο Στάθης

Μη έχοντας άλλη επιλογή, ο Ερμής ανέβασε πιο ψηλά τις γραμμές του με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και έπαιξε σαφώς πιο επιθετικά, ψάχνοντας την ισοφάριση. Η αλλαγή τακτικής του Παναγιώτου λίγο έλειψε να δώσει αποτέλεσμα στο 51', όταν ο Οκκάς έπιασε την κεφαλιά από πολύ καλή θέση, όμως ο Πάρντο ήταν έτοιμος στην πρώτη φάση που χρειάστηκε και έκανε την εξαιρετική απόκρουση. Οι "φτεροπόδαροι" πλησίασαν το γκολ και στο 60' όταν μετά από μπαλιά του Δημητρίου, ο Κακά έδιωξε την μπάλα και παρά λίγο να την στείλει στο τέρμα της ομάδας του.

Όσο για τον ΑΠΟΕΛ, δυσκολευόταν αφάνταστα να κρατήσει μπάλα και να επιτεθεί. Είναι ενδεικτικό ότι την πρώτη του ευκαιρία στο δεύτερο μέρος, την δημιούργησε στο 67' και μάλιστα ήταν άλλη μια... κλασική: Ο Αντωνιάδης έκανε το γέμισμα από αριστερά και ο Χαραλαμπίδης έκανε την προβολή εξ επαφής, όμως η μπάλα κτύπησε στο πόδι του Χρυσοστόμου και "έσκασε" δίπλα απ' το δοκάρι.

Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη φάση του αγώνα πριν την ολιγόλεπτη διακοπή μετά από ρίψη κροτίδων από την εξέδρα του Ερμή προς τον πάγκο του ΑΠΟΕΛ. Ήταν, πάντως, μια εξέλιξη που ευνόησε τους "γαλαζοκίτρινους" αφού έτσι έσπασε ο ρυθμός που είχαν οι γηπεδούχοι από το ξεκίνημα της "επανάληψης".

Λίγα λεπτά μετά την επανέναρξη, η ομάδα του Γιώργου Δώνη έφτασε και σε ένα δεύτερο γκολ και "σκότωσε" το παιχνίδι... Στο 88' ο Σαντίν έβγαλε ωραία μπαλά στον Αλωνεύτη, που με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 0-2 και έδωσε μεγάλο προβάδισμα στην ομάδα του.

Παρά το σημαντικό προβάδισμα, ο ΑΠΟΕΛ... καρδιοχτύπησε στο τέλος αφού στο 96' μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Κακά στην προσπάθειά του να διώξει, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του και διαμόρφωσε το τελικό 1-2. Μάλιστα, ο Ερμής έχασε άλλη μια ευκαιρία στο 98', με ένα δυνατό, μακρινό σουτ του Ταραλίδη, που έφυγε λίγο πάνω απ' την εστία του Πάρντο.

Ερμής (Ν. Παναγιώτου): Χρυσοστόμου, Μαχράτζε, Ζάρκοβιτς, Ντε Πίνα, Σαμάρας, Πουτζιουρή, Μπεμπά (46' Ταραλίδης), Σεσίνια (57' Δημητρίου), Οκκάς, Τακπατζούμι, Παπαθανασίου

ΑΠΟΕΛ (Γ. Δώνης): Πάρντο, Σέρτζιο, Κακά, Ολιβέιρα, Αντωνίαδης, Μοράις, Βινίσιους, Χαραλαμπίδης (68' Μαντούκα), Αλωνεύτης (90' Αρτυματάς), Ντε Βινσέντι, Σέρινταν (73' Σαντίν)

Κίτρινες: Οκκάς Αντωνίαδης

Ενδιαφέρουν

- Το παιχνίδι είχε διακοπεί για μερικά λεπτά στο 75', μετά από ρίψη κροτίδων από την εξέδρα του Ερμή προς τον πάγκο του ΑΠΟΕΛ.

- Με το γκολ του, ο Τόμας Ντε Βινσέντι ανέβηκε στα οκτώ στο πρωτάθλημα.

- Στα οκτώ γκολ στο πρωτάθλημα ανέβηκε ο Στάθης Αλωνεύτης.

- Στον πρώτο γύρο είχε κερδίσει ο Ερμής με 2-0 ενώ στον δεύτερο, ο ΑΠΟΕΛ με 3-0.

- Διαιτητής ήταν ο Κώστας Ψευδιώτης, με βοηθούς τους Αριστείδη Χρίστου - Χαράλαμπο Γεωργίου. Τέταρτος ο Λεόντιος Τράττος και παρατηρητής ο Ανδρέας Γεωργίου.