Έκαναν παι(χ)νίδι... δεν έκαναν γκολ (φώτος)

05.04.2014 - 16:45

Δεν κινήθηκε στα επίπεδα του ντέρμπι του δεύτερου γύρου, όμως έγινε ένα αρκετά καλό ματς και θα μπορούσε να κερδίσει οποιαδήποτε ομάδα. Ωστόσο, Ομόνοια και ΑΠΟΕΛ "κόλλησαν" στο 0-0 το βράδυ του Σαββάτου, κάτι που δεν αλλάζει κάτι όσον αφορά την "κούρσα" του πρωταθλήματος αφού ισόπαλο έληξε και το ντέρμπι της Λεμεσού ανάμεσα σε Απόλλωνα και ΑΕΛ...

Σε δυο στάδια μπορεί να χωριστεί το πρώτο ημίχρονο, με το ΑΠΟΕΛ να είναι καλύτερο μέχρι το 25' και την Ομόνοια να έχει τις ευκαιρίες απ' εκεί και πέρα... Οι "γαλαζοκίτρινοι" πιο επιθετικά και πίεσαν ψηλά, όμως το πρώτο δεκάλεπτο έγινε περισσότερο παιχνίδι κέντρου, χωρίς φάσεις αφού οι δυο ομάδες έπαιζαν προσεκτικά ώστε να μην βρεθούν νωρίς πίσω στο σκορ. Η πρώτη φάση έγινε στο 14' για την ομάδα του Δώνη και ήταν τεράστια αφού ο Σέρινταν από πολύ κοντά μετά από πάσα του Αντωνιάδη, "σημάδεψε" το δοκάρι. Το ΑΠΟΕΛ διατήρησε την υπεροχή μέχρι το 25' περίπου και παίζοντας πολύ από το αριστερό άκρο, επέμενε για το γκολ φτιάχνοντας σε άλλες μια-δυο φορές τις προϋποθέσεις, όμως μέχρι εκεί...

Από την πλευρά της, η Ομόνοια σταδιακά ανέβασε απόδοση και στο 27' είχε την πρώτη της τελική φάση με μακρινό σουτ του Σερτζίνιο, με τον Πάρντο να μπλοκάρει σταθερά, ενώ ο πορτιέρο του ΑΠΟΕΛ είχε την απάντηση και δέκα λεπτά αργότερα, όταν έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ το πολύ καλό σουτ του Φερνάντες. Στο 38' οι "πράσινοι" είχαν ξανά πολύ καλή στιγμή με τον Σερτζίνιο, όμως το σουτ του έφυγε μόλις έξω, στην τελευταία αξιοσημείωτη φάση του ημιχρόνου.

Αντίθετα με το πρώτο μέρος, η Ομόνοια ήταν εκείνη που μπήκε καλύτερα με την "επανάληψη" αφού οι "πράσινοι" γυρόφερναν την περιοχή και έψαχναν τους χώρους για ένα γκολ, απέναντι σε ένα ΑΠΟΕΛ που δεν έδειχνε να πατά και πολύ καλά στο πρώτα λεπτά... Παρόλα αυτά το σύνολο του Καϊάφα δεν μπόρεσε να φτιάξει την μεγάλη φάση, ενώ στο 59' ο Σέρτζιο έπιασε το σουτ μετά από πάσα του Μπενασούρ, όμως η μπάλα έφυγε δίπλα απ' την εστία του Μορέιρα.

Στο 67' ήταν η σειρά των τυπικά γηπεδούχων να απειλήσουν, όμως η κεφαλιά του Σκέμπρι μετά από γέμισμα του Λεάντρο, έφυγε πάνω απ' το τέρμα του Πάρντο. Ακολούθησε στο 73' μια φάση που θα συζητηθεί αφού ο Μαντούκα φαίνεται να ανατρέπεται απ' τον Σερφά εντός περιοχής... Πάντως, στην εξέλιξη και μετά την πάσα του Μαντούκα, ο Σέρινταν σούταρε έξω.

Aπ' εκεί και πέρα έλειψαν οι φάσεις... Το ΑΠΟΕΛ ανέβηκε ψηλά στα τελευταία στάδια και προσπάθησε όσο μπορούσε για το γκολ, όμως δεν είχε τον τρόπο να στείλει την μπάλα στα δίκτυα, έτσι οι δυο "αιώνιοι" έμειναν και πάλι στο 0-0.

Ομόνοια (Κ. Καϊάφας): Μορέιρα, Κυριάκου, Σερφά, Σκαραμοτσίνο, Λεάντρο, Σερτζίνιο, Μαργκάσα, Φερνάντες (46' Ασίς), Εφραίμ, Ρούμπιο (78' Τέιλορ), Σκέμπρι

ΑΠΟΕΛ (Γ. Δώνης): Πάρντο, Σέρτζιο, Ολιβέιρα, Αμορίν, Αντωνιάδης, Μοράις, Βινίσιους, Μπενασούρ (61' Χαραλαμπίδης), Αλωνεύτης (78' Γκόμες), Μαντούκα (83' Σαντίν), Σιέρινταν

Κίτρινες: Σερτζίνιο, Λεάντρο (4η), Κυριάκου / Μπενασούρ, Αντωνιάδης

* Στις τέσσερις κίτρινες έφτασε ο Λεάντρο, που δεν θα παίξει απέναντι στην ΑΕΛ.

* To παιχνίδι ξεκίνησε με μερικά λεπτά καθυστέρηση λόγω ρίψης φωτοβολίδων.

* Το ΑΠΟΕΛ κέρδισε στον πρώτο γύρο με 2-0 ενώ στον δεύτερο οι δυο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 0-0.

Διαιτητής ήταν ο Χρίστος Νικολαΐδης, με βοηθούς τους Μιχάλη Σωτηρίου και Χαράλαμπο Χαραλάμπους. Τέταρτος ο Αντώνης Χριστοδούλου και παρατηρητής ο Άνθιμος Παπαχαραλάμπους.